[Çözüldü] Sistemimden Tam Performans Alamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar benim topladığım sistemim de çok sıkıntım var donanımların bilgilerini vereceğim sorunlarım şunlar. Eski ve yeni oyun farketmiyor hangi oyunu kursam donma , kasma , takılma gibi sorunlar yaşıyorum bazen FPS değerim yüksek bile olsa oyun kasıyor donuyor gibi oluyor mesela bir oyunda 75 FPS alıyorum yada 60 FPS oyun resmen oynanmayacak kadar takılıyor sanki kötü bilgisayara kaliteli oyun kurmuşum gibi. Bios ayarlarını sıfırladım düzelmedi Windows'u Uefi olarak kurdum fayda etmedi ekran kartımın son güncel sürümünü ve bazı sitelerde önerilen stabil diye adlandırılan bir kaç eski sürücü yükledim fazla bişey değişmedi lütfen sorunu çözelim oyun oynamak gelmiyor artık içimden böyle bir sistemde oyun oynayamıyacaksam ne gerek var bilgisayara toplamaya ?

Sistemim şu şekilde. Bazı donanımlar eski bilgisayarımdan kalma bu arada.

AMD FX-8300 4.2 Ghz ( Daha 1 sene olmadı alalı )
MSI Gaming 970 AM3+ ( Daha 1 sene olmadı alalı )
MSI Gaming R7 370 2GB 256 Bit GDDR5 ( 5-6 Ay oldu alalı )
Cougar CMX 700W ( 3-4 sene önce aldım eski sistemdeydi )
500GB Seagate Barracuda 7200 RPM ( 3-4 senelik )
60 GB Kingston V300 SSD ( 3-4 senelik )
1TB WD Element Harici HDD ( 1 sene oldu alalı )
ASUS 23" VS239HV Full HD HDMI IPS Monitör ( 3-4 senelik )

Lütfen yardımcı olun.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Arkadaşlar benim topladığım sistemim de çok sıkıntım var donanımların bilgilerini vereceğim sorunlarım şunlar. Eski ve yeni oyun farketmiyor hangi oyunu kursam donma , kasma , takılma gibi sorunlar yaşıyorum bazen FPS değerim yüksek bile olsa oyun kasıyor donuyor gibi oluyor mesela bir oyunda 75 FPS alıyorum yada 60 FPS oyun resmen oynanmayacak kadar takılıyor sanki kötü bilgisayara kaliteli oyun kurmuşum gibi. Bios ayarlarını sıfırladım düzelmedi Windows'u Uefi olarak kurdum fayda etmedi ekran kartımın son güncel sürümünü ve bazı sitelerde önerilen stabil diye adlandırılan bir kaç eski sürücü yükledim fazla bişey değişmedi lütfen sorunu çözelim oyun oynamak gelmiyor artık içimden böyle bir sistemde oyun oynayamıyacaksam ne gerek var bilgisayara toplamaya ?

Sistemim şu şekilde. Bazı donanımlar eski bilgisayarımdan kalma bu arada.

AMD FX-8300 4.2 Ghz ( Daha 1 sene olmadı alalı )
MSI Gaming 970 AM3+ ( Daha 1 sene olmadı alalı )
MSI Gaming R7 370 2GB 256 Bit GDDR5 ( 5-6 Ay oldu alalı )
Cougar CMX 700W ( 3-4 sene önce aldım eski sistemdeydi )
500GB Seagate Barracuda 7200 RPM ( 3-4 senelik )
60 GB Kingston V300 SSD
( 3-4 senelik )
1TB WD Element Harici HDD ( 1 sene oldu alalı )
ASUS 23" VS239HV Full HD HDMI IPS Monitör ( 3-4 senelik )

Lütfen yardımcı olun.
Ram nerede? Sıkıntı yaşadığın oyunlar nerede? İşletim sistemin nedir? Monitörü yazmışsın :) bu bilgileri ver hele durumu tekrar inceleyelim.
Yani bu arada not düşmek isterim sistemin çok da sağlam bir sistem değil.Yanlış anlama işlemcin eski ve PSU bobinleri de patlamışsa olur bunlar.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Ram nerede? Sıkıntı yaşadığın oyunlar nerede? İşletim sistemin nedir? Monitörü yazmışsın :) bu bilgileri ver hele durumu tekrar inceleyelim.
Yani bu arada not düşmek isterim sistemin çok da sağlam bir sistem değil.Yanlış anlama işlemcin eski ve PSU bobinleri de patlamışsa olur bunlar.

Dostum işlemci eski olabilir ama hala gideri var işlemci eski diye kötü olmuyor ayrıca ben memnunum overclock yeteneği bile kuvvetli render alırken daha hızlı alıyorum burda sorun sistemimin iyi yata kötü olması değil sorunuma cevap verecekseniz yorum yapın.Ram 8GB Dual Kit Gskill RipjawsX. Windows 10 pro x64 bütün güncellemeler kurulu oyunlar sniper elite 4 , farcry 4 , sniper ghost warrior 2 , assassins ıv black flag , my summer car.Bu oyunlarda sorun var daha sorun yaşadığım oyunlar var ama suan oynamadığım için yazmadım.Bu arada sadece gta v i sorunsuz oynuyorum high ayarlarda.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Dostum işlemci eski olabilir ama hala gideri var işlemci eski diye kötü olmuyor ayrıca ben memnunum overclock yeteneği bile kuvvetli render alırken daha hızlı alıyorum burda sorun sistemimin iyi yata kötü olması değil sorunuma cevap verecekseniz yorum yapın.Ram 8GB Dual Kit Gskill RipjawsX. Windows 10 pro x64 bütün güncellemeler kurulu oyunlar sniper elite 4 , farcry 4 , sniper ghost warrior 2 , assassins ıv black flag , my summer car.Bu oyunlarda sorun var daha sorun yaşadığım oyunlar var ama suan oynamadığım için yazmadım.Bu arada sadece gta v i sorunsuz oynuyorum high ayarlarda.
Sakinleş.Yardımcı olmaya çalışmak için buradayız.Buradayım.Isı değerlerini kontrol etmeni isteyeceğim senden.Oyun açık iken işlemci ısısı ve kullanımı, gpu ısısı ve kullanımı.Sorun yaşadığın oyunlarda bu değerleri gösteren bir fotoğraf at.Yalnız öyle hemen oyunu açar açmaz atma bir 30dk oyna veya oynama açık dursun bilgisayar MSI Afterburner veya bu işi gören herhangi bir yazılım kullanabilirsin.

Bu arada windows10 kullanıyorsun.Umarım Driver Boost ile sürücüleri güncellemedin.Yanlış sürücü indiriyor çünkü.Anakart chipset sürücünü falan kendi sitesinden indirip kurman gerekir.Hepsini öyle yapsan daha iyi.Bu arada BIOS güncellemeni flash utility ile yapman gerekiyor.
YgEg6Z.jpg

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Sakinleş.Yardımcı olmaya çalışmak için buradayız.Buradayım.Isı değerlerini kontrol etmeni isteyeceğim senden.Oyun açık iken işlemci ısısı ve kullanımı, gpu ısısı ve kullanımı.Sorun yaşadığın oyunlarda bu değerleri gösteren bir fotoğraf at.Yalnız öyle hemen oyunu açar açmaz atma bir 30dk oyna veya oynama açık dursun bilgisayar MSI Afterburner veya bu işi gören herhangi bir yazılım kullanabilirsin.

Bu arada windows10 kullanıyorsun.Umarım Driver Boost ile sürücüleri güncellemedin.Yanlış sürücü indiriyor çünkü.Anakart chipset sürücünü falan kendi sitesinden indirip kurman gerekir.Hepsini öyle yapsan daha iyi.Bu arada BIOS güncellemeni flash utility ile yapman gerekiyor.
YgEg6Z.jpg

Sakinim zaten sadece sistemin iyi değil demeye getirdin lafı o yüzden sinirlendim.Isıralı zaten Afterburner ile kontrol ediyorum ekran kartım oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor işlemcimde 40-45 derece arası işlemcide Zalman CNPS10X optima soğutucu var çift 12 cm fan ile kullanıyorum kasa ise Zalman Z11 Plus HF1 içi ferah olduğu için ve fan sayısı yeterli olduğu için kesinlikle ısınma sorunum yok.Kesinlikle Driver Boost kullanmadım Chipset driveri ve ekran kartı driverini amd.com dan indiriyorum anakart sürücü ve programlarını ise MSI Live Update 6 ile güncelliyorum eğer program güncel sürücüyü sunmaz ise donanımın kendi sitesinden indiriyorum mesela killer network var anakartta msı sitesinden güncel sürümü paylaşılmıyor ama killer'in kendi sitesinde son sürümü var.Bios güncelleme gerek yok sanırım çünkü sitesinde ki paylaşılan son sürüm yüklü anakartımda son güncelleme yüklenmiş anakartı aldım sanırım o yüzden tekrar bios flashlamaya gerek yok ama olsun belki faydası olabilir dersen biosu flaslarım.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Yok güncel ise elleme.Vermiş olduğun oyunlar Far Cry 4, GTA5 hepsinde updateler mevcut.Eğer korsan indiriyorsan crack olayları var sorunla karşılaştığında farklı crackler uygulayıp updateleri sırası ile halletmeyi bilmen lazım.Bu arada ufak bir ayar var belki atlamış olabilirsin;
Ayarlardan > Güç seçeneklerinden yüksek performansı seç.Bir kaç program var bunları indirmediysen hiç durma indir;
C++ Redistributable 2005'ten 2017 ye kadar hepsi ayrıca Net framework son sürüm.Bunlar yüklü değilse sorun oluşur.

Tüm bunlara nazaran sorun devam ediyorsa klişe olacak ama format ve format sonrası temiz bir kurulum ardından yukarıdaki gerekli programlar doğru ve düzgün bir şekilde en son da oyun yüklenecek.İşletim sistemini SSD ye kurulacak.Bundan sonra yazılımsal sorun olmayacaktır.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Yok güncel ise elleme.Vermiş olduğun oyunlar Far Cry 4, GTA5 hepsinde updateler mevcut.Eğer korsan indiriyorsan crack olayları var sorunla karşılaştığında farklı crackler uygulayıp updateleri sırası ile halletmeyi bilmen lazım.Bu arada ufak bir ayar var belki atlamış olabilirsin;
Ayarlardan > Güç seçeneklerinden yüksek performansı seç.Bir kaç program var bunları indirmediysen hiç durma indir;
C++ Redistributable 2005'ten 2017 ye kadar hepsi ayrıca Net framework son sürüm.Bunlar yüklü değilse sorun oluşur.

Tüm bunlara nazaran sorun devam ediyorsa klişe olacak ama format ve format sonrası temiz bir kurulum ardından yukarıdaki gerekli programlar doğru ve düzgün bir şekilde en son da oyun yüklenecek.İşletim sistemini SSD ye kurulacak.Bundan sonra yazılımsal sorun olmayacaktır.

Bilgisayar kullanmasını bilmeyen biri değilim çok şükür dediğiniz bütün programlar kurulu XNA , Net Framework , Java , Visual C++ hepsi kurulu oyunlarım korsan maalesef çünkü orjinalleri çok pahalı oluyor şuan bütün oyunlarımda en güncel versiyonları kurulu indirdiğim Repack grubu en güncellerini veriyor saolsun güncelleme geldiysede hemen paylaşıyor oyunların güncelliğinden yana sorun yok.Windows'u daha 1 hafta önce sıfırdan temiz kurulum ile kurdum Uefi olarak SSD'ye kurulu.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Hocam 2.postu atıyorum inş ban atmazlar bana ama şuan GTA V oynuyorum gerekli SS'leri ekledim durum böyle bu oyunu sadece adam akıllı oynayabiliyorum.

6JvJW3.jpg

W7p73N.jpg

3ElEGr.jpg

Rnpnza.jpg

p6N6pq.jpg

Var mı yardımcı olacak ?

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba,
Samet arkadaşımız birçok çözüm yolu önermiş.
Kullandığın işletim sistemi Windows 10 ise Windows 7 yükle. Windows 7 oyunlarda Windows 10'a göre daha iyi performans veriyor. Bir de görev yöneticisinden sistem boşta iken bellek ve disk kullanımını kontrol et.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Merhaba,
Samet arkadaşımız birçok çözüm yolu önermiş.
Kullandığın işletim sistemi Windows 10 ise Windows 7 yükle. Windows 7 oyunlarda Windows 10'a göre daha iyi performans veriyor. Bir de görev yöneticisinden sistem boşta iken bellek ve disk kullanımını kontrol et.
Kaç kere kurdum benim sorunum windows değil kesinlikle

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Normal kullanım var aşırı değil zaten oyuna girmeden önce açık ne program varsa kapatıyorum sadece Msı Afterburner ve Gaming App çalışıyor.
Oyunları crackli kullanıyorum demiştiniz. Crackler trojan içerebilir. Formattan sonra bilgisayarın virüslü olacağını sanmam ama yinede bilgisayarı AdwCleaner ile taratın.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Oyunları crackli kullanıyorum demiştiniz. Crackler trojan içerebilir. Formattan sonra bilgisayarın virüslü olacağını sanmam ama yinede bilgisayarı AdwCleaner ile taratın.
Tarattım ne bulduysa sildim düzelmedi Emsisoft ile taradım bişey bulmadı sağlam ne kadar Trojan programı varsa kullandım çözüm olmadı.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Tarattım ne bulduysa sildim düzelmedi Emsisoft ile taradım bişey bulmadı sağlam ne kadar Trojan programı varsa kullandım çözüm olmadı.
Sorun yazılımsaldan çıkıp donanımsal bir soruna doğru ilerliyor. Ramleri Memtest ile taratın.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Sorun yazılımsaldan çıkıp donanımsal bir soruna doğru ilerliyor. Ramleri Memtest ile taratın.
Tarattım sorun bulunmadı ekstra olarak windowsun kendi ram programı ile de tarattım bilmiyorum donanımsal bir şey yoktur inşallah.PSU yu söküp içine baksam mı ? Ya normalde driver falan kaynaklı denmiş o kadar araştırma yaptım herkes driver diyor.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Tarattım sorun bulunmadı ekstra olarak windowsun kendi ram programı ile de tarattım bilmiyorum donanımsal bir şey yoktur inşallah.PSU yu söküp içine baksam mı ? Ya normalde driver falan kaynaklı denmiş o kadar araştırma yaptım herkes driver diyor.
PSU'da sorun yok. Ekran kartında problem olabilir. Ekran kartını başka bilgisayarda deneme imkanın var mı?

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
PSU'da sorun yok. Ekran kartında problem olabilir. Ekran kartını başka bilgisayarda deneme imkanın var mı?
Dediğin gibi sorun göremedim söktüm güç kaynağını içi bayağı kirliyli fabrikadan çıkmış gibi tertemiz yaptım sorun yok ekran kartını da maalesef başka bilgisayarda deneme şansım yok.Şuan eski sürücü indirdim 4 tane onları deniyeceğim.
Driver Resmi.JPG

En alttaki 17.12.1 olanı kurdum daha kötü oldu özellikle Sniper Elite 4 de çok fps düştü.Hangisi en iyisidir sizce ?

Birde şu videoyu buldum elemanın yaptığını yapsam olur mu ki ?

https://www.youtube.com/watch?v=6N22v_iIcc0

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
O zaman şunu sorayım bu sorun ilk nasıl başladı?
Normalde sorunsuz oynuyodum bu oyunları zaten hiçbir sıkıntı yoktu sonra baktım sorunlar çıkmaya başladı işte onu bilsem bende driver güncelleyince mi oldu gaming app mı sorun yapıyor bilmiyorum ne zaman driver güncellesem daha kötü oluyor.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Normalde sorunsuz oynuyodum bu oyunları zaten hiçbir sıkıntı yoktu sonra baktım sorunlar çıkmaya başladı işte onu bilsem bende driver güncelleyince mi oldu gaming app mı sorun yapıyor bilmiyorum ne zaman driver güncellesem daha kötü oluyor.
Oyunları açarken MSI Afterburner ve Gaming App'ı kapatın tekrar girin. Kasma sorunu devam ediyor mu gözlemleyin.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Oyunları açarken MSI Afterburner ve Gaming App'ı kapatın tekrar girin. Kasma sorunu devam ediyor mu gözlemleyin.
Hocam düzeldi şuanda neden oldu bilmiyorum ama MSI Afterburner ile Gaming APP kapattım oyunlara girdim fps iyi veriyor akıcı oldu oyunlar şimdi bu programları kapatınca mı düzeldi yoksa power control'ü videoda ki gibi +5 yaptım ondan mı düzeldi yoksa driver ile mi alakalı sorunu var kafamda. Şuan güncel olan 18.2.1 sürümünü tekrar kurup deneyeyim mi ? Buyrun bunlarda SS'ler. Gayet akıcı şuan da.
y0Jd2j.png

6JpRYv.png

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Sorun düzeldi ise sürücüye ellemeyin. Zaten beta olmayan güncel sürücü yüklü.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Sorun düzeldi ise sürücüye ellemeyin. Zaten beta olmayan güncel sürücü yüklü.
Yok hocam öyle değil ss leri attığım da akıcı oldu dediğim de 17.12.1 sürümü kuruluydu daha şimdi beta olmayan 18.2.1 sürümü kurdum bide böyle deneyeyim. Yardımların için teşekkürler çok faydan dokundu. MSI Gaming APP ve MSI Afterburner'i sildim tamamen.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yok hocam öyle değil ss leri attığım da akıcı oldu dediğim de 17.12.1 sürümü kuruluydu daha şimdi beta olmayan 18.2.1 sürümü kurdum bide böyle deneyeyim. Yardımların için teşekkürler çok faydan dokundu. MSI Gaming APP ve MSI Afterburner'i sildim tamamen.
Rica ederim. Sorunun çözüldüğüne sevindim. İyi forumlar...