DirectX 11 Yakında

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Microsoft, önemli değişikliklerle gelen yeni DirectX ile ilgili ilk tanıtımı bu ay içerisinde yapacak. DirectX 11'den neler bekleyebileceğinizi açıklıyoruz.

Önümüzdeki yılın sonlarında çıkması beklenen DirectX 11 ile ilgili resmi ağızdan ilk bilgiler, 22-23 Temmuz'da gerçekleşecek olan Gamefest 2008 etkinliğinde verilecek. Microsoft'un ilk kez resmen tanıtacağı DirectX 11, Shader model 5.0 kullanacak. Henüz ışın izleme(ray tracing) desteği konusunda netlik olmadığından, DirectX 11'in ızgara taramaya(rasterization) devam edeceği düşünülüyor.

Neler Gelecek?

DirectX 11'in en büyük özelliğinin Tesellation/Displacement olmasının yanında çok işlemli render ve hesaplama gölgelendiricisinin(compute shader) de bu sisteme dahil olacağı söyleniyor. Compute Shader, diğer bütün gölgelendiricilerin grafik işlemcisini kullanması gibi, matematiksel hesaplamalar için herhangi bir yazılım geliştirme ortamı olmadan, yazılımların doğrudan grafik işlemcisini kullanabilmelerini sağlıyor.

Yeni teknoloji ile ilgili en kesin bilgiler ise bu ayki Gamefest 2008'de belli olacak. Ayrıca Nvidia'nın da DirectX 11 ile ilgili ağustos ayındaki Nvision konferansında konuşması bekleniyor.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence nVidia'nın DirectX 10.1'e destekli kartlar çıkarmamasının nedeni (En azından bildiğim kadarıyla) Microsoft'un yakın zamanda DirectX 11'i çıkaracağını bilmesidir..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
PlUgOuT dedi ki:
Bence nVidia'nın DirectX 10.1'e destekli kartlar çıkarmamasının nedeni (En azından bildiğim kadarıyla) Microsoft'un yakın zamanda DirectX 11'i çıkaracağını bilmesidir..

Ama Nvidia yaptığı açıklama ile kartlarına 2009'un ilk çeyreğinde DDR5 ve Dx 10.1 getireceği yönündeydi. DX 11 bence Windows 7 işletim sisteminden bile daha sonra cıkar. Çünkü yakın bir zamanda çıkması bazı üreticiler için zarar anlamına geliyor.

dr_divx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dx15 çıksa ne olacak ,boş işler dx10 dan ne hayır gördük,dx11 den ne göreceğiz seneler önce 64 bit işlemci aldım ,hala ortada stabil yazılım yok... bune perhiz bune lahana turşusu ,hep aynı dümen insanları yeniye yönlendirirken bak! yenisi çıktı al bunu ..ama kullanma ben yenisini çıkarana kadar egonu tatmin et ben sana yine upgrade yaptırırım yakında ...gibi bir şey dilimde tüy bitti ama al konsolunu kardeşim çatır çatır oyna oh mis gibi...

Reaksiyon puanı
188
dr_divx dedi ki:
dx15 çıksa ne olacak ,boş işler dx10 dan ne hayır gördük,dx11 den ne göreceğiz seneler önce 64 bit işlemci aldım ,hala ortada stabil yazılım yok... bune perhiz bune lahana turşusu ,hep aynı dümen insanları yeniye yönlendirirken bak! yenisi çıktı al bunu ..ama kullanma ben yenisini çıkarana kadar egonu tatmin et ben sana yine upgrade yaptırırım yakında ...gibi bir şey dilimde tüy bitti ama al konsolunu kardeşim çatır çatır oyna oh mis gibi...

aynı fikirdeyim yakın zamandan PS2 den PS3 e geçmeyi planlıyorum (God of War 3 çıksın bir de :D )... oyun amaçlı olarak konsol almak en mantıklısı...

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben konsolda oynamayı çok zor buluyorum şahsen. Cahiliyetime verin ama Ps3 gibi güçlü bir makinayı klavye ve fareyle oynamak gibi bişey olsa mesela:D:D..

paleokastro

Doçent
Reaksiyon puanı
1
dr_divx dedi ki:
hep aynı dümen insanları yeniye yönlendirirken bak! yenisi çıktı al bunu ..ama kullanma ben yenisini çıkarana kadar egonu tatmin et ben sana yine upgrade yaptırırım yakında ...

çok doğru. işin aslı tüketiciyi yolmak

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Daha doğru dürüst bir çok oyun firması bile Directx 10'a geçemedi.. Directx 11 de nerden çıktı :S Eğer yakın zamanda çıkarsa yazık oldu bizim yeni ekran kartlarına..

dr_divx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xbox360 öneriyorum ,neden öneriyorum bunuda ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz..

Reaksiyon puanı
188
PlUgOuT dedi ki:
Ben konsolda oynamayı çok zor buluyorum şahsen. Cahiliyetime verin ama Ps3 gibi güçlü bir makinayı klavye ve fareyle oynamak gibi bişey olsa mesela:D:D..

merak etme var zaten. PS3 Klavye ve Mouse'a tam destek veriyor...

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dr_divx Xbox360 diyor. Niye? + Onunda desteği var mı?(Galiba 360 olmasının nedeni Ps3'ün çok mu elektrik tüketmesi?)..

dr_divx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PlUgOuT dedi ki:
dr_divx Xbox360 diyor. Niye? + Onunda desteği var mı?(Galiba 360 olmasının nedeni Ps3'ün çok mu elektrik tüketmesi?)..
1. xbox360 daha ucuz
2. oyunları daha ucuza temin edebiliyorsunuz.
3.alabilen varsa her iki konsoluda alır zaten..
4.kışın soğuk olan odayı ısıtır. :)
5.live bambaşka bir alem
6.şimdilik xfps adlı ayrı bir cihazla klavye mouse desteği var..

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xbox/ps3/wii veya pc farketmiyor tartısması bile bence yanlış bakarsın sana,parana uyan istediğin oyunu olanı alırsın.
mesela ben hep xbox istiyordum ama mgs4 gelince işler tersine dondu....

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer 360'la Ps3'ün grafikleri aynı seviyedeyse Ps3 lüx demektir. Aynı değilse o zaman başka diyeceğim yok:D:D..

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ps3 graifiği daha iyi olması lazım.
ps3 ü tam kapesite kullanan bir oyun yok varsa bile mgs4 oda