Cross Fire Ne Kadar Etkili?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
ATI'ın çoklu grafik sistemi olan Cross Fire ne kadar verimli bir sistem? İkinci grafik kartı için yatırım yapmaya değer mi? Teknolojiye yakından bakalım ve karar verelim.

Verimlilik ve maliyetler bakımından Nvidia'nın SLI teknolojisiyle yarışan ATI Cross Fire, AMD'nin her yeni grafik kartıyla birlikte daha fazla ilgi çekiyor. Birçok kullanıcı gerek yüksek performans gerekse de değişik birşeylere sahip olmak için çoklu grafik kartı teknolojilerine yöneliyor. Her ne kadar ürünlerin ve teknolojilerin verimlilikleri oyundan oyuna, uygulamadan uygulamaya değişse de bir önceki yatırımı çöpe atmadan genel performansı artırmak konusunda tercih edilebilecek adımlardan birisi.

Cross Fire'da Nasıl Yenilikler Var?

crossfireolayi1.jpg

ATI tarafındaki çoklu grafik işlemci teknolojisi son üç-dört nesildir mevcut. Eskiden özel sürüm kartlarla yapılan Cross Fire, x1000 serisinden bu yana özel bir Cross Fire Edition karta gereksinim duymuyor (x1300 ve x1600 yazılımsal olarak çalışıyordu, geri kalanlarda CrossFire Edition gerekiyordu). En son sürümde, yani HD 2000 ve şimdi yeniden piyasaya çıkan HD 3000 serisi kartlarda, AMD'nin Spider platformu kullanıldığında dört tane grafik kartına kadar destek verilebiliyor. Gerçi henüz sürücü desteği bulunmuyor; ama 790 FX yongalı anakartlarda bu destek mevcut.

Hangi Anakartlarda Çalışır?

ATI Cross Fire sistemini çalıştırabilecek bir anakartın, en güncel yongalardan Intel'in X38 ve yeni gelecek olan X 48 yongalarını taşıyan anakartlarla, AMD tarafında, Spider platformunun duyurulmasıyla ortaya çıkan 790 X ve 790 FX yongalarını taşıyan anakartlar Cross Fire sistemi için uygun tercihler olacaktır. Elbette bu yongalar oldukça yüksek seviye anakartlarda bulunduğu için ilk yatırım konusunda elinizi cebinize atmanız gerekebilecek.

Birkaç Değer

Elimizdeki bir test sisteminde yaptığımız birkaç küçük test, Cross Fire sisteminin, yer yer etkili olabileceğini, yer yer ise, yazılımların bu performanstan faydalanamaması sebebiyle performansı düşürebileceği gördük.

3D Mark 2006 (1680x1050, 8x AF, 8x AA):
1x HD 3870: 5834 3D Mark
2x HD 3870: 8886 3D Mark

Crysis 1.1 (1680x1050, Medium, Assault Harbor):
1x HD 3870: 40 k/s
2x HD 3870: 39 k/s

3D Mark 2005 (1680x1050, 8x AF, 8x AA):
1x HD 3870: 9678 3D Mark
2x HD 3870: 9780 3D Mark

Company of Heroes (1680x1050, Tümü Yüksek Ayrıntılar):
1x HD 3870: 46 k/s
2x HD 3870: 57 k/s

Buradaki Cross Fire verimliliği değerleri oyunların ve uygulamaların o anki ayar durumlarına göre değişiyor. Dolayısıyla bu etki havuzunu sürekli güncel yazılımlarla genişleteceğiz. Ayrıca her yeni çıkan ATI Catalyst sürücüsü de daha fazla uygulamada çoklu grafik işlemcisi uygulamasını geliştiriyor.

crossfireolayi2.jpg

Merakınızı Gideriyoruz!

Cross Fire sistemini sıfırdan işler hâle getirecek bir foto dersimizi çok yakında yayınlayacağız. Her kullanıcı bu şekilde kendi sistemini hazırlayabilecek ve adım adım nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenecek.

SDN - http://shiftdelete.net

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
performans verilerini yanlış okumadıysam pek bir fark göremedim yani maliyetine değecek bir fark yaratmıyor

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Daha yeni zamanla oturur.Fiyat/Performans denilince Ati'den başkasını tanımam.

Eshreff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
allah için crysis testi atmayin $u zavalli mahluklara.. crysis bana 3dmark '01 i hatirlatiyo nedense, hiçbir kart kaldirmiyodu o donemde..

bu arada ben de fantazi olsun diye 2. bir x1950pro alip xfire deneyebilirim, mantiksiz yatirimlarin ustasi, shiftdelete'in hastasiyim..

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
benim denemeye ihtiyacım yok ati x1550 bana yetiyo da artıyo bile
hem fiyatı sadece 60 YTL ye almıştım