Dişlerim için öneri

Bu konuyu okuyanlar

pikkup

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Arkadaşlar dişime kanal yaptırmak için bi dış hekimine gittim özel, 500 tl ücret karşılığında yaptı çokta iyi yaptı diğer kanallar gibi değil çok hoş.neyse şimdi diyor ki kanal olan dişlerine kaplama yapalım ileride dayanmayabilir vs aynu zaman da 4 dolgu çıkarttı. Bir de dişlerim çarpışık doçent doktor öneri çarpışıklık yüzünden oluyor bu çürükler diyor. Şimdi size bi sorum olucak, kaplama şart mı, dolguları devlette yaptırsam memnuniyet sıkıntısı olur mu? Yaşım 20 tel taktırsam pişman olur muyum?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
1 yıl tel taktırmak bence bir şey kaybettirmez ama gelecekte daha mutlu olursun emin ol. Dolgulardan memnun kalman tamamen doktora bağlı. Çoğu orada fazla önemsemeden yapıyor çünkü vakit görece daha az bu yüzden hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyorlar ama işini iyi yapan doktorlarda vardır tabi. Dişlerinin temizliğini önemsiyorsan ve çürüklere karşı önlem almak istiyorsan tavsiyem Oral-B şarjlı fırçalardan alman. Normal diş fırçalamayla kesinlikle kıyaslanmıyor bile. Mesela ben sigara ve alkol kullanmama rağmen dişlerimde siyah lekeler oluşurdu bende mecburen temizletmeye giderdim ama bu şarjlı fırçadan sonra lekeler bir daha oluşmadı.

pikkup

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Doktorum iyi mi kötü mü karar veremedim :) kanalı çok iyi yaptı ileride kırılmasın diye dolgu içine post koydu eski kanalım da böyl E bişey yapmamışlardı ama dişime 3-4 iğne vurdu uyuşmadı kolay kolay o konuda biraz tedirginim dolgu da da aynı sorunu yaşar miyim diye

Reaksiyon puanı
5,171
1 yıl tel taktırmak bence bir şey kaybettirmez ama gelecekte daha mutlu olursun emin ol. Dolgulardan memnun kalman tamamen doktora bağlı. Çoğu orada fazla önemsemeden yapıyor çünkü vakit görece daha az bu yüzden hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyorlar ama işini iyi yapan doktorlarda vardır tabi. Dişlerinin temizliğini önemsiyorsan ve çürüklere karşı önlem almak istiyorsan tavsiyem Oral-B şarjlı fırçalardan alman. Normal diş fırçalamayla kesinlikle kıyaslanmıyor bile. Mesela ben sigara ve alkol kullanmama rağmen dişlerimde siyah lekeler oluşurdu bende mecburen temizletmeye giderdim ama bu şarjlı fırçadan sonra lekeler bir daha oluşmadı.
Diş minesine zarar veriyor o dönen başlıklar. İlk kullanımda dişleri beyazlatsada zamanla sararıyor dişler.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Disleriniz çarpık ise büyük ihtimalle sık bir diş yapınız var ve diş yapınız biraz zayifsa 20 lik dişler dikey olarak değilde sondaki dişe 60 80 derece gibi bir açıyla baskı yaparak çıkma eğilimi var ve bu baskı tüm dislerinizi etkileyebilir en zayıf yerden de çatlatir daha sonra çürümeler başlar. Bu faktör varsa bence ilk o baskıyı almak gerek. Daha sonra zaten baskı olmadığında mevcut yeni çatlak olusmayacagindan uzun zaman çürük olacağını sanmıyorum. Röntgen filminiz varsa 20 lik dislerinizin diğer dişlere yaptığı baskıyı görebilirsiniz.

d5102009-9549-429b-a50e-c569bf2dd351.jpg

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İkinci bir doktora görünmende fayda var çünkü özelde bunu söyleyen doktorun ticari amaçla söyleme ihtimali de var. Devlet hastaneleri eskisi gibi kötü değil artık. Rahatlıkla orada da yaptırabilirsin. Bende de bir tane kanal var azı dişimde üzerine kaplama veya başka bir şey yapmadım. 10 sene geçmiş üzerinden hala sıkıntısı yok.

Tel için tek pişmanlığın canının acısı olacaktır. Her vida sıkıldığında sil baştan, başa döneceksin. Ama taktırmanı öneririm, çarpık dişler yerine düzgün dişler ve bir yıl çekilen acıyı tercih ederdim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Diş minesine zarar veriyor o dönen başlıklar. İlk kullanımda dişleri beyazlatsada zamanla sararıyor dişler.
Hangi modda kullandığına bağlı. Hızlıdan yavaşa birçok mod var. Ayrıca fazla bastırmaman gerekiyor ki alet bunun için uyarı veriyor zaten. Bilinçli kullanımda sorun yok.

Reaksiyon puanı
5,171
Hangi modda kullandığına bağlı. Hızlıdan yavaşa birçok mod var. Ayrıca fazla bastırmaman gerekiyor ki alet bunun için uyarı veriyor zaten. Bilinçli kullanımda sorun yok.
Fazla bastırırsan diş etine zarar verir. Diş minesi dişin en üst tabakası. Yaşlılarda bu tabaka eridiği için dişleri sararıyor. Bu fırçalarda diş minesini inceltiyor.