Çin Markalarının Geleceği?

Huawei ve Xiaomi’nin akibeti ne olur?

• Kullanılan toplam oy
    43

Bu konuyu okuyanlar

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
HTC diye bir marka vardı hatırlarsınız.
Samsung Apple gibi firmalarla yarışan amiral gemileri olan bir firmaydı.

Bir anda esamesi okunmayan bir marka haline geldi.
Şimdi Huawei ve Xiaomi markaları alternatif arayanların gözde markaları haline geldiler...

Sizce bu durum ne kadar sürer?
Bu markalar Samsung ve Apple’a karşı tepkisi olanların tercih ettiği bir moda mı?

Yoksa Samsung ve Apple gibi onlarca yıl piyasada kendine sağlam yer edinebilecek firmalar mı?

Not: HTC hala yaşayan bir firma ama altın çağını yaşadığı günlere bakıldığında kimse ne adını söylüyor ne modellerini konuşuyor.

Tttunahan

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,014
İlerde fiyatları şişirmişlerse insanlar gittikçe çinli firmalara yönelecekler huawei hariç,samsung ve appleın fiyatları ortada...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
HTC diye bir marka vardı hatırlarsınız.
Samsung Apple gibi firmalarla yarışan amiral gemileri olan bir firmaydı.

Bir anda esamesi okunmayan bir marka haline geldi.
Şimdi Huawei ve Xiaomi markaları alternatif arayanların gözde markaları haline geldiler...

Sizce bu durum ne kadar sürer?
Bu markalar Samsung ve Apple’a karşı tepkisi olanların tercih ettiği bir moda mı?

Yoksa Samsung ve Apple gibi onlarca yıl piyasada kendine sağlam yer edinebilecek firmalar mı?

Not: HTC hala yaşayan bir firma ama altın çağını yaşadığı günlere bakıldığında kimse ne adını söylüyor ne modellerini konuşuyor.

HTC piyasadan çekilebilir.
Samsung'un satışları bu gidişle düşebilir.
Apple bu konuda hiçbir zarara uğramaz adamlar, 1000 doların üstünde çok rahat telefon satabilir hale geldi.
Huawei ve Xiaomi büyür. Liderliği Huawei alabilir.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Samsung sevmedim, Apple benden uzak olmaya devam etsin.
Tam da Huawei / Xiaomi ikilisini severek kullanan kullanıcılardan biri BENİM.

Uzun zaman Xiaomi kullandım, aldığım her telefonu zarar etmeden sattım.
Şu anda Huawei kullanıyorum. Fakat Mi 6 efsanesini unutabilmiş değilim.
Yakın zamanlarda Xiaomi amiral gemilerinden birine geçeceğimi tahmin ediyorum.

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Xiaomi uygulamalarına reklam koymayı bırakana kadar son tercihim olucak,zaten Mi 8'deki komple çalıntı tasarımla beni kaybetti.

Apple'a benzer yapmak var Apple'dan çalmak var arkadaş,bu nedir?Adamlar olduğu gibi kopyalamış Iphone X'i.Ancak Oppo,Huawei ve Meizu kayda değer işler yapıyorlar,Samsung böyle devam ederse 1.liği Huawei'ye hediye etmiş olucak

ismailtopsakaal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Çok başarılı işler yapıyorlar ama Huawei'nin kullandığı işlemciye bir türlü güvenemiyorum ben.

Tony Stark

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,315
Xiaomi TR fiyatları tam olarak netleşince kimse yüzüne bakmaz.
Huawei'nin satışları Samsung'un yapacağı hamlelere bağlı.
Her türlü çakmalar bana göre.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ne bileyim şu an bana bu markalar birincisi daha ucuz oldukları için ikincisi ise farklı olmak için alınıyor gibi geliyor.

Eğer şu gün alınan cihazlar 2 yıl içinde sık arızalar ile gündeme gelirlerse çok kısa sürede piyasadan silinirker.

Tony Stark

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,315
Ne bileyim şu an bana bu markalar birincisi daha ucuz oldukları için ikincisi ise farklı olmak için alınıyor gibi geliyor.

Eğer şu gün alınan cihazlar 2 yıl içinde sık arızalar ile gündeme gelirlerse çok kısa sürede piyasadan silinirker.
Kesinlikle.Bugüne kadar ucuz oldukları için satıldılar

M

Murat Burç

SDN Okuru
Samsung'un 1 yıl önceki, Huaweinin o seneki P serisi amiralinin alacagima, Xioami, OnePlus vb. Firmanın o seneki 500-600 dolarlık amiralinin alırım. Samsung veya huawieye para vererek paramı çöpe atamam.
Kalkıpda yok süper Samsung yok Uber Samsung sorsan Samsung kullanmamıştır.

Ben S7 kullandım. Note 5 kullandım. S7 dediğim cihaz çıktığı yıl rakipsizdi. Aradaki fark hiç bir yıla benzemiyordu. Ekran zirve, kamera özellikle gece performansı zirve, video performansı netleme olarak rakipsizdi. Bataryalar gayet iyiydi. 3600'e Meizu 16, OP6, Mİ8 biliyorsan S8 Plus alacağıma o parayı yakarım daha iyi.
Çöp Huawei dışındaki çin firmaları asla bitmez. Kendilerini ancak fiyatla bitirirler. Bugün 550 dolara satılan OnePlus 6'da 8GB LPDDR4X Samsung RAM 256 GB Samsung depolama , ve SD845 var 1000 dolarlık X ve Note 9'dan daha performanslı çalışıyor. Ekran Samsung paneli kamerası da çok çok iyi. 2016 çıkışlı 3 ve 3T bile android P alacak. Sen enayiysen Android 10 almayacak S8 Plusu daha pahalıya alabilirsin. Zaten S8 ailesi Samsung'un en ama en boş amiralleriydi.

FurkanT.

Müdavim
Reaksiyon puanı
340
Samsung da eskiden Huawei'nin su anki hali gibi değil miydi? Bir çok model üreterek , çoğunluğu giriş-orta segment olmak üzere piyasada önce yer edindi. Sonra gerçekten kaliteli telefonlar üretmeye başladı.Ama A serisi ve J serisi ile milleti kazıklıyor bu da bir gerçek. Yanlış hatırlamıyorsam 2017'de en çok satılan telefonlar sıralamasında Samsung J7 Prime ve A7 en üst sıralardaydı.
Huawei'yi de ben aynı Samsung'a benzetiyorum ama ne kadar başarılı olur orasını bilemem.

ronicfarm

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Ucuz iş gücü, düşük kar payı mantığıyla çinli üreticiler android piyasasını ele geçirecek zaten bu ekonomik bir gerçek tartışılacak bir konu değil. Aynı işletim sistemini, işlemciyi, rami kullanan telefonlar arasında kim neden gidip pahalı olanı alsın ? Ayrıca bu çinli üreticilerin telefonlarına verdiği yazılım samsungun yazılımından çok daha iyi ve daha uzun süre güncel kalıyor, samsung telefona o kadar para istemeden önce dönsün bi baksın diğer android üreticileri samsung cihazlara göre ne kadar akıcı. Samsungun parayı götürdüğü taraf orta alt segment şimdi huawei de o tarafa yoğunlaşıyor. Üst segmente geldiğimiz zaman apple cihazların satış adedi olarak en ufak bi rakibi bile yok. Bunda bence de çok başarılı olan kendi ekosistemleri en büyük etken, en azından kendini güvende hissediyorsun telefonun kafası karışmıyor ve uygulama kalitesi arasında androidle arasında dağlar kadar fark var. Standart bir kullanıcının ihtiyacı olan her şeyi en iyi şekilde sunuyor ios, kullanıcı deneyimi konusunda her şey çok iyi ayarlanmış. Kimse marka için demesin o da bir etken ama esas neden bu.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Samsung’u Samsung yapan bence hızlı bir şekilde yeni duruma ayak uydurması oldu.

Şöyle hatırlatalım.

iPhone diye bir cihaz henüz yok.

Tüm telefon markaları kendi kafasına takılıyor, piyasada çoğu telefon tuşlu.

Dokunmatik ekran modeller var ama dokunmatik demeye bin şahit lazım resmen abanmatik. Kullanması sıkıntı.

Nokia piyasa lideri. Sony Ericsson, Samsung, Siemens gibi cihazlar var piyasada.

Akıllı telefon olarak ise Blackberry’leri iş adamları kullanıyor. Windows mobile işletim sistemli cihazlar var ama çok az kullanıcı kitlesi var.

Böyle bir dönemde iPhone doğdu.
Bir anda piyasaya farklılık getirdi.
Tam dokunmatik tuşsuz ekranlı bir telefon...

Dokunmatik tam anlamıyla dokunmatik...

Bütün gözler oraya döndü.

Ve Samsung hiç vakit kaybetmeden iPhone gibi dokunmatik ekranlı cihazlarını piyasaya sürdü hem de iPhone’dan çok çok çok ucuza.

İPhone alamayan ama dokunmatik ekran isteyenler Samsung’a yöneldiler...

Samsung zamanla iPhone’u hem kalitede hem de fiyatta yakaladı.

Diğer markalar ise Samsung kadar hızlı hareket edemediği için geri planda kaldılar...

Nokia symbian’da direttiği için kaybetti.
Ericsson, Siemens???

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
apple iPhone x in ekranı bile samsung üretiyor apple o kadar çalıntı yani

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Neden türkiyede bilinmiyor şu oneplus yaa :( Abi telefonu eline alan harika diyor, markayı söyleyince o ne abi diyorlar. Hatta biri hee duymuştum oneplus u, xiaominin bi modeli miydi dedi :D

Tony Stark

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,315
Neden türkiyede bilinmiyor şu oneplus yaa :( Abi telefonu eline alan harika diyor, markayı söyleyince o ne abi diyorlar. Hatta biri hee duymuştum oneplus u, xiaominin bi modeli miydi dedi :D
İthalatçı hali 4500tl olan Çin Menşei cihaz satmaz zaten TR'de. isterse uzaydan düşsün

csk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Bu dünyada sadece Apple ve Samsung alabilen insanlar yaşamıyor. Nitekim telefonu sadece ihtiyaçtan kullanan, çok yüksek meblağlar ödemeden benzer veya aynı özelliklerde telefon almak isteyen insanlar yoğunlukta. Dünya nüfusunun çok önemli bir kısmının ise hala telefondan haberi bile olmadığını hatırlatmak isterim.

Huawei ve Xiaomi bu konuda atılım yapan 2 firmadır ki bu firmalar üstelik pazara yenilikler bile getiriyor. (3 kamera kullanma, çift GPS, Telefonda iki farklı oturum açma gibi...)

Her ne kadar Apple ve Samsung kadar teknoloji kalitesi liderliği için işleri oldukça zor olsa da, yaptıkları işleri yadsıyamayız. Nihayetinde kimse bu dünyada sadece mercedes bmw ye binmiyor..

Tony Stark

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,315
Bu dünyada sadece Apple ve Samsung alabilen insanlar yaşamıyor. Nitekim telefonu sadece ihtiyaçtan kullanan, çok yüksek meblağlar ödemeden benzer veya aynı özelliklerde telefon almak isteyen insanlar yoğunlukta. Dünya nüfusunun çok önemli bir kısmının ise hala telefondan haberi bile olmadığını hatırlatmak isterim.

Huawei ve Xiaomi bu konuda atılım yapan 2 firmadır ki bu firmalar üstelik pazara yenilikler bile getiriyor. (3 kamera kullanma, çift GPS, Telefonda iki farklı oturum açma gibi...)

Her ne kadar Apple ve Samsung kadar teknoloji kalitesi liderliği için işleri oldukça zor olsa da, yaptıkları işleri yadsıyamayız. Nihayetinde kimse bu dünyada sadece mercedes bmw ye binmiyor..
Yurtdışı için geçerli olabilir bu fakat Tükiye'de öyle Mercedes,BMW lik olay yok.İthalatçı OP6 ile S9+ fiyatlar aynı.Mi 8 ile G7 ThinQ aynı fiyat bandında

csk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Yurtdışı için geçerli olabilir bu fakat Tükiye'de öyle Mercedes,BMW lik olay yok.İthalatçı OP6 ile S9+ fiyatlar aynı.Mi 8 ile G7 ThinQ aynı fiyat bandında
Screenshot_20180910_203031.jpg

Aynı fiyatlarda olmadığını sanırım görebiliyoruz. Bu durumda özellikleri birbirine çok yakın bu iki telefon arasından OP6 yı seçenler olmayacak mı?

Tony Stark

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,315
Ekli dosyayı görüntüle 48997

Aynı fiyatlarda olmadığını sanırım görebiliyoruz. Bu durumda özellikleri birbirine çok yakın bu iki telefon arasından OP6 yı seçenler olmayacak mı?
Güncel fiyatlardan haberim yok fakat 1 hafta önceye kadar ikisi de 4500 civarındaydı.Ama ben çok net söylüyorum 4000tl OP6'ya vereceğime S9 ya da G7 ThinQ hiç olmadı 800 koyar S9 Plus alırım bunu yapacak birçok insan da olacaktır.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Nokia demişken 5800 ile güzel bir başlangıç yapmışlardı. Tırnaklı dokunmatik okuyan telefon. İlk dokunmatikte efsane bounce oyunu vardı ve yine vazgeçemediği XpressMusic tuşu :) İlk dokunmatik telefonumdu kendileri..

Son mesajlar