Direksiyon sınavında yapılması gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Direksiyon sınavında yapılması gerekenler

Direksiyon sınavı İstanbul ilinde Cumartesi ve pazar günü yapılmakta olup, Sancaktepe(Sarıgazi) için cumartesi, Üsküdar için Pazar yapılmaktadır. Seçme şansımız yoktur. Sabah grubu saat 08:00 ile 09:00 arasında başlamaktadır. Öğlen grubu saat 11:00 ile 13:00 arasında başlamaktadır.

Bu saatlerde ya sınavın yapılacağı yerde, yada yarım saat önce kursunuda bulunmalsınız, tabi kursunuz sizi sınav alanına götürüyorsa..

Kursunuzdan sınavdan önce muhakkak sınav giriş belgenizi ve sınav değerlendirme formunu almayı ve imzalamayı unutmayınız. Bu belgeler ve nüfus cüzdanı olmadan sınava giremessiniz. Bu belgeler genelde sınavdan 2 gün önce çıkmış olur.

Çetinler sürücü kursu olarak SMS ile sınav saatini ve kursta olmanız gereken saati de bildiriyoruz. Sınava muhakkak girmelsiniz, çünkü sizin adınıza kurs harç yatırıyor. Sınava girmessenizde, bir dahaki sınava harcı siz ödersiniz, girip, girmemeniz kimse için önem arzetmiyor.

Direksiyon sınavı her kurumda aynı anda başlar, gruplar 20 şer kişiliktir. Alfabetik olarak sıralanmıştır. Ehliyet test sınavını geçen kişilere göre alfabetik sıralanır. Saatleri İlçe Milli Eğitimler belirler. Aynı gün direksiyon sınav sonucunu sadece kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavında kalmış iseniz 2 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz.
Sınavlarda görev yapmak üzere, M.E.B. herbir araç için ikişer kişiden oluşan sınav değerlendirme komisyonu atamaktadır.

Sınava, yanınızda kursunuzun direksiyon öğretmeni, arka koltuklarda ise M.E.B. dan iki komisyon üyesiyle birlikte gireceksiniz.

Sınava hangi araçla ve kaçıncı sırada gireceğinizi öğreninin. Sizden önce sınavı olacak arkadaşınızı takip edin.

Sınava girebilminiz için yanınızda olması gereken, Nüfuz Cüzdanınızı, Sınav Giriş Belgenizi, K Belgenizi ve sınav değerlendirme formunuzu elinizde hazır bulundurunuz. Aracın kapısını sol elinizle açıp, sağ ayağınızla araca bininiz.

Elinizde ki belgeleri direksiyon öğretmeninize veriniz. Komisyondan biri isterse ona da verebilirsiniz.

Sırasıyla, oturduğunuz koltuğu, dikiz aynasını, ve sol dikiz aynasını kendinize göre ayarlayınız.Emniyet kemerinizi takınız.

Aracı çalıştırmak için vitesi boşa alınız. Bu işlemi yapmak için debriyaj pedalına sol ayağınızla sonuna kadar basınız ve vites kolunu boş konumuna getiriniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan kesinlikle vites koluyla oynamayınız.

DİKKAT :Aracın vitesi, çalıştırma esnasında kesinlikle boşta ve debriyaja basılı olmalıdır.

Aracı çalıştırınız. Kalkış yapmak için sola sinyal veriniz.

Not :Kalkış için sola, durmak için sağa sinyal verilmelidir. Dönüşlerde dönülen yöne göre dönüş sinyallerini veriniz.

Elfrenini indiriniz. Bu durumda sağ ayağınız fren pedalına basılı olmalıdır.

Debriyaja tam basıp aracı birinci vitese takınız.

Aynalardan yolu kontrol edin yol boş ve uygun ise kalkışınızı yapın, kalkmak için,

Debriyaj padalını yumuşak bir şekilde bırakırken sağ ayağınızla gerektiği kadar da gaza basınız. Aracınız hareket etmeye başladığı anda debriyaj pedalını birden bire bırakmayınız, padal yukarı hareketini tamamlayana kadar ayağınızı pedalın üzerinden kaldırmayınız.

Kalkıştan sonra yolun sağından sürüşünüze devam ediniz.

Birinci vites kalkış vitesidir. Zorunlu haller dışında, kalkıştan hemen sonra aracınızı ikinci vitese geçiriniz. ( Yaklaşık 3-4 araç boyu bir mesafede ikinci vitese geçmeniz gerekir. )

Sınav güzergahında 3. vitese geçebileceğiniz kadar hızlanamazsınız. Yolun sağından, önünüzde ki araçları takip ediniz.

Seyir esnasında araçla durmak zorunda kalırsanız, tekrar 1. vitesle kalkışınızı yapınız. 2. vitesle aracınız kalkış yapmaz. Stop eder. Kalkıştan sonra 2. vitese geçiniz.

Güzergahı tamamlayıp okulun bahçesine geri döndüğünüzde, aracı uygun bir yerde durdurmanız gerekir bunun için;

Durmak istediğiniz yere 10 / 15 metre mesafe kala sağ sinyalinizi veriniz.

Aynalardan aracın arkasını kontrol edip, trafiği aksatmayacak bir şekilde uygun bir yer bulun.

Önce debriyaja, sonra da frene yumuşak bir şekilde basarak aracı durdurun. Aracın vitesini boşa alınız. Bu durumda freni bırakmayınız.

Ayağınız frene basılı durumdayken, kontağı kapatınız. ( Açış yönünün tersi istikametine. )

Elfrenini çekiniz.

Debriyaj padalına basarak aracı birinci vites durumuna getiriniz ve debriyaj pedalını bırakınız.

En son fren pedalını bırakınız.

Emniyet kemerinizi çıkarınız. Nüfuz cüzdanınızı almayı unutmayınız. Diğer evraklar direksiyon öğretmeninizde kalacak .

Sonra,sağ elinizle aracın kapısını açıp, aralayınız. Aradan, aracın arkasından gelen başka araç veya kapının açılmasından kaynaklanabilecek bir tehlikenin olup olmadığını kontrol ediniz. Sonra kapıyı açın ve araçtan inin, kapıyı kapatın.

Sınavınız bitmiştir. Direksiyon uygulama sınavı 100 üzerinden değerlendirilmektedir. Min.70 puan almanız sınavı geçmeniz için yeterli olacaktır.

Sınav sonuçlarını aynı gün saat 17:00 de kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sınavda genellikle geri manevra yaptırılmıyor. Yaptırılırsa; Aşağıda ki korallara uygun olarak geri gidişinizi yapabilirsiniz.

GERİ GiDERKEN

Araçla geri gidilirken sağ sinyal lambası yakılır.
Debriyaja basıp aracı geri vitese takınız. Bu durumda geri vites lambaları yanar.

Sol eliniz ile direksiyonu üstten tutunuz, arkaya bakmak için sağ taraftan yanlızca başınızı çevirerek değil vücudunuzla beraber geriye doğru dönünüz. Geri gitmek için kalkışınızı yapınız.

Debriyajı kontrollü bir şekilde tamamen bırakın, yalnız ayağınızı pedalın üzerinden ayırmayınız.

Geri gidişinizi, aracın sağ arka köşesine bakarak ,sağ bankete paralel bir şekilde gazı çok az kullanarak tamamlayınız.

Araç durmadan kesinlikle öne bakmayınız. Araç tam olarak durduktan 1 – 2 saniye sonra öne dönünüz ve aracın vitesini boşa alınız.

Direksiyon sınavından geçmeden ehliyet almadan özel direksiyon dersi tavsiye etmiyoruz. Biz zaten eğitim veriyoruz. Ayrıca ehliyet olmadığı için istediğiniz her yerde araç kullanamamıyorsunuz.

25flft3.jpg

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ne var ne yok anlatmışlar:D

fobyram

Asistan
Reaksiyon puanı
0
araba sürmek çok zor görünüyor anlatılanlara göre :D

emptyheart

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
bende çetinlerden aldım ehliyeti egitimleri diğer kurslara nazaran çok iyi yöneticileride öyle
şimdi bu yazılanları bi kursiyer okur,bunları aklında tutup harfi harfine yapmaya çalışırsa bu stresle sınava girerse hiç bşy yapamaz kaldıramadan kalır sınavda söylim
hiçde ayrıntıya gerek yok sinyallere önem ver birde stop ettirme okadar zaten gideceğiniz yok en fazla 100m
2 ye tak tın tın tın git bukadar
arkadakilere takılmayın bukadar stresle araba kullanmayı bırak arbayı kaldıramazsın "ANNE"

cetinlerden alıyosan ehliyeti orda aynur hoca var çok sabırlı ve iyi bir hoca onu dne istersen

SERKANCANDAN

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ne gerek var bu kadar şeye yav. :D

Ben 6 yıl önce girdim bu sınava. 50 ile gidiyordum şehir içi diye. Arkadaki adam niye öyle uyuz uyuz gidiyosun trafiğe ayak uydur dedi. Ben de 80-100 Allah ne verdiyse asıldım gittim. :) Gırgır şamata bide muhabbet dönmüştü Çorum üzerine. :) Not olarak 95 vermişler. Sanırım o da 130'a çıktığım içindi herhalde.. :D

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Arkadaşlar,

Bu özellikleri ezberleyip uygulamaya çalışan biri bildiğinide unutur. Bu konuyu açmamın asıl nedeni şu dur: Sınav komisyonu bizleri nelere göre değerlendirmektedir. Bunu merak ettim. Cevabını bulunca sizinle paylaşmak istedim. Bunun cevabı konunun sonundaki bir fotoğrafdır. İşte tüm kastım o'dur.

Yukarıdaki açıklamalarda fotoğrafa ekli olunca onları paylaşmak istedim. Belki ihtiyacı olan olur, diye...

Tekrar vurguluyorum. Acemi kimseler, sürücü kurslarından uygulamalı öğrenmeye baksınlar. Yoksa bu yazı onların kafasını karıştırır. Bilginize. :)

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Bunları bilseydim geçemezdim herhalde. :D :D

Hiç gerek yok rahat olun yeter.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
arkadaş ehliyeti alalı 3 ay oldu :D
şimdi arabayı kaldırmayı unutmuş... bi garip oldum

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Benimde bir arkadaş almış.O da 6-7 ay olmuş alalı.Geçen başka bir arkadaş verdi buna arabayı.Sürecek arkadaş bize soruyor "gaz hangisiydi lan şimdi" :D.dedik sağ tarafta,debriyaj desen o ne diyor.Ama Allah'tan nasıl kaldırılacağını biliyor.Valla şimdi 4 cenaze çıkıcak burdan diye baya bir tırsmıştım :D

Bu arada bende 4-5 gün önce gittim direksiyon eğitimine.Yarım saat sürdüm.Zaten biliyordum sürmeyi.Hoca dedi "oooo tamam tamam.Sen biliyormuşun zaten.Sana sadece sınav güzergahını anlatayım yeter.Böyle sürersen ehliyet cebinde bil.Senin artık gelmene gerek yok.Sadece sınavdan 1 gün önce gel hangi arabayla gireceğin belli olacak.Birde onu sürer debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.Velhasılkelam haftaya ctesi'yi iple çekiyorum.

Bu arada ekşisözlükten filan baktım.İnşallah gıcık birileri denk gelmez arkadaki görevlilerden :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Benimde bir arkadaş almış.O da 6-7 ay olmuş alalı.Geçen başka bir arkadaş verdi buna arabayı.Sürecek arkadaş bize soruyor "gaz hangisiydi lan şimdi" :D.dedik sağ tarafta,debriyaj desen o ne diyor.Ama Allah'tan nasıl kaldırılacağını biliyor.Valla şimdi 4 cenaze çıkıcak burdan diye baya bir tırsmıştım :D

Bu arada bende 4-5 gün önce gittim direksiyon eğitimine.Yarım saat sürdüm.Zaten biliyordum sürmeyi.Hoca dedi "oooo tamam tamam.Sen biliyormuşun zaten.Sana sadece sınav güzergahını anlatayım yeter.Böyle sürersen ehliyet cebinde bil.Senin artık gelmene gerek yok.Sadece sınavdan 1 gün önce gel hangi arabayla gireceğin belli olacak.Birde onu sürer debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.Velhasılkelam haftaya ctesi'yi iple çekiyorum.

Bu arada ekşisözlükten filan baktım.İnşallah gıcık birileri denk gelmez arkadaki görevlilerden :)

Bana da bir daha gelmene gerek yok dedi ama ben yine de gidecem:D Sınavda daha farklı araba mı veriyorlarmış...

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
hadi bakalım herkese hayırlı olsun şimdiden sonuçlar yarın açıklanacak sanırım

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Vay be 2001 yılında almıştım. Arabadan inmeden müfettiş git arkadaşlarına hava at, 100 aldın demişti. Bir müdürün kızı mı ne varmış arkada fısır fısır konuşurlarken duymuştum, ona yetişeceklermiş (torpil için). Alelacele en arkada başladım en önde bitirdim.:D Sonra da arabama atlayıp eve geldim.

Mutluluğum çok uzun sürmedi. 2001 krizinde işlerimiz bozulunca ben ehliyeti aldıktan 1 ay sonra satmak zorunda kaldık arabayı. Ne rezil zamanlardı şimdi bir anda film şeridi gibi geçti gözümün önünden.:) İşte böyle canlar.

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Hâlâ açıklanmamış:)

Sonuçlar açıklandı. Hepsinden 90 Üzeri puanla geçtim. Allah'a şükür. :clap:

Ayrıca;

Direksiyon sınavları her ilde 6 Mart'da yapılmayacakmış. Her ilin kendine göre sınav takvimi olacaktır. Bunu kurslardan öğreneceğiz.

Direksiyon sınavları 6 Mart'da başlayıp, mart ayının sonuna kadar devam edecekmiş.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Ben de ilk yardımdan iyi beklemiyodum 87 gelmiş ötekiler de iyiler.

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Ben de ilk yardımdan iyi beklemiyodum 87 gelmiş ötekiler de iyiler.

Bende motoru daha yüksek bekliyordum. 95 gelmiş. Tabiki, iyi...

Kaldı direksiyon sınavı. Asıl önemli olan ve heyecanın olduğu sınav o...

Allah kimseyi utandırmasın. Sınavı rahatlıkla geçsin.

cka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ben ehliyeti 2 sene önce aldım. sınava girmeden önce iyi ki böyle bir yazı okumamışım.:scared: okusaydım kalma ihtimalim yüksek olabilirdi. bu yazıyı okurken bile sanki sınava girecekmişim gibi strese girdim. :(

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bana da bir daha gelmene gerek yok dedi ama ben yine de gidecem:D Sınavda daha farklı araba mı veriyorlarmış...

Bizim sürücü kursunda 3-4 çeşit araba var.3 Albea 1 Palio olması lazım.Haliyle hepsinin debriyajı farklı.Hocada "sınav günü araban değişebilir sınavdan 1 gün önce gel sınava gireceğin arabaylada 2-3 tur atarız.Onun debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
ben ehliyeti 2 sene önce aldım. sınava girmeden önce iyi ki böyle bir yazı okumamışım.:scared: okusaydım kalma ihtimalim yüksek olabilirdi. bu yazıyı okurken bile sanki sınava girecekmişim gibi strese girdim. :(

Önceki sayfada yazdığım gibi bu bilgileri okuyan birisinin kafası karışır. Kesinlikle direksiyon sınavına girecek acemilerin okumaması gerekir. Sadece ilk mesajımın sonunda bir fotoğraf ekli, onu incelesinler. Sınav komisyonu onları neye değerlendiriyor. Nelere dikkat etmeleri gerekir. Bunu öğrenmelerini amaç edindim. Sadece bunu okumaları yeter.

Zaten o tablolu fotoğraf için paylaştım. Başka bir amacım yoktur. İşte o bilgiler fotoğrafa ekli olunca onları paylaşmayı düşündüm.

Tekrar ediyorum, direksiyon sınavına girecekler hocalarından öğrensinler. Başka hiçbir yerden bilgi almasınlar. Çünkü; gerçekten kafa karışıyor ve insanda stres oluşuyor.

Saygılar.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
insan bu tabloya bakınca bildiklerinide unutur :D umarım uygulamada sorun yaşamazsınız ya da en azından kıl birine denk gelmezsiniz :D

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
insan bu tabloya bakınca bildiklerinide unutur :D umarım uygulamada sorun yaşamazsınız ya da en azından kıl birine denk gelmezsiniz :D

Valla, öyle yazdınız. Bende konuyu sileyim mi, diye düşündüm. Eğer, gerçekten kafa karıştırıyorsa silelim.

Direksiyon sınavında özellikle bayanlara rastlamamaya dua edin. Her şeyi didik didik inceliyorlarmış. Öyle duydum. Tabi erkeklerinde kıl olanları var. Ama kadınlar huyları gereği biraz detaycı oldukları için çoğu sıkı olabiliyorlarmış.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
yok yok kaldırmana gerek yok biz şaka manasında söyledik onu en azından puanlama sistemine bakarak nerelerde daha dikkatli olmaları gerektiğini bilirler :)

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Bizim sürücü kursunda 3-4 çeşit araba var.3 Albea 1 Palio olması lazım.Haliyle hepsinin debriyajı farklı.Hocada "sınav günü araban değişebilir sınavdan 1 gün önce gel sınava gireceğin arabaylada 2-3 tur atarız.Onun debriyajını filan nerde kavradığını öğrenirsin" dedi.

İki hocanın da kendi grubu ayrı o yüzden bizde araba değişme sıkıntısı olmayacakmış..

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
İki hocanın da kendi grubu ayrı o yüzden bizde araba değişme sıkıntısı olmayacakmış..

Şimdi ben direksiyon eğitiminde kullandığım aracı MEB'in direksiyon sınavında mı, kullanacağım? Yoksa MEB'in kendi aracına mı, bineceğiz?

emptyheart

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
Şimdi ben direksiyon eğitiminde kullandığım aracı MEB'in direksiyon sınavında mı, kullanacağım? Yoksa MEB'in kendi aracına mı, bineceğiz?

meb in kendi aracı olmuyo bildiğim kadarıyla eger daha öncede sorduğum gibi cetinlerden alıyosan hangi arabayla egitim aldıysan sana hangi hoca egitim verdiyse o araba ve o hocayla sınava girersin