Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iPhone vetosu!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ShiftDelete.Net

Teknolojiye dair her şey!
Reaksiyon puanı
583
Son döneme damga vuran Türkiye – ABD ilişkileri ve durdurulamaz dolar yükselişi ile artan gerginlik, teknoloji dünyasına da sıçrayacak gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklama ile Amerika’nın teknoloji ürünlerine boykot uygulanacağını belirtti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, iPhone vetosu ve boykotu yapılacağını açıkladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan iPhone vetosu mu başlatacak? AK Parti’nin 17. kuruluş yıl dönümü programında konuşan […]

Haberi okumaya devam et...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Haberi yazan çarpıtma yapıyor, durdurulamaz dolar yükselişi ne demek ya !...
Ayrıca Başkanımız ayfırt yerine samsung, vestel gibi markalara yönelin dedi.
Keşke ayfırt denen beşpara etmez, gösteriş ve görmemişlik sevdası olanların telefonuna en az %50 vergi gelse...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,358
Neyseki Apple ürün kullanmıyorum. :D
Alacaklar artık yurtdışından gidip alması daha iyi olur.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Amerika'nın elektronik ürünlerine boykot mu ? Bu açıklamayı falan yaparken cidden neyin kafası yaşanıyor. Öyle bir şeyin mümkün olmayacağını aklı başında her insan bilir, kullandığın PC , cihazlardaki işletim sistemlerin hepsi Amerikan menşeili. İlk önce kendileri tasarruf yapsınlar, sürekli halktan tasarruf istiyorlar yok dolarları bozdurun yok şunu kullanmayın. Bir kerede devlet lüks tüketimini azaltsın.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Amerika'nın elektronik ürünlerine boykot mu ? Bu açıklamayı falan yaparken cidden neyin kafası yaşanıyor. Öyle bir şeyin mümkün olmayacağını aklı başında her insan bilir, kullandığın PC , cihazlardaki işletim sistemlerin hepsi Amerikan menşeili. İlk önce kendileri tasarruf yapsınlar, sürekli halktan tasarruf istiyorlar yok dolarları bozdurun yok şunu kullanmayın. Bir kerede devlet lüks tüketimini azaltsın.

Sizin hayellerinizin ulaşamadıklarını bizler yaparız, merak etmeyin. :)

Reaksiyon puanı
5,171

Her alanda uygulanacak diye bir gaye yok...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sizin hayellerinizin ulaşamadıklarını bizler yaparız, merak etmeyin. :)
O günlere daha +2023 yıl var malesef:(

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
bütün para kaçak saraya,arabalara ve uçaklara kaçtı...

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
iPhone boykot ederek cidden bir şey olacağını mı düşünüyorsunuz, en büyük ekonomik savaşı Çin'le veriyorlar, Çin bile Amerikan ürünlerini boykot edemez, Türk halkını çok büyük bir şizofreni içerisine soktular, Türk lirası rekor değer kayıplarını yaşıyor ve dikkati Amerikan dolarına çekiyorlar. Bu ülke üretmiyor, halk zaten anlatılan masallardan dolayı eziklik psikolojisine sahip parası zoruna zoruna yetse bile lüks tüketiminden vazgeçmiyor. Devlet lüks harcamasına her hangi bir kısıtlama getirmiyor. Asıl hayal ise Lise ayarında yapılan sunumla, milli duygularla oynanan açıklamalarla bu durumdan kurtulacağını düşünmektir.

Reaksiyon puanı
5,171
iPhone boykot ederek cidden bir şey olacağını mı düşünüyorsunuz, en büyük ekonomik savaşı Çin'le veriyorlar, Çin bile Amerikan ürünlerini boykot edemez, Türk halkını çok büyük bir şizofreni içerisine soktular, Türk lirası rekor değer kayıplarını yaşıyor ve dikkati Amerikan dolarına çekiyorlar. Bu ülke üretmiyor, halk zaten anlatılan masallardan dolayı eziklik psikolojisine sahip parası zoruna zoruna yetse bile lüks tüketiminden vazgeçmiyor. Devlet lüks harcamasına her hangi bir kısıtlama getirmiyor. Asıl hayal ise Lise ayarında yapılan sunumla, milli duygularla oynanan açıklamalarla bu durumdan kurtulacağını düşünmektir.
Gayette edilebilir. Apple bu dünyada tek değil alternatifleri var. Ham bu boykot ülkede yerli üretimi zorunlu kılacaktır ki zaten bundan başkada yapılacak bir şey yok. Amerikayi ilahlaştırmak mantıksız.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Ham bu boykot ülkede yerli üretimi zorunlu kılacaktır ki zaten bundan başkada yapılacak bir şey yok.

Biraz düşün bakalım. Neden kriz zamanı yerli tüketim üzerine bu kadar düşüldü ?

Neden yapılması için kriz beklendi. Demek ki eskiden de yapılabilirmiş.

Peki eskiden neden yapılmadı ?

İşte bu sorunun cevabını bulduğunda sende gerçekleri yavaş yavaş görürsün.

Yıllar boyunca insanları betona, ithal mallara, yabancı bankalara iten insanlar şimdi yerli üretim teşvikinden bahsediyor. Biraz mantıklı olun. Büyük resmi görmek bu kadar zor değil dicem de olsun sizin Allahınız var. O görür sizin yerinize

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Anlamıyorsunuz herhalde istediğiniz kadar iPhone'u boykot edin bir şey değişmeyecek bu millet her türlü döviz harcamasını yapacak başka bir ürüne ki onu geçtim her akıllı cihazda Amerikan yazılımı olan Android mevcut. İlk önce halktan istemek yerine devletin yapması gerektiğini anlayın artık, bir ülkeyi boykot etmek bir şey ifade etmez, halkı yıllarca kendileri bilinçsiz tüketimi alıştırdılar , halk iPhone yerine Samsung alsa bir şey değişmeyecek.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Anlamıyorsunuz herhalde istediğiniz kadar iPhone'u boykot edin bir şey değişmeyecek bu millet her türlü döviz harcamasını yapacak başka bir ürüne ki onu geçtim her akıllı cihazda Amerikan yazılımı olan Android mevcut. İlk önce halktan istemek yerine devletin yapması gerektiğini anlayın artık, bir ülkeyi boykot etmek bir şey ifade etmez, halkı yıllarca kendileri bilinçsiz tüketimi alıştırdılar , halk iPhone yerine Samsung alsa bir şey değişmeyecek.

Sen boşuna uğraşma çoğu anlamaz bunu. Onların uzun abisi ve Allahı var

Reaksiyon puanı
5,171
Biraz düşün bakalım. Neden kriz zamanı yerli tüketim üzerine bu kadar düşüldü ?

Neden yapılması için kriz beklendi. Demek ki eskiden de yapılabilirmiş.

Peki eskiden neden yapılmadı ?

İşte bu sorunun cevabını bulduğunda sende gerçekleri yavaş yavaş görürsün.

Yıllar boyunca insanları betona, ithal mallara, yabancı bankalara iten insanlar şimdi yerli üretim teşvikinden bahsediyor. Biraz mantıklı olun. Büyük resmi görmek bu kadar zor değil dicem de olsun sizin Allahınız var. O görür sizin yerinize
Bu durum, şimdiye kadar malum şahsiyetlere verdiğim nadir desteklerden biri. sadece bu karari doğru buluyorum. Bana kalsa değişim şart ama kalmıyor işte...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ahaha üstün siyasal ve yazılımsal bilgi ile konuştun tebrikler:D

Android açık kaynak koda sahip. İsteyen istediği gibi kullanır isteyen istediği şekilde değiştirir. Bunu kimse değiştiremez yada bunun için kimse para ödeyemez.

Son düzenleme:

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Bu durum, şimdiye kadar malum şahsiyetlere verdiğim nadir desteklerden biri. sadece bu karari doğru buluyorum. Bana kalsa değişim şart ama kalmıyor işte...

Güzel kardeşim bak şimdi boykot etmenin yeri ve zamanı vardır.

Biraz ekonomi bilen adam ticarette bir malın boykutu sırasında o malın eşiti olanını ya da eşiti sayılanı üretmesi gerekr. Aksi takdirde boykotun şov amaçlı olduğu anlaşılır ve tabiri caizse geri teper.

Sen onu boykot et bunu boykot et. Eee ? Noldu ? Bir iphone dengi cihaz üretebilir misin ? Hayır. Peki yakın bir cihaz üretebilir misin bu teknoloji ile oda hayır.

Ya bak bu ülkede yolları yabancılar yapıyor. Köprüleri yabancılar. Sonra bunlar yollar için araba satıyor.
Bu arabayı almak için onların bankasından kredi çekiyor bizim vatandaş. Sonra onların onların yolunda, onların arabasıyla, onlara ödediğimiz parayla araba sürüyoruz ve bizim topraklarımızda oluyor bu.

Yıllarca göremedi bu millet bunu. Bir o kadar yılda göremeyecek.

Artık suçu kabul edip top yekün alt yapı kurmamız lazım. Ama bu yönetimle olmaz. 16 yıldır bunları yapan asla bu ülkeyi düzelticek harekette bulunmayacaktır.

Anlıcağınız bu ülke her türlü o krizi yaşayacak. Ve inanın asla ders almayacak. Çünkü din ile uyutalan bir toplumuz.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Vestel Venüs telefonların donanımları.

Qualcomm Snapdragon işlemci: Amerikan
Qualcomm Adreno Grafik Birimi: Amerikan
Corning Gorilla Glass: Amerikan
Wi-Fi ve Mobil bağlantı çipi: Amerikan
Isletim sistemi Google Android: Amerikan

Daha bilmediğimiz parçaların da sahibi Amerikan firmalardir ama gelip burada Vestel kullanın yerli milli ürün demek milletin zekasiyla alay etmektir. Şunu da ekleyeyim ki Apple milyar dolar değerinde bir şirkettir Türkiye'nin bu tavrı ne one ne Amerika'ya hiçbir şey kaybettirmez çünkü senin üretimin yok. Daha geçen aylarda milyar dolarlar değerinde F-35 aldın mı almadın mı? O zaman neyine boykot ediyorsun kardeşim. Burada Apple ile alakalı bir durumda yok ayrıca. Kendisi sorunu Amerikan hükümeti ile yaşıyor olay oradaki bir şirkete patlıyor hadi abi hadi.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Vestel Venüs telefonların donanımları.

Qualcomm Snapdragon işlemci: Amerikan
Qualcomm Adreno Grafik Birimi: Amerikan
Corning Gorilla Glass: Amerikan
Wi-Fi ve Mobil bağlantı çipi: Amerikan
Isletim sistemi Google Android: Amerikan

Daha bilmediğimiz parçaların da sahibi Amerikan firmalardir ama gelip burada Vestel kullanın yerli milli ürün demek milletin zekasiyla alay etmektir. Şunu da ekleyeyim ki Apple milyar dolar değerinde bir şirkettir Türkiye'nin bu tavrı ne one ne Amerika'ya hiçbir şey kaybettirmez çünkü senin üretimin yok. Daha geçen aylarda milyar dolarlar değerinde F-35 aldın mı almadın mı? O zaman neyine boykot ediyorsun kardeşim. Burada Apple ile alakalı bir durumda yok ayrıca. Kendisi sorunu Amerikan hükümeti ile yaşıyor olay oradaki bir şirkete patlıyor hadi abi hadi.

Bu millet gazla çalışıyor. Arada böyle şeylerin söylenmesi lazım yoksa olmaz :D

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Android cihazlarda ki Google yazılımları ve uygulamaları edindiğiniz Play store vs. Google hayrına Android yazılımı mı üretti ? Muhalefet olacağım diye kafanızı bir kenara bırakmayın bari.

Reaksiyon puanı
5,171
Güzel kardeşim bak şimdi boykot etmenin yeri ve zamanı vardır.

Biraz ekonomi bilen adam ticarette bir malın boykutu sırasında o malın eşiti olanını ya da eşiti sayılanı üretmesi gerekr. Aksi takdirde boykotun şov amaçlı olduğu anlaşılır ve tabiri caizse geri teper.

Sen onu boykot et bunu boykot et. Eee ? Noldu ? Bir iphone dengi cihaz üretebilir misin ? Hayır. Peki yakın bir cihaz üretebilir misin bu teknoloji ile oda hayır.

Ya bak bu ülkede yolları yabancılar yapıyor. Köprüleri yabancılar. Sonra bunlar yollar için araba satıyor.
Bu arabayı almak için onların bankasından kredi çekiyor bizim vatandaş. Sonra onların onların yolunda, onların arabasıyla, onlara ödediğimiz parayla araba sürüyoruz ve bizim topraklarımızda oluyor bu.

Yıllarca göremedi bu millet bunu. Bir o kadar yılda göremeyecek.

Artık suçu kabul edip top yekün alt yapı kurmamız lazım. Ama bu yönetimle olmaz. 16 yıldır bunları yapan asla bu ülkeyi düzelticek harekette bulunmayacaktır.

Anlıcağınız bu ülke her türlü o krizi yaşayacak. Ve inanın asla ders almayacak. Çünkü din ile uyutalan bir toplumuz.

Zaman uygun değil açıkcası haklısın açıkcası ben uzun zamandır bir android ve açık yazılım destekcisi olarak böyle bir şey yapılmasını bekliyordum.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
iPhone gözümde bitmiştir artık.

Bundan sonraki cihazım iPhone olmayacaktır.

Bazıları meseleyi anlamamakta ısrar ediyor.
Bu ekonomik bir tedbir değil.

Sembolik bir adım.

Bize açıkça düşmanlık yapan ekonomik bir savaş açan ülkeye karşı yapılan bir eylem.

iPhone temel ihtiyaç değil. Alternetifleri olan bir ürün.

ABD’li ürün yerine Çin Kore gibi ülkelerden alternetifi alınabilir.

hasanalicelen

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Eğer Çin Rusya gibi ülkelerde destek verirse o zaman etkisi görülür. Yerli para ile ticarete destek vermeye başlaması gibi

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
iPhone gözümde bitmiştir artık.

Bundan sonraki cihazım iPhone olmayacaktır.

Bazıları meseleyi anlamamakta ısrar ediyor.
Bu ekonomik bir tedbir değil.

Sembolik bir adım.

Bize açıkça düşmanlık yapan ekonomik bir savaş açan ülkeye karşı yapılan bir eylem.

iPhone temel ihtiyaç değil. Alternetifleri olan bir ürün.

ABD’li ürün yerine Çin Kore gibi ülkelerden alternetifi alınabilir.
Çin ve Kore ürünlerinin içinde Amerikan malı donanım ve yazılım yok zaten. Teknolojik bir boykot yapmaya çalışıyorsanız bunu Amerika'ya karşı yapamazsınız.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Ben ülkenin bulunduğu durum itiribariyle yapamayacağını söylüyorum. Eğer bunu bile bile destek vermek tamamen hayal dünyasında yaşamaktır. Kendi üretimin olupta bunu Amerika'ya ihraç edebiliyor olsan o zaman bir nebze ama bu durumda zararlı çıkacak tek ülke bizim ülkemiz olur. Apple değer olarak ülkemizdeki bütün şirketlerin toplamından daha değerli maddi anlamda. Adamlar Türkiye'de satış yapmasa ne olur yapsa ne olur. Yine dediğim gibi Apple bu durumla alakalı hiçbir tutum göstermemesine rağmen Apple'a yüklenmek akıl karı bir durum değil zaten.

Son düzenleyen moderatör:

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Kur’an’da Fil suresi Ebabil kuşları ne anlatır bir okuyun üzerinde düşünün.

Hz İbrahim Ateşe atıldığında ateşe ağzında su taşıyan karıncanın kıssası ne anlatır bir okuyun üzerinde düşünün.

Yineliyorum
Bazı adımlar semboliktir.

ABD bizim bakanların ABD’deki varlıklarına el koydu.
Yani hiç olmayan varlıklara el koydu.
Bu ABD nin sembolik bir adımıydı.

Biz de ABD’ye sembolik olarak tepkimizi gösteriyoruz.

Hiçbirimiz salak değiliz.
Türkiye’de tek bir tane bile iPhone satılmasa Apple ve ABD batmayacak. Bunu biz de biliyoruz.

Ama biz tepkimizi göstermiş olacağız.

Ama bu ülkede nedense milli hassasiyet gösterme noktasında sürekli aksi taraf tutanlar var.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Konu ABD yada iPhone dışına çıkınca müdahale etmek zorunda kalıyoruz, lütfen bir birinizi kırmayın. Çünkü değmeyecek..

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Kur’an’da Fil suresi Ebabil kuşları ne anlatır bir okuyun üzerinde düşünün.

Hz İbrahim Ateşe atıldığında ateşe ağzında su taşıyan karıncanın kıssası ne anlatır bir okuyun üzerinde düşünün.

Baktın olmuyor bu sefer süslü grafikler yerine kurandan örnek veriyorsun. Aferin taktiğini ilerletmişşin

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
iPhone almayın aldırmayın, ülke olarak bize ülkemize ekonomik savaş açan bir diğer ülkeye tepki koymak , karşılık vermek için bir yaptırım uygulanacak buna amansız farksız uymak vatandaşlık görevimizdir. Ha kişi olurda iPhone sevgisini vatan sevgisinden üstün tutarsa oda onun karakterinin ederini gösterir o kadar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...