Cyanogenmod hakkında bazı sorularım var

Bu konuyu okuyanlar

osmanturkq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ;
Bazı sorularım ve size danışmak istediğim bazı konular var.

1- Gapps paketi güvenilir mi ? stok rom da gapps paketi kurulu geliyordu ve güvenilirdi ama şimdi cyanogenmod a dışarıdan kurduğumuz için bana pek güvenli gelmiyor sonuçta bu paketi denetleyen yok hazırlayan kişi kolay bir şekilde gapps paketinin içine zararlı yazılımlar yükleyip bilgilerimizi kolay birşekilde ele geçirebilir ,bu konuda ne düşünüyorsunuz sizce Gapps paketleri güvenli mi ?

2-Google ın sitesinden Gapps paketi indirebilirmiyiz yada Gapps paketini indirmek için güvenebileceğimiz bir site var mıdır? amacım güvenilir ve üzerinde oynanmamış gapps paketini indirebileceğim güvenli bir site .

3-Cyanogenmod güvenli mi ? ben yüklemek istiyorum çok hoşuma gitti cyanogenmod ama bana biraz süpheli geliyor her ne kadar bu rom hoşuma gitsede güvenlik benim için çok önemli .Kodlar denetlenmiyor , tehlikeli Buglar olduğu ve stabil olmadığı söyleniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz.

4-Android e güncelleme geldiği zaman aynı güncelleme Cyanogenmod'ada gelir mi ?
Android in güncellenmesi sistem açıkları ve güvenlik için önemli bunun için soruyorum.
Yoksa Android ile Cyanogenmod farklı işletim sistemleri midir ? Android in aynısı mıdır ?

5-Android in güncellenmesi Google tarafından mı gelir .
6- Cm 13 ne zaman gelir
7-Cyanogenmod sanırım Microsoft ile anlaşmış ve bundan sonra Cyanogenmod'a microsoft uygulamaları yüklü gelecekmiş Bu Cyanogenmod a bundan sonra Gapps yüklenemeyeceği google uygulamalarının kullanılamayacağı anlamına mı geliyor.

ayrıca Cyanogenmod un Microsoft ile birlik yapması ve microsoft un uygulamalarının Cyanogenmod da çalıştırılacak olması Linux Felsefesine aykırı .....

Zeze1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zenfone 2 cihazım var bende rootlamk istiyorum ama aklımda deli sorular var :clap:

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Merhaba arkadaşlar ;
Bazı sorularım ve size danışmak istediğim bazı konular var.

1- Gapps paketi güvenilir mi ? stok rom da gapps paketi kurulu geliyordu ve güvenilirdi ama şimdi cyanogenmod a dışarıdan kurduğumuz için bana pek güvenli gelmiyor sonuçta bu paketi denetleyen yok hazırlayan kişi kolay bir şekilde gapps paketinin içine zararlı yazılımlar yükleyip bilgilerimizi kolay birşekilde ele geçirebilir ,bu konuda ne düşünüyorsunuz sizce Gapps paketleri güvenli mi ?

2-Google ın sitesinden Gapps paketi indirebilirmiyiz yada Gapps paketini indirmek için güvenebileceğimiz bir site var mıdır? amacım güvenilir ve üzerinde oynanmamış gapps paketini indirebileceğim güvenli bir site .

3-Cyanogenmod güvenli mi ? ben yüklemek istiyorum çok hoşuma gitti cyanogenmod ama bana biraz süpheli geliyor her ne kadar bu rom hoşuma gitsede güvenlik benim için çok önemli .Kodlar denetlenmiyor , tehlikeli Buglar olduğu ve stabil olmadığı söyleniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz.

4-Android e güncelleme geldiği zaman aynı güncelleme Cyanogenmod'ada gelir mi ?
Android in güncellenmesi sistem açıkları ve güvenlik için önemli bunun için soruyorum.
Yoksa Android ile Cyanogenmod farklı işletim sistemleri midir ? Android in aynısı mıdır ?

5-Android in güncellenmesi Google tarafından mı gelir .
6- Cm 13 ne zaman gelir
7-Cyanogenmod sanırım Microsoft ile anlaşmış ve bundan sonra Cyanogenmod'a microsoft uygulamaları yüklü gelecekmiş Bu Cyanogenmod a bundan sonra Gapps yüklenemeyeceği google uygulamalarının kullanılamayacağı anlamına mı geliyor.

ayrıca Cyanogenmod un Microsoft ile birlik yapması ve microsoft un uygulamalarının Cyanogenmod da çalıştırılacak olması Linux Felsefesine aykırı .....

Gaaps paketinin bir zararını görmedim. Cihazda önemli bilgilerim olmadığı için güvenlik problemi yaşamadım.

Ben genelde cihaz için verilen linklerden indirmiştim.

Cm güzel hızlı ama bugları var hala.

Androidle aynı zamanda geleceğini zannetmiyorum. Ama hızlı geliyor. Androidle aynıdır. Saf android gibidir.

Cm güncellemesi geliştiren ekip tarafından verilir.

Cm 13 3-4 aya kalmaz gelir diye düşünüyorum.

Gaaps yüklenir bence. Her ne kadar microsoftla anlaşsa da.

osmanturkq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gaaps paketinin bir zararını görmedim. Cihazda önemli bilgilerim olmadığı için güvenlik problemi yaşamadım.

Ben genelde cihaz için verilen linklerden indirmiştim.

Cm güzel hızlı ama bugları var hala.

Androidle aynı zamanda geleceğini zannetmiyorum. Ama hızlı geliyor. Androidle aynıdır. Saf android gibidir.

Cm güncellemesi geliştiren ekip tarafından verilir.

Cm 13 3-4 aya kalmaz gelir diye düşünüyorum.

Gaaps yüklenir bence. Her ne kadar microsoftla anlaşsa da.

Yorumunuz için yeşekkür ederim
Ne gibi buglar var meraktan soruyorum tehlikeli buglar mıdır ?
Birde Cihazım samsung glaxy s4 i9500 bu cihaza stabil sürüm yok ne öneririsiniz gecelik sürümü kursam ama güvenli olur mu tehlikeli buglar ar mıdır ? ne yapmalıyım
ayrıca

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Yorumunuz için yeşekkür ederim
Ne gibi buglar var meraktan soruyorum tehlikeli buglar mıdır ?
Birde Cihazım samsung glaxy s4 i9500 bu cihaza stabil sürüm yok ne öneririsiniz gecelik sürümü kursam ama güvenli olur mu tehlikeli buglar ar mıdır ? ne yapmalıyım
ayrıca

Güvenliği riske atan bug var mı bilmiyorum. Ama kamerada yeşil ekran veren bug olmuştu. Zaten sık güncelleme alıyor. Stabil sürüm dışında yüklemeyin bence baya bug olabilir.

osmanturkq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güvenliği riske atan bug var mı bilmiyorum. Ama kamerada yeşil ekran veren bug olmuştu. Zaten sık güncelleme alıyor. Stabil sürüm dışında yüklemeyin bence baya bug olabilir.

Peki experimental bu sürümü yüklesem olur mu ? ayrıca experimental bunun ne olduğunu da bilmiyorum ?

Birde Ben biraz takıntılı bir insanım bu yüzden cyanogenmod yüklerken gereken root dosyasına (china fire) ve cwm dosyalarına yada twrp dosyasına pek güvenemiyorum bu konuda ne düşünüyorsunuz boşunamı kuruntu yapıyorum .
CWM kendi sitesinden indirsem daha mı güvenli olur .

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Gapps paketlerinin herhangi bir sıkıntısını görmedim. Sadece bazı romlarda ayrı flaşlanması gerekebiliyor. Yani romu flaşla sistemi aç kendine gelsin sonra recoveryden gappsı flaşla. Baika bi sorununu görmedin. Wikipediadada konuları var bunların ve google drivede galiba asıl paketler. Sanırım sıkıntı yoktur.

Cyanogenmod güvenilirdir. Cyanogenmod base romları bilemem. Ama koskoca bir takım olup firma şirket haline gelebilen bir şey kendi ayağına sıkıp zararlı yazılım koymaz yazılımlara. Microsoftla one plusla anlaşmış adam bunlar. Ve en büyük rom destekçisi.

Androide güncelleme gelince cyanogenmoda gelmez. Cyanogen kendisi ota ile güncelleme yapabilir ama normal şekilde yüklenmiyor sanırım. Gene kendi flaşlıyor kendi kendine tam bilmiyorum cmde ota güncellemesi yapmadım hiç.

Nightly sürümler günlük sürümlerdir. Her gece yenilenir tespit edilen bildirilen hatalar düzeltilir. Bir cyanogenmod romu aylarca nightly kalabilir.

Düzgün bişe istiyorsanız stable yazanlara bakın. Bazıları stable2 stable3 olabilir. Stabil paketleri iyice geliştirmişler yeni versiyon gibi koymuşlar demektir.

Cm13 ne zaman gelir nolur bilinmez. Telefona göre değişir. Xdada takip edebilirsiniz modelinizi.

Microsoft uygulamaları gelse bile google uygulamalarının yok olacağını sanmam. Çünkü googlesız android tekerleksiz araba gibidir. Yani binersin oturursun direksiyonu var ama gitmez.

En basitinden google play var. Gapps olmazsa telefonun standart işletim sistemli akıllı telefonlar gibi olur. Dışardan yüklüceğin youtube vs uygulamalarsa google play hizmetleri ister. Google play hizmetleri direk apk olarak yüklersen sıkıntı çıkarır. Hiç bişe olmasa google play olacak yani.

Cevaplamadığım veya başka sorun varsa sorabilirsin.