Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Merhaba arkadaşlar, klavyemin yettiğince sizlere dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışıcam. :)
Bu aleti nasıl kullanacağız
İnternetten film indirip indirip izleyecek miyiz? yoksa yeni çıkan son derece yüksek sistem gereksinimi olan oyunları oynamak mı istiyoruz? yoksa sadece facebook twitter gibi sosyal ağlarda mı takılıcaz? belirlememiz gerekiyor.

Kullanım amacımıza göre alacağımız laptop şekilleniyor. Sadece film izlemek için birşey alıyorsak eğer çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacımız yok. Hatta Ultrabooklar da işimizi görebilir. Burada seçim kişinin kendisine ve maalesef bütçesine kalıyor.

Film ve sosyal ağlar için dizüstü
Örnek vererek anlatıcam.
Örnek Laptop
Bize yüksek bitrate'li (Bitrate bir videonun/görüntünün saniyedeki veri miktarıdır.) 1080p mkv dosyalarını açmamızı sağlıyacak, sosyal ağlarda gezerken çok sekmeli olarak işimizi yapabileceğiz. 1000TL'ye yakın da fiyatları var bunların :) yani film izlemek istiyorsak oyun oynamıyorsak böyle bir bütçe yeterli. Ekranımız 1366*768 piksele sahip bunun full hd yani 1920*1080 piksel olanından istersek fiyatlar maalesef 1600tl dolaylarına çıkıyor.

Oyun için dizüstü
Bunu da örnekle anlatalım.
Örnek Laptop1
Örnek Laptop2
Örnek Laptop3
Örnek Laptop4
Örnek Laptop5

Bunlar bize yüksek sistem gereksinimimizi sağlayacak laptoplar. Burada bir parantez açmak istiyorum.

Ekran kartı modelleri
Asus N56VZ'deki gt650m ekran kartını ele alalım. Buradaki "6" bize bu ekran kartının serisini ifade eder yani bu kart 6. nesil bir kart. "50" de hangi seviye olduğunu. nVidia'nın artarak giden bir seviye sistemi var. Yani sonu "10" lu bir kart alırsanız bu giriş seviyesi sonu "80"li bir kart alırsanız bu üst seviye bir kart. En sondaki harfin de "M" olması bunun mobil yani taşınabilir cihazlarda kullanılabileceğini gösteriyor. "MX" olan modeller de var onlarda da çekirdek sayısı arttırılarak performans artışına gidilmesi amaçlanıyor. Sonuç gt650m orta seviye bir kart, gt610m giriş seviyesi, gt680m ileri seviye bir kart.

Ekran Kartlarındaki bit değeri

Oyun bilgisayarında özellikle laptoplarda dikkat etmemiz gereken en önemli husus ekran kartı. Onu da yukarıda anlattığım şekilde seçiyoruz.

Oyun Dizüstülerinde İşlemci

Bu konuya çok takılmamanızı öneriyorum önce. Oyun oynarken bizi sınırlayacak olan bileşen ekran kartı. İşlemcimiz ne kadar iyi olsa da ekran kartının takıldığı yerde sistem takılıyor. Bir büyüğümüz "Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır." derdi. Çok ta doğru bir söz. Ekran kartının bizi sınırladığı durumlarda işlemcinin i5 veya i7 olması hiçbirşey farkettirmiyor. Hatta benim kanaatimce laptoplarda i7 işlemci çok uç noktalarda kullanım amaçları olmadığında gereksiz. İşlemcinin i7 olması bize hem mebla hem de ekstra ağırlık olarak yansıyor. Ben de i5 işlemcili bir laptop kullanıyorum.

Umarım bir nebze yardımcı olabilmişimdir :)
Sağlıcakla Kalın...

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Eline Sağlık kardeşim, güzel çalışma.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Aklıma takılan bir kaç sorunun cevabını vermişsiniz,teşekürler.

topsecretkursad

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ellerine saglik kardesim ancak bende bolcana biseler eklicem (kusura bakmayin us klavye ile yaziyorum) oncelikle notebook alirken oyun oynuyacak yada profesyonel is yapmiyacaksaniz size amd tarafindan soldan ikinci sayisi 3-4 olan ekran karti idare eder ayni sekilde nvidia icinse bu deger 1-2 dir bu kartlar full hd (1920x1080 hatta 2560-1600 videolari bile akici (25-40fps arasi) oynatir sorun yaratmaz ve az gereksinimli oyunlarida oynatir ancak arkadasim pc nin calisma prensibine gore video aktariminda oncelik islemcinindir ekran karti onu ekrana hizlica islemekle yukumludur o nedenle ekran kartinin 7850 olupta islemci amd athlon x2 mesela fps degeri yariya kadar dusecektir ancak su anda bunu cok onemsememeniz kesinlikle dogrudur i5 sonuna kadar yeter i7 modelleme gibi islemler icin gerekli olucaktir i3 bile oyunlarda sorunsuz yeter ancak i5 tavsiyedir zira(i3 te otomatik hizlandirma yok ve saat hizlari dusuk) bu konuda benim en iyi verecegim ornek msi gx60 tir netten bakarsaniz http://www.akakce.com/bilgisayar-dizustu/en-ucuz-msi-gx60-1ac-038tr-fiyati,1038697.html bunun amd a10-4600m islemciye sahip oldugunu gorursunuz ancak kart dunyadaki en guclu iki mobil karttan biri (amd radeon 7970m ve nvidia 680m)olan 7970m dir (ne 680 nede 7970 birbirinden gucludur 7970 sentetik testlerde gecer oyunlarda fps lerde gecer ancak uyumluluk sorunlari bulunmaktatir bu nedenle notebookcheck te 680m den hemen sonra gelir ancak 7970 pro programlarda dunyanin en iyi mobil kartidir quadrodan bile daha fazla performans verir)konumuza donersek 7970m cok guclu olsada amd nin islemcisi onu cok kisitliyor (amd islemcilerde hizlarini artirsada mimaride ciddi sorunlar var onun o 4 cekirdekli islemcisi intelin core 2 duo performansini veriyor(p8700)
o nedenle islemci cok onemsenmesede gorunutuyu ekran kartindan once o denetler (verdigim ornekte fps degerleri tam yariya dusuyor 7970m de) ram olarak 4gb ideal 8gb onerilir ancak oyun disinda her pc de mumkunse ssd olmali inanilmaz bir rahatlik (lafi uzattim kusura bakmayin umarim yardimci olabilmisimdir ve klavye icin affola) :)

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar, klavyemin yettiğince sizlere dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışıcam. :)
İnternetten film indirip indirip izleyecek miyiz? yoksa yeni çıkan son derece yüksek sistem gereksinimi olan oyunları oynamak mı istiyoruz? yoksa sadece facebook twitter gibi sosyal ağlarda mı takılıcaz? belirlememiz gerekiyor.

Kullanım amacımıza göre alacağımız laptop şekilleniyor. Sadece film izlemek için birşey alıyorsak eğer çok güçlü bir ekran kartına ihtiyacımız yok. Hatta Ultrabooklar da işimizi görebilir. Burada seçim kişinin kendisine ve maalesef bütçesine kalıyor.

Örnek vererek anlatıcam.
Örnek Laptop
Bize yüksek bitrate'li (Bitrate bir videonun/görüntünün saniyedeki veri miktarıdır.) 1080p mkv dosyalarını açmamızı sağlıyacak, sosyal ağlarda gezerken çok sekmeli olarak işimizi yapabileceğiz. 1000TL'ye yakın da fiyatları var bunların :) yani film izlemek istiyorsak oyun oynamıyorsak böyle bir bütçe yeterli. Ekranımız 1366*768 piksele sahip bunun full hd yani 1920*1080 piksel olanından istersek fiyatlar maalesef 1600tl dolaylarına çıkıyor.

Oyun için dizüstü
Örnek Laptop1
Örnek Laptop2
Örnek Laptop3
Örnek Laptop4
Örnek Laptop5

Bunlar bize yüksek sistem gereksinimimizi sağlayacak laptoplar. Burada bir parantez açmak istiyorum.

Ekran kartı modelleri
Asus N56VZ'deki gt650m ekran kartını ele alalım. Buradaki "6" bize bu ekran kartının serisini ifade eder yani bu kart 6. nesil bir kart. "50" de hangi seviye olduğunu. nVidia'nın artarak giden bir seviye sistemi var. Yani sonu "10" lu bir kart alırsanız bu giriş seviyesi sonu "80"li bir kart alırsanız bu üst seviye bir kart. En sondaki harfin de "M" olması bunun mobil yani taşınabilir cihazlarda kullanılabileceğini gösteriyor. "MX" olan modeller de var onlarda da çekirdek sayısı arttırılarak performans artışına gidilmesi amaçlanıyor. Sonuç gt650m orta seviye bir kart, gt610m giriş seviyesi, gt680m ileri seviye bir kart.

Oyun bilgisayarında özellikle laptoplarda dikkat etmemiz gereken en önemli husus ekran kartı. Onu da yukarıda anlattığım şekilde seçiyoruz.

Bu konuya çok takılmamanızı öneriyorum önce. Oyun oynarken bizi sınırlayacak olan bileşen ekran kartı. İşlemcimiz ne kadar iyi olsa da ekran kartının takıldığı yerde sistem takılıyor. Bir büyüğümüz "Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır." derdi. Çok ta doğru bir söz. Ekran kartının bizi sınırladığı durumlarda işlemcinin i5 veya i7 olması hiçbirşey farkettirmiyor. Hatta benim kanaatimce laptoplarda i7 işlemci çok uç noktalarda kullanım amaçları olmadığında gereksiz. İşlemcinin i7 olması bize hem mebla hem de ekstra ağırlık olarak yansıyor. Ben de i5 işlemcili bir laptop kullanıyorum.

Sağlıcakla Kalın...
Dostum çok güzel açıklamışsın, ellerine saglık :)
Yanlız bir ricam olucak .Benim yakın bir arkadaşım bu sene grafik tasarım bölümünü kazandı.Onu okuldaki derslerde ve kullandıkları programlarda yarı yolda bırakmıycak, (max1600 tl) bir pc tavsiye edebilirmısn.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Dostum çok güzel açıklamışsın, ellerine saglık :)
Yanlız bir ricam olucak .Benim yakın bir arkadaşım bu sene grafik tasarım bölümünü kazandı.Onu okuldaki derslerde ve kullandıkları programlarda yarı yolda bırakmıycak, (max1600 tl) bir pc tavsiye edebilirmısn.
Bunun için bir bölümümüz var. Orada konu açıp beni @ ile etiketlerseniz her zaman yardımcı olabilirim :)
Konuyu burada açabilirsiniz. http://forum.shiftdelete.net/dizustu-bilgisayar-tavsiyesi/

Pacan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Örnek vererek anlatıcam.
Örnek Laptop

Oyun için dizüstü
Örnek Laptop1
Örnek Laptop2
Örnek Laptop3
Örnek Laptop4
Örnek Laptop5

Ekran kartı modelleri

Sağlıcakla Kalın...

kardeşım merhaba. Ben laptop alicamda aklımda 1 tane var sana pcnın özelliklerını atsam benı aydınlatırmısn ?

emrekaragol6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence artık 1366*768 piksel laptop alınmaz.Birde alırken işlemci alınabilecek en yüksek model seçilmeli ram gibi diğer parçalar zaten sonradan değiştirebilir.Bu arada teşekkürler hocam aydınlatıcı bir konu olmuş.

LemonTeus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam yardım edebilirsen minnettar olurumm
Ben şimdi bi bilgisayar alıcam oda hp pavilion f1f13 ea bu laptopda 12gb ram 3 gb nvida gforce ekran kartı var i7 işlemcili fakat ghz 1.80 :( bir sorun olurmu oyun oynarken crysis 3 battelfield 3 felan sıkıntı çıkarmı

basbeLası

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Selam yardım edebilirsen minnettar olurumm
Ben şimdi bi bilgisayar alıcam oda hp pavilion f1f13 ea bu laptopda 12gb ram 3 gb nvida gforce ekran kartı var i7 işlemcili fakat ghz 1.80 :( bir sorun olurmu oyun oynarken crysis 3 battelfield 3 felan sıkıntı çıkarmı

Neden her yere aynı şeyi yazıyorsunuz. Açtığınız konuda da yazdığınız diğer yerlerde de sorunuza cevap verdim.

LemonTeus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam bende hp alıcam ama kafam çok karıştı şikayet var ısınıyor diyolar senin şimdi nasıl bilgisayarın bişeyi varmı

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bide benim ki hp pavilion f1f13 ea bunu alcam 12 gb ram 3 gb nvida gforcr ekran kartı i7 var fakat mhz si düşük 1.8 bunla battelfield 3 gibi oyunları oynayabilirmiyim cool sense bu modelde varmıdır teşekkürleerr

emre tx252rk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sayin teknoloji severler dizustu bilgisayar hafifinden sarji iyi giden bi cihaz almak istiyorum siz hangi modeli onerirsiniz sarj onemli ayrica isletim sistemi windows olsun

batuokudan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Her türlü ram iyi olacak.Bence ram Çok önemli İşlemci yüksek olması lazım.Ramda ona göre yükselir zaten...

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
unity3d icin hangi ekran karti gerekli?

Son mesajlar