Depresyondayım

Bu konuyu okuyanlar

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Bana yardım eder misiniz tiye almadan fikirlerinize ihtiyacım var son 1 haftadır depresyon belirtileri baş gösterdi bende. Canım hiç evden çıkmak istemiyor hiçbir şey yapmak istemiyorum. Yataktan çıkmak bile istemiyorum gündüzleri. Kız arkadaşımdan ayrıldım 2 aydır beraberdik. Kendimi alkol ve nescafe ye verdim. Arkadaşlarımla vakit geçirmek bile artık zevk vermiyor. Kedi ve kuş gürültüsüne tahammül edemiyorum evde. Bana önerebileceğiniz alanında uzman bir psikolog tanıdığınız var mı istanbul taksim ve beyoğlu civarında yada avrupa yakasında herhangi bir yer de olabilir istanbulda. Siz böyle hissettiğinizde neler yapıyorsunuz depresyonu yenmek için ???

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Kafaya takmıyorum ben. Sıkıldığımdada müzik dinlerim. Sıkı dostlarımda dertleşirim. Dışarı çık park gibi bir yere kulağına da tak mp3 çalarını tempolu yürüyüş yap kendine gelirsin aslında yaptığının ne kadar saçma olduğunu anlarsın alınma ama ben böyle yapıyorum. Bir konu hakkında doğru ve dürüstsen canı sıkmaya gerek yok.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kendini yalnız bırakma, sürekli birileriyle birlikte takıl. Yalnız kaldıkça düşüncelere kapılıp gidersin ve deprosyon daha da derinleşir.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
aynı sorunlar bende de var, üstüne bir de sınav stresi yaşıyorum. dün kampüsün psikologuyla görüşmek için randevu aldım.. 2 gün sonra görüşecez, bakalım inşallah sorunlarıma çözüm olur :(

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Namaz kıl ve dua et.
Yalnız olmadığını daha iyi anlayacaksın.
Yaradandan hayırlısı iste, şükret haline.!
Boş zaman geçirme, dolu zaman geçir.
Çalış.. Çalış.. Çalış..
Unutma, çalışmak bizi fakirlikten, can sıkıntısından ve zararlı alışkanlıklardan korur.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
kalabalık ortamı olan bir mekana, en fazla 1-2 arkadaşını ile gidip sohbet muhabbet et. fazla kalabalık arkadaş gurubu ile gitme, o zaman iş muhabbete ulaşamıyor ve sadece goy goy oluyor. 2-3 saat her şeyden konuşun, gör bak nasıl rahatlayacaksın.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Şu sıralar Dexter dizisini keşfettim. Bir tek onu izlemekten zevk alıyorum hayatımın anlamı xD Yorumlarınız için teşekkürler bu arada

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Şu sıralar Dexter dizisini keşfettim. Bir tek onu izlemekten zevk alıyorum hayatımın anlamı xD Yorumlarınız için teşekkürler bu arada

merak ettim, sen ingiliterede psikoloji ile ilgili bir bölüm okuyordun değil mi

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
merak ettim, sen ingiliterede psikoloji ile ilgili bir bölüm okuyordun değil mi
Psikoloji değil psikiyatri okudum cambridge university de şimdi cerrahpaşada expertise eğitimi için Türkiyedeyim exchange öğrenciyim 1.5 yıldır aralıkta döneceğim. Şimdi dersen madem psikiyatri okudun neden bize soruyorsun diye tanımadığım bir psikolog olması şart sorunlarımı daha rahat anlatmak için yoksa rahat edemiyorum amacım zaten fikir edinmek

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Psikoloji değil psikiyatri okudum cambridge university de şimdi cerrahpaşada expertise eğitimi için Türkiyedeyim exchange öğrenciyim 1.5 yıldır aralıkta döneceğim. Şimdi dersen madem psikiyatri okudun neden bize soruyorsun diye tanımadığım bir psikolog olması şart sorunlarımı daha rahat anlatmak için yoksa rahat edemiyorum amacım zaten fikir edinmek

estağfurullah, her insan gibi senin de depresyona girmen gayet normal hatta bugünler senin için bir deneyim olacaktır iş hayatında. ileride kişinin ruh halinden daha iyi anlayacaksın, kendine uyguladığın çözümleri hastalarına önereceksin belkide. sadece merakımdan sordum dediğim gibi :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bana yardım eder misiniz tiye almadan fikirlerinize ihtiyacım var son 1 haftadır depresyon belirtileri baş gösterdi bende. Canım hiç evden çıkmak istemiyor hiçbir şey yapmak istemiyorum. Yataktan çıkmak bile istemiyorum gündüzleri. Kız arkadaşımdan ayrıldım 2 aydır beraberdik. Kendimi alkol ve nescafe ye verdim. Arkadaşlarımla vakit geçirmek bile artık zevk vermiyor. Kedi ve kuş gürültüsüne tahammül edemiyorum evde. Bana önerebileceğiniz alanında uzman bir psikolog tanıdığınız var mı istanbul taksim ve beyoğlu civarında yada avrupa yakasında herhangi bir yer de olabilir istanbulda. Siz böyle hissettiğinizde neler yapıyorsunuz depresyonu yenmek için ???

Söylediğin şeyler hemen hemen her insanın başına aybaşı gibi dönem dönem gelen şeyler.

Madem piskoloji okudun depresyonun belirtilerini bilirsin. Bu belirtiler depresyon belirtisi midir gerçekten? Yoksa sadece asosyallik belirtisi midir?

(İşten çıkıp akşam eve geldim mi kafa duruyor arkadaş... piskoloji mi yazılıyordu psikoloji mi yazılıyordu :S )

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
telefon radyo televizyon internet vb tüm aletleri kapat tüm yakın çevrenle iletişimi kes (taksim den de uzakdur) bir ka çgün iyice dinlen uyu hiçbirşey düşünme akşam erken yat sabah erken kalk zaruri ihtiyaçların dışında hiçbirşey yapma böylelikle kafanı dinlersin olaylara daha pozitif bakarsın geçer fazlada abartma yaşadığımız toplumda şuna emin olki insanların çok büyük çoğunluğunun pisigolojik sorunları var senin durumunu çoktan aşmışlar ama farkettirmemeye çalışıyorlar çevrelerindeki insanlar dedikodularını yapmasınlar diye herkesin yüzünde bir maske hep birilerini oynuyorlar maskelerini indirsen altından tamamen başka bir kişilik çıkacak senin sorunlarının farkında olman bile çok iyibir derecede olduğunu gösterir her insanın zaman zaman sorunları olabilir geçmiş olsun

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Söylediğin şeyler hemen hemen her insanın başına aybaşı gibi dönem dönem gelen şeyler.

Madem piskoloji okudun depresyonun belirtilerini bilirsin. Bu belirtiler depresyon belirtisi midir gerçekten? Yoksa sadece asosyallik belirtisi midir?

(İşten çıkıp akşam eve geldim mi kafa duruyor arkadaş... piskoloji mi yazılıyordu psikoloji mi yazılıyordu :S )
Aslında depresyon karmaşık bir olgu herkeste aynı etkiyi göstermiyor asosyallik ise ayrı bir kavram asosyal kişi çevresiyle iletişimi kesmiş ve yeterince kaliteli bir iletişim içinde bulunmayan kişilere denir mesela ailesiyle 'bugünün nasıl geçti? ne yaptın dışında' bir iletişimi olmayan insan asosyaldir içine kapanmış ve sorunlarını paylaşmıyordur bu özellik kronikse kişi asosyaldir benim durumun depresyondan kaynaklanıyor olabilir ancak hayatımda kendimi boşukta hissettiğim bir dönemden geçiyor da olabilirim.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
bende de aynı şey mevcut aşırı derece de nargile içiyorum.
işten çıkınca arkadaşları alıp hemen eve 15 dakika uğrayıp dışarı çıkıyorum arkasından nargile gece 11 de eve dönüyorum.
ama kendine zaman ayırman lazım :) mutlu olduğun şeyleri yapmayı dene , alkolü kesinlikle kullanmanı tavsiye etmiyorum.
hoşlandığın müzik türlerinden duymadıklarını dinle yeni şeyler keşfetmeye çalış , olmadı mini bir gezinti yap 2-3 günlük.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Aslında depresyon karmaşık bir olgu herkeste aynı etkiyi göstermiyor asosyallik ise ayrı bir kavram asosyal kişi çevresiyle iletişimi kesmiş ve yeterince kaliteli bir iletişim içinde bulunmayan kişilere denir mesela ailesiyle 'bugünün nasıl geçti? ne yaptın dışında' bir iletişimi olmayan insan asosyaldir içine kapanmış ve sorunlarını paylaşmıyordur bu özellik kronikse kişi asosyaldir benim durumun depresyondan kaynaklanıyor olabilir ancak hayatımda kendimi boşukta hissettiğim bir dönemden geçiyor da olabilirim.

Aynen dediğin gibi depresyonda falan değilsin, sadece can sıkıntısı.
Depresyondaki adam foruma girip yardım istemez. Çık gez dolaş al eline bi tuzlu badem git sakin bir deniz kenarında dalgaları dinle.
Sonra en yakın arkadaşınla git muhabbet et, biraz spor yap futbol basketbol gibi.
Fiziksel olarak yorulmak iyi gelecektir.

Biz iş güç boş zamanımız kalmadığından kendimizi asosyal hissediyoruz, siz boş zaman bolluğundan kafayı sıyırıyorsunz :D :D

thepope

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
5 vakit namaza başla hiçbirşeyin kalmaz

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Bir kaç hobi edinmeye çalış.Senin zamanını alacaklar şeyler mesela.

Mesela yarın yataktan erken kalk.Bakkala ekmeği almaya sen git.Evdekilere ilk günaydını sen söyle.

Sonra bir kaç arkadaşınla konuş, onlarla bir araya gel.Sanırım yurt dışında yaşamışsın onlarla konuşmayı dertleşmeyi özlemişsindir de.İnsanın hayatında dertleşebileceği kişi 2 veya 3 kişiyi geçmez.onu da belirteyim.

Bunları yapınca içerisinde bulunduğun durumdan kurtulursun bence.İşin özeti, gün içinde bir şeyler yap.Yatma :p

Söylediklerim saçma gelebilir ama işe yarayacaktır.

Son mesajlar