Corsair Hydro H45 Cızırtı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhaba. Yaklaşık 1 ay önce topladığım sisteme taktığım Corsair Hydro H45 Sıvı soğutmadan yaklaşık 1 haftadır sadece yük altındayken, hoparlörden gelen cızırtı sesine çok benzer bir cızırtı geliyor. Oyun oynarken geliyor, oyunu kapatınca yada aşağı alınca susuyor genelde. Kasa masamın üzerinde monitörün yanında duruyor. Çok aman aman yüksek ve bir ses değil ancak kulaklık takmadığımda rahat bir şekilde duyuyorum ve beni rahatsız ediyor. Sebebi ne olabilir, ileride artma ihtimali var mı, garantiye yollamalı mıyım? Yollasam değişimi olur mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse, fikirlerini söylerlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Nedeni belli. Oyun oynarken işlemci sıcaklığı artıyor, doğal olarak soğutma sistemi daha hızlı çalışmaya başlıyor.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Nedeni belli. Oyun oynarken işlemci sıcaklığı artıyor, doğal olarak soğutma sistemi daha hızlı çalışmaya başlıyor.
Nedeni belli ama normal bir durum değil. Sistemi ilk kurup kullandığım 2 haftada böyle bir ses yoktu. İşlemci sıcaklığımda da bir sorun yok. Yükteyken 65 derece civarlarında geziyor. Ben bu konuda daha bilgili teknik bilgisi olan birinden yardım istemiştim aslında. Sıcaklık arttı diye soğutucudan cızırtı çıktığını pek tabii ki herkes bilebilir.
--- Gönderi Güncellendi ---
Şimdi dikkat edince farkettim. Boştaykende cızırtı sesi var ancak yüktekine göre daha az.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Teknik bilgi derken? Kim sana buradan bir çözüm yolu bulabilir ki? Çok şikayetçiysen gönderirsin servise. Ama bir çözüm olup olmaması tamamen bahtına bağlı.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şimdi dikkat edince farkettim. Boştaykende cızırtı sesi var ancak yüktekine göre daha az, kulağımı
Teknik bilgi derken? Kim sana buradan bir çözüm yolu bulabilir ki? Çok şikayetçiysen gönderirsin servise. Ama bir çözüm olup olmaması tamamen bahtına bağlı.
Hocam sabah sabah tersinizden mi kalktınız acaba? Bilginiz varsa konu hakkında cevap verirsiniz yoksa eğer benimde bildiğim şeyi bana söylemeyin. Ben konu hakkında tecrübesi bilgisi olan var mı yok mu, varsa cevap yazarsa sevinirim diye bir konu açtım. Kimin çözüm yolu bulup bulamayacağıda sizi ilgilendirmez. Bulan olur yada olmaz. Kimsenin bilgisi yoksa kimse yazmaz bende kendi başımın çaresine bakarım, en azından sizin gibi kuru kalabalık yapmazlar.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
--- Gönderi Güncellendi ---
Konuyla ilgili video yükledim.

Son düzenleyen moderatör:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
H45'de daha öncede pompasından gelen cızırtı sorunu var diyenler olmuştu. Büyük ihtimal sorun pompada... Garantisi var ise göndermenizi öneririm. Zira sizin yapabileceğiniz bir müdahale görünmüyor...
Ayrıca arkadaşlar ortamı daha fazla germeyelim lütfen... Konuya odaklanır, konu dışına çıkmazsak sevinirim.

İyi Forumlar...

Reaksiyon puanı
16,118
kasanın yan kapağı hep açık mı? o zaman ses duyulur kapat kapağı ses duyulmasın.

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,
H45'de daha öncede pompasından gelen cızırtı sorunu var diyenler olmuştu. Büyük ihtimal sorun pompada... Garantisi var ise göndermenizi öneririm. Zira sizin yapabileceğiniz bir müdahale görünmüyor...
Ayrıca arkadaşlar ortamı daha fazla germeyelim lütfen... Konuya odaklanır, konu dışına çıkmazsak sevinirim.

İyi Forumlar...

Evet garantisi var. Corsair teknik servisi hakkında duyumlarınız var mı acaba hiç? Alalı 1 ay kadar falan oldu değişim olur mu yenisiyle yoksa tamir mi görür onu merak ediyorumda. Teşekkürler.

kasanın yan kapağı hep açık mı? o zaman ses duyulur kapat kapağı ses duyulmasın.

Hayır hocam kapak hep kapalı. Kapalıykende geliyor ses. Zaten önceden gelmiyordu ilk haftalarda. Yeni yeni 1 haftadır falan ses gelmeye başladı.

Reaksiyon puanı
16,118
tamir edebilcekleri bişey değil ki değişir yüzde 99,9999.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Evet garantisi var. Corsair teknik servisi hakkında duyumlarınız var mı acaba hiç? Alalı 1 ay kadar falan oldu değişim olur mu yenisiyle yoksa tamir mi görür onu merak ediyorumda. Teşekkürler.

Hayır hocam kapak hep kapalı. Kapalıykende geliyor ses. Zaten önceden gelmiyordu ilk haftalarda. Yeni yeni 1 haftadır falan ses gelmeye başladı.
Büyük ihtimal değişim olur...

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Büyük ihtimal değişim olur...
Hocam tekrar merhaba. Az önce sıvı soğutucumu servise yollamak için kasadan söktüm ve işlemci stok fanını taktım. Tekrar bir oyuna girdim ve cızırtı sesinin tekrar geldiğini farkettim. Önce ekran kartından geliyor sandım ancak oyunu açar açmaz ses gelmeye başlıyordu ve o esnada ekran kartının fanları bile dönmüyordu. Acaba PSU'dan mı geliyor diye PSU'ya kulağımı dayadım ancak ekran kartına yaklaşınca ses daha çok geliyor. Açıkçası ses nereden geliyor net olarak bir türlü anlayamadım.
Sistemim:
Gigabyte GA-Z370-HD3 DDR4

Intel Coffee Lake i7 8700 3.2GHz 1151 12M

Gigabyte GTX1080 Windforce OC 8GB GDDR5X 256Bit DX12

CORSAIR Vengeance LPX Siyah 16GB (2x8GB) 3000Mhz DDR4

Toshiba 1tb 7200rpm 32mb Sata3

Sandisk Ssd Plus 240gb 530mb-440mb/s

Cooler Master MasterBox Lite 5 600W USB 3.0 Pencereli Mid Tower Kasa

Corsair CW-9060028-WW Hydro Serisi H45 Sıvı Soğutma Sistemi

PSU'mu yetersiz acaba diye düşündüm ancak herkes bu PSU'nun yeterli olacağını söylemişti. Sorun nerede acaba. Şu anda bulunduğum ilde bunu götürüp baktırabileceğim güvenilir bir bilgisayarcı falanda yok. Ne yapacağımı gerçekten bilemiyorum. Sesin tam olarak nereden geldiğini bir bulabilsem ona göre hareket edeceğim. Fikirleriniz benim için önemli.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Eğer ses ekran kartınızdan fanı dönmediği haliyle geliyorsa, geçmiş olsun kartta CW yani CoilWhine yani bobin cızıltısı vardır. Bu boğucu bobinler sıkı sarılmadığında gelen bir sestir. Fabrikasyondur... Kartınızın garantisi varsa gönderin... Büyük ihtimal değişim çıkar...

msk7777

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Eğer ses ekran kartınızdan fanı dönmediği haliyle geliyorsa, geçmiş olsun kartta CW yani CoilWhine yani bobin cızıltısı vardır. Bu boğucu bobinler sıkı sarılmadığında gelen bir sestir. Fabrikasyondur... Kartınızın garantisi varsa gönderin... Büyük ihtimal değişim çıkar...
Ekran kartımıda tüm sistem parçalarıyla beraber aldım. Garantisi var yani. Neden bütün belalar beni bulur anlayamıyorum. Bir sürü iş çıktı başıma yine. Neyse sizede cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Ekleme: Kartı garantiye yolayana kadar birkaç gün bu şekilde kullansam bir zararı olur mu acaba?

Son düzenleme:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Ekran kartımıda tüm sistem parçalarıyla beraber aldım. Garantisi var yani. Neden bütün belalar beni bulur anlayamıyorum. Bir sürü iş çıktı başıma yine. Neyse sizede cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Ekleme: Kartı garantiye yolayana kadar birkaç gün bu şekilde kullansam bir zararı olur mu acaba?
Ne performansa, ne de donanımsal olarak hiç bir zararı yok. Sadece akımın geçtiği bobin zırlar durur...