D den C ye alan aktarma

Bu konuyu okuyanlar

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
C den bos alan kalmadı o yüzden D den 30 gb C ye aktarmak istiyorum bunu nasıl yaparım ? söyle bir prog denedim bos alanı açdım fakat C ye aktarmak için girince bos alan yokmuş gibi genişleme olmadı EASEUS Partition Master

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Öncelikle bu işin biraz riski olduğunu belirtmekte fayda var ondan sonra nasıl yapacağına gelelim.

ilk olarak d diskini komple boşaltmalısın. D diskindeki tüm bilgileri harici bir diske aktarıyorsun.

Daha sonra Bilgisayarım a sağ tıklaıp Yönet i seçiyorsun. Açılan pencerede Disk Yönetimini seçeceksin.

Disk Yönetimi altında senin bilgisayarına bağlı olan sabit diskler, harici diskler, CD/DVD romlar vs görünür. Bilgisayarında C vd D olmak üzere 2 adet mantıksal sürücü olduğunu tahmin ediyorum yazdıklarından. Dolayısı ile de tek bir Sabit Diskin (HDD) sahibisin. Pencerenin alt kısmında Disk 0 göreceksin. o senin sabit diskin. İki bölüme ayrılmış olduğunu görüyor olman gerek.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Öncelikle bu işin biraz riski olduğunu belirtmekte fayda var ondan sonra nasıl yapacağına gelelim.

ilk olarak d diskini komple boşaltmalısın. D diskindeki tüm bilgileri harici bir diske aktarıyorsun.

Daha sonra Bilgisayarım a sağ tıklaıp Yönet i seçiyorsun. Açılan pencerede Disk Yönetimini seçeceksin.

Disk Yönetimi altında senin bilgisayarına bağlı olan sabit diskler, harici diskler, CD/DVD romlar vs görünür. Bilgisayarında C vd D olmak üzere 2 adet mantıksal sürücü olduğunu tahmin ediyorum yazdıklarından. Dolayısı ile de tek bir Sabit Diskin (HDD) sahibisin. Pencerenin alt kısmında Disk 0 göreceksin. o senin sabit diskin. İki bölüme ayrılmış olduğunu görüyor olman gerek.

D bölümü üzerine gelip sağ tıklıyor ve Birim Sil seçeneğini seçiyorsun. Bu işlem biraz zaman alabilir.

Birim silme bitince C Birimi üzerine tıklayıp Birimi Genişlet diyorsun. Önce bir sistem analizi gerçekleşecek ondan sonra bir menü açılacak. Burada ne kadar büyütmek istedğini seçip Ok liyorsun.

Daha sonra Sabit diskinde boş alan bıraktı isen O boş alanı sağ tıklayıp yeni bir birim oluşturabilirsin. O da yeni D sürücün olacak.

Son olarak ta D sürücüsünden yedeklediğin dosyaları tekrar D sürücüsüne aktararak işlemi tamamlayabilirsin.

Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Her ihtimale karşı sen C sürücündeki önemli dosyalarını da yedekle. İşlemlere öyle başla

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Riskli değil partition magic diye bi program vardı sanırım bir kaç saat sürüyor işini görür.

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sabit Disk bölümleri ile uğraşmak her zaman risklidir. Tüm her şeyin uçma ihtimali vardır.

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar bende söyle C var sistem dosyalarım burda disk yönetiminde lacivert renkde ve sağlam disk belleği yazıyor ben buranın alanını genişletmek istiyorum sonra mantıksal olarak F ve E alanlarım var bunlarda acık mavi renkde E önemli belgelerim var fakat ben F den 30 gb alıp C ye atmak istiyorum tek amacım bu

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
o ekranın görüntüsünü gönderir misin buradan?

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ads%C4%B1z.png

attığım resim açılmıyor ya nasıl yüklicez buraya sölesenize bi

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
1 tane program denedim genişletmedi bu ne kadar guvenilir

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yapmak istediğin işlemi defalarca yaptım. Partition Magic'in tam sürümünü malum yerlerden bul en kolay çözümü bu. Uğraşmana gerek kalmıyor.

eğitimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En iyisi Acronis Disk Director.Partition magicin geliştirilmesi durdu.Windows 7 de programsız da yapılabiliyor.F nin üzerine sağ tuşla tıklayıp birimi küçült de.Sonra C ye tıklayıp birimi genişlet de.

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ya programa mrograma gerek yok. Bu iş öyle F den 30 aldım C ye attım ile olmaz. C biriminden sonra E birimi geliyor. Yani F ile arasında bağlantı yok.

E de önemli verilerim var diyorsun. Onları yedekle ve E birimini sil. E birimini sildikten sonra C biriminin boyutunu büyüt. Boş yer kalırsa orada tekrar yeni birim oluştur o kadar.

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar E yada F sorun değil bea gerekirse E den alıp F ye atarım eger öleyse yeter ki 30 gb alanı atayım C ye hiç alan kalmadı C de bunun için program mı yoksa teknik var mı güvenilir olsun yalnız sonradan basıma ders olmasın buarada Windows 8.1 kullanıyorum

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ben yaptığımda hem çok kısa sürdü işlem hem de sorun olmadı ama ben sana sorun olmaz derim sonra sorun çıkar bana söversin. :)

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya programa mrograma gerek yok. Bu iş öyle F den 30 aldım C ye attım ile olmaz. C biriminden sonra E birimi geliyor. Yani F ile arasında bağlantı yok.

E de önemli verilerim var diyorsun. Onları yedekle ve E birimini sil. E birimini sildikten sonra C biriminin boyutunu büyüt. Boş yer kalırsa orada tekrar yeni birim oluştur o kadar.
E yi sildikden sonra peki C yi nasıl genişletcem E deki alan nereye gitcek

Ben yaptığımda hem çok kısa sürdü işlem hem de sorun olmadı ama ben sana sorun olmaz derim sonra sorun çıkar bana söversin. :)
sen ne yapmısdın tam olarak ?

sen ne yapmısdın tam olarak ?

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
E yi sildiğin zaman c ile f arasında boş bir bölüm olacak. Grafik olarak ta görürsün.

Ondan sonra c üzerine sağ tıklayıp birimi büyüt seçeneğini seçip istediğin boyutu ayarlarsın. Tabii istediğin boyut boş alana bağlı. Ondan sonra boş yer kalırsa orada da yeni birim oluşturursun.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Benim c ile d yanyanaydı, d den biraz c ye verdim çok basit zaten aomeinin arayüzünde.

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
E yi sildiğin zaman c ile f arasında boş bir bölüm olacak. Grafik olarak ta görürsün.

Ondan sonra c üzerine sağ tıklayıp birimi büyüt seçeneğini seçip istediğin boyutu ayarlarsın. Tabii istediğin boyut boş alana bağlı. Ondan sonra boş yer kalırsa orada da yeni birim oluşturursun
programsız mantığa uyuyo gibi böle yapmayı denicem sanrım u işli bilgisayar yönetimi yerinden yapcam demi genişlet sil falan sağ tusla

Benim c ile d yanyanaydı, d den biraz c ye verdim çok basit zaten aomeinin arayüzünde.

bu benzer prog kullanım F den boş alan açtım unblock gibi bos yer olusdu fakat C genişleme herhngi sekilde sola doğru çekice

Arkadaslar AOMEI Partition Assistant Home Edition 5.1 şu prog denedim disk sıralaması söyle C E F ben E den alan açtım unblock gibi bi bos alan oldu bunu Cye gelip move yani tasıma yapmadı fakat F ye yapıyor Unblock yani bos yer alanı E nin altına geliyor Yani F nin yanında oluyor ondan mı

Ondan sonra c üzerine sağ tıklayıp birimi büyüt seçeneğini seçip istediğin boyutu ayarlarsın. Tabii istediğin boyut boş alana bağlı. Ondan sonra boş yer kalırsa orada da yeni birim oluşturursun.
oluşturduğun boş alan C nin hemen yanında olması lazım yoksa olmuyor

Evet arada fiziksel bağlantı yoksa olmaz.

oluşturduğun bos alan hemen c nin yanında olması lazım yoksa olmuyor

tarikk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam bende de böyleydi çok aradım hep karmaşikti ve guvenemdim o kadar veri var sonucta. Ne var ne yok herseyi hariciye attım çaktım formatı. Kafama gore böldüm . kafam rahat kaldı yaparken.

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
E kardeşim dünden beri aynı şeyi ben söylüyorum kendim dinliyorum.

Senin bilgisayarında yapman gereken şey e bölümünü silmek. E bölümünü silince C ile F arasında boşluğun oluşacak. O boşluktan istediğin kadarını C sürücüne ekleyebilirsin.

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
E kardeşim dünden beri aynı şeyi ben söylüyorum kendim dinliyorum.

Senin bilgisayarında yapman gereken şey e bölümünü silmek. E bölümünü silince C ile F arasında boşluğun oluşacak. O boşluktan istediğin kadarını C sürücüne ekleyebilirsin.

senin dediğin şekilde programsız normal E yi silcem E nin alanı bosda kalcak F ile C kalcak sadece ama bosta kalan alanı nasıl C ye katcam o Var

xenitu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
senin dediğin şekilde programsız normal E yi silcem E nin alanı bosda kalcak F ile C kalcak sadece ama bosta kalan alanı nasıl C ye katcam o Var

C ye sağ tıkla (Disk Yöneticisinden) Birimi Büyüt.

Hayır iş yerinde olsam oradan uygulamalı video yapıp göndereceğim. Bu bilgisayarda yapamıyorum çünki Mac OS nalet. :D

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
C ye sağ tıkla (Disk Yöneticisinden) Birimi Büyüt.

Hayır iş yerinde olsam oradan uygulamalı video yapıp göndereceğim. Bu bilgisayarda yapamıyorum çünki Mac OS nalet. :D
Peki sizin dediğinize denicem zaten E ve F de pek bişey yok peki burda neden E yi siliyorum F yi silsem