Disk Kullanımı İçin Tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar bu konuda disk kullanımı hakkında tavsiye vereceğim. Elbette içinizde bilenler olabilir ama bilmeyenlerin de öğrenmesi için anlatacağım.

Disk kullanırken SSD veya HDD fark etmez diski tamamen doldurmamaya çalışın. Eğerki diskin büyük kısmını doldurursanız sistemde yavaşlamalarla karşılaşmanız an meselesidir. Örneğin benim bilgisayarımda bir tane SSD ve bir tane HDD var ve Windows SSD'ye kurulu. Sistem normal haline göre bayağı yavaşlamıştı. Sonradan fark ettim ki SSD'nin büyük bir kısmı dolmuş. Gereksizleri silip, bir kısmını da HDD'ye taşıdım ve sistem hızı normale döndü.

Umarım faydalı olabilmişimdir. :)

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Arkadaşlar bu konu disk kullanımı hakkında tavsiye vereceğim. Elbette içinizde bilenler olabilir ama bilmeyenlerin de öğrenmesi için anlatacağım.

Disk kullanırken SSD veya HDD fark etmez diski tamamen doldurmamaya çalışın. Eğerki diskin büyük kısmını doldurursanız sistemde yavaşlamalarla karşılaşmanız an meselesidir. Örneğin benim bilgisayarımda bir tane SSD ve bir tane HDD var ve Windows SSD'ye kurulu. Sistem normal haline göre bayağı yavaşlamıştı. Sonradan fark ettim ki SSD'nin büyük bir kısmı dolmuş. Gereksizleri silip, bir kısmını da HDD'ye taşıdım ve sistem hızı normale döndü.

Umarım faydalı olabilmişimdir. :)
8 senedir kullanmakta olduğum i3-330M ve Gt330M olan bir notebookum var. Belleği 3Gb idi sonradan 4 yaptım. Bu Disk kullanımı yüzünden Windows7 yaptım cihazı eski haline döndü. Roket gibi şimdi.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
8 senedir kullanmakta olduğum i3-330M ve Gt330M olan bir notebookum var. Belleği 3Gb idi sonradan 4 yaptım. Bu Disk kullanımı yüzünden Windows7 yaptım cihazı eski haline döndü. Roket gibi şimdi.
Şu parçaladığınız laptop mu yoksa? :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Benim bildiğim SSD disklerde bu yavaşlama olmuyordu mekanik olmadıkları için ama yanlış biliyor da olabilirim tabi :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Benim bildiğim SSD disklerde bu yavaşlama olmuyordu mekanik olmadıkları için ama yanlış biliyor da olabilirim tabi :)
Hocam ben de şaşırmadım değil. SSD'yi bir yıldan beri kullanıyorum. SSD'ye wipe işlemi yapmayı düşünüyorum. Bunun için ayriyeten konu açacağım.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Photoshop, matlab gibi programları çalıştırmak yoğun bellek gerektiren işlemler.
Eğer bu programlarla uğraşıyor ve RAM'iniz (diyelim 3GB ram yüklü) yeterli değilse
mevcut kapasite miktarı aşıldığı durumda sabit disk üzerinde oluşturulmuş sanal/virtual bellek (kullanımı açıksa) deveye girer ve iş yükü paylaşılır.
Eğer diskiniz dolu veya yetersiz ise sanal bellek kullanmaktan yoksun kalırsınız; yetersiz disk alanı hata mesajları alabilir, hatta bilgisayarınızın donması ve çökmesine neden olabilir. Akabinde veri bozulmasına maruz kalabilirsiniz.
Üzerine afiyet bir de arka planda Windows güncelleme yapmaya çalışıyorsa, işte o zaman yandı gülüm keten helva. Başıma geldiği için biliyorum. :)

Bildiğim kadarıyla SSD'den veri kurtarmak daha kolay.

Uyarı niteliğindeki tavsiye için teşekkürler @Halktan Biri