Çok klasik bir soru ile merhaba!

Bu konuyu okuyanlar

Unutulmayacaknick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar herkesin klasik derdi olan yazılıma nerden başlamalıyım sorusuyla ben de aranıza katıldım.
Öncelikle bir süredir yazılım dillerini araştırıyorum ilgileniyorum ama kafamdaki soruları bir türlü tam olarak cevaplayamadım ben de düşündüm ki bu konuda bilgili insanlara direkt olarak yazmalıyım.

Şimdi sorum şu aslında benim bir kaç ilgi alanım ve yapmak istediklerim var örneğin

-Öğrencilik hayatımda az da olsa harçlık kadar bile olsa para kazanabilmek (Bunun için android ile ilgilenmeyi daha çok düşünüyorum)

-Bir de uzun zamandır hayalim olan Unity tarzı Unreal engine tarzı bir oyun motoru ile oyun yapmak

Sorum da şu ki ben bu iki işi aynı anda yapabileceğim bir yazılım dilini öğrenmek istiyorum (tabi eğer varsa) benimle bu konuda bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Bir yandan hayallerimle uğraşıp eğlenebilmeme imkan sağlamalı bir yandanda böyle ufak tefek yazılımları google play store da paylaşayım ordan ufak da olsa bir gelir elde edeyim istiyorum. Şimdiden yardımcı olacak kişilere çok teşekkürler ^^

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
Evet çook klasik oldu... Bizde artık ne diyeceğimizi nerden bașlayıp cevap vereceğimizi șașırdık.. :)

.::EFsANe_GaZoZ::.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yazılım dilleri zaten her şey için geçerli yani bir tane yazılım diliyle android de yazarsın oyun motoru da zaten Unity C# ya da C++ kullanıyor diğer oyun motorları hakkında bir bilgim yok. Hangi yazılım diliyle başlamalıyım diyorsan sana önerim Visual Basic ya da Python dan başla Python biraz daha kolay ama Visual basic öneririm ben de çünkü onla başladım Google Play bir uygulama koymak istiyorsan belli bir miktarda para ödemen gerekiyor diye biliyorum hatam varsa düzeltirsin Tabi uygulamana koyduğun reklamlarla bir kazanç elde edebilirsin. Ondan sonra sana bir tane daha bir şey önereceğim eğer biraz kazanç elde etmek istiyorsan şöyle yapabilirsin yaptığın uygulamaları kendi yaptığın siteye koyarsın (site yapmak ile ilgili bir çok video var html gibi...) indirme linklerini de link.tl den kısaltıp paylaşırsın link.tl den de birazda olsa kazanç elde edebilirsin. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Unutulmayacaknick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yazılım dilleri zaten her şey için geçerli yani bir tane yazılım diliyle android de yazarsın oyun motoru da zaten Unity C# ya da C++ kullanıyor diğer oyun motorları hakkında bir bilgim yok. Hangi yazılım diliyle başlamalıyım diyorsan sana önerim Visual Basic ya da Python dan başla Python biraz daha kolay ama Visual basic öneririm ben de çünkü onla başladım Google Play bir uygulama koymak istiyorsan belli bir miktarda para ödemen gerekiyor diye biliyorum hatam varsa düzeltirsin Tabi uygulamana koyduğun reklamlarla bir kazanç elde edebilirsin. Ondan sonra sana bir tane daha bir şey önereceğim eğer biraz kazanç elde etmek istiyorsan şöyle yapabilirsin yaptığın uygulamaları kendi yaptığın siteye koyarsın (site yapmak ile ilgili bir çok video var html gibi...) indirme linklerini de link.tl den kısaltıp paylaşırsın link.tl den de birazda olsa kazanç elde edebilirsin. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Öncelikle teşekkürler şimdi şöyle bir şey var oyun yapmak hayalim tabii ki ama öncelik olarak ben öğrenciyken cebime para girsin istiyorum o yüzden önceliğim bu bunu da google play sayesinde işte dediğim gibi uygulamalar yaparak belki oyunlar yaparak vs vs bunlara koyduğum reklamlarla çıkarmak istiyorum evet 120-140 TL gibi bir ödemesi var bu işin ama büyük sayılmaz diye düşünüyorum. Javadan başlamayı istemiştim açıkçası ama çok ağır gelir diye Python u düşünüyorum sonra Javaya geçerim sizce doğru mu yapıyorum Python u hızlı bir şekilde öğrenebileceğimi duydum sıkça ama emin değilim Yine de şuan neyden başlarsam başlayayım Javayı eninde sonunda öğreneyim diyorum. Şimdilik de işte Python a giriş yapmak istedim bakalım ne olacak hayırlısı

.::EFsANe_GaZoZ::.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şimdi evet Python ile başlaman ve program mantığı ya da işte algoritmayı anlamana yardımcı olacaktır ama bence Python öğrendikten sonra direkt Java ya başlaman çok ağır olur çünkü Python basit bir yazılım dili yine sen bilirsin kimi insan çabuk anlar kimi insan yavaş yavaş sindire sindire anlar o fark etmez anlatmak istediğim şu Python öğrendikten sonra Visual Basic öğrenmen senin için daha iyi olacaktır çünkü bildiğim kadarıyla Visual Basic ile de basit oyunlar yapalirsin ( Flappy Bird, Pac Man, Pin Pop Oyunu...) tarzı şeyler Visual Studio diye bir Microsoft un yazılımı var duydun mu bilmiyorum onla başlayabilirsin çünkü onda programın görünümünü felan ayarlayabiliyorsun yine tabi sen bilirsin benim önerim Python sonra Visual Basic sonra da istediğin bir yazılım dili hatta youtube ye video çekmeye başlarsan daha iyi olur yaptığın programları orada sunarsın indirme linklerini link.tl ile kısaltıp sunarsın. Unutmadan yazayım android için oyun veya yazılım yapmak istiyorsan da "Android Studio" yazılımını öneririm (Kendimi Reklam Yapıyormuş Gibi Hissettim LeN :) ) Android Studio ile ilgili bir çok kitap veya video var youtube de olsun D&R olsun ben bakarken rastladıydım Android Studio kitabına. Umarım yine yardımcı olmuşumdur iyi akşamlar saat 22:00 yazdığım cevapta anlamadığın bir konu olursa sorabilirsin.

Unutulmayacaknick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi evet Python ile başlaman ve program mantığı ya da işte algoritmayı anlamana yardımcı olacaktır ama bence Python öğrendikten sonra direkt Java ya başlaman çok ağır olur çünkü Python basit bir yazılım dili yine sen bilirsin kimi insan çabuk anlar kimi insan yavaş yavaş sindire sindire anlar o fark etmez anlatmak istediğim şu Python öğrendikten sonra Visual Basic öğrenmen senin için daha iyi olacaktır çünkü bildiğim kadarıyla Visual Basic ile de basit oyunlar yapalirsin ( Flappy Bird, Pac Man, Pin Pop Oyunu...) tarzı şeyler Visual Studio diye bir Microsoft un yazılımı var duydun mu bilmiyorum onla başlayabilirsin çünkü onda programın görünümünü felan ayarlayabiliyorsun yine tabi sen bilirsin benim önerim Python sonra Visual Basic sonra da istediğin bir yazılım dili hatta youtube ye video çekmeye başlarsan daha iyi olur yaptığın programları orada sunarsın indirme linklerini link.tl ile kısaltıp sunarsın. Unutmadan yazayım android için oyun veya yazılım yapmak istiyorsan da "Android Studio" yazılımını öneririm (Kendimi Reklam Yapıyormuş Gibi Hissettim LeN :) ) Android Studio ile ilgili bir çok kitap veya video var youtube de olsun D&R olsun ben bakarken rastladıydım Android Studio kitabına. Umarım yine yardımcı olmuşumdur iyi akşamlar saat 22:00 yazdığım cevapta anlamadığın bir konu olursa sorabilirsin.
Sağ olun çok teşekkürler ^^
Python da kararlıyım bunu sonuna kadar öğreneyim sonra zaten Java mı olur artık ne olur onu da o zaman ki kafamla düşüneyim diyorum. Ama dediğim gibi oyundan önce önceliğim ufak tefek de olsa cebime para girsin oyun yaparak kısa vadede bir şeyler kazanmak çok zor açıkçası uygulama vb tarzı şeyler yaparak onlara reklam vermek benim için daha amacına uygun bir hareket olacak diye düşündüm o yüzden de oyundan çok önceliğim cebime para girecek işler yapmak bunu da ben uygulama yapmakla başarabilirim diye düşündüm. Şu Android Studio ya bakıyım sağ olun tekrardan ^^

Modern Talking

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında internetten para kazanmak düşündüğün kadar kolay değil ne yazık ki , hele kısa vadede iş daha da zorlaşıyor belli bir kitlen olmayınca tanınman aylar belki de yıllar alabiliyor o yüzden internetten para kazanmak istiyorsan bile pes etmemelisin azimle çalışmalısın (web veya youtuber streamer vb olcaksan )ve Google play store a yüklenen her uygulama ün kazanamayabiliyor yani yaptığın içerik kaliteli bile olsa iş kitle de bitiyor .

Unutulmayacaknick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aslında internetten para kazanmak düşündüğün kadar kolay değil ne yazık ki , hele kısa vadede iş daha da zorlaşıyor belli bir kitlen olmayınca tanınman aylar belki de yıllar alabiliyor o yüzden internetten para kazanmak istiyorsan bile pes etmemelisin azimle çalışmalısın (web veya youtuber streamer vb olcaksan )ve Google play store a yüklenen her uygulama ün kazanamayabiliyor yani yaptığın içerik kaliteli bile olsa iş kitle de bitiyor .

Tabii ki kolay değil ama şöyle bir şey var günümüzde akıllı telefonlar ve android artık çok popüler hale geldi ve uzun bir süre de bu popülerliği korur gibi duruyor yani internetten bir şeyler yaparak para kazanmak isteyen bir kişinin tercih etmesi gereken ilk yöntemlerden biri bence bu olmalı o yüzden bu işe girmek istedim.

Modern Talking

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında haklısın ama google play de işler o kadar kolay değil iş sadece para verip uygulamanı yüklemekle bitmiyor reklamını da yapmalısın aksi takdirde para kazanmaya daha geç başlayabilirsin

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
kafanı karıştırmak gibi olmasın ama c++ öğren çünkü günümüzde en çok kullanılan ve herşeyi yapabildiğin bir dil
phyton kullanan oyun motoru yok bşa zaman kaybı olur unreal engine c++ kullanıyor ve piyasadaki en güçlü oyun motoru hemde ücretsiz
yaptığın oyunları dışa aktararak ios android Windows Linux hatta sanal gerçekliğe bile aktarabiliyorsun ayrıca c++ ın qt gibi güzel kütüphaneleri var c++ temelini kavradıktan sonra qt ile her platforma uygulama yapabilirsin ve de c++ dan başka dillere eçmek çok kolay oluyor
c++ kullanan bildiğim bi kaç tane oyun motoru:
1.unreal engine
2.cryengine