çiftlikbank dolandırıcılığı

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Arkadaşlar şu sıralarabu çiftlikbank dolandırıcılığı gündemimizde yerini koruyor.ben araştırma yaptımda istediğim soruların cevabını bulamadım.yani bu dolandırıcı şahıs bu kadar insanı nasıl dolandırdı.yöntemi neydi.mağdurları nasıl güvenebildi.bu soruların cevabını merak ediyorum.ben daha önce çiftlikbank ismini hiç duymamıştım.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Şöyle ki, çiftlik bank denen bir oyun yapıldı Farmville gibi. İnsanlara dendi ki siz bu oyundan gerçek para ile hayvan alın, ondan sonra biz bu paralarla size hayvan alacağız. Siz belli bir zaman sonra bu oyunda ki hayvanlarınızı satarak daha büyük paralar kazanacaksınız. Arkadaşınızı getirirseniz ekstra para kazanacaksınız. Bu şekilde baya bi insanı kandırdılar. Ondan sonra 500 bini alıp Uruguay.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Çok basit aslında... bu tür zincir oluşumlar ilk önce bir miktar yatırım istiyorlar sisteme giren kişiden sonra asıl macera başlıyor zaten. Düşünün sistem size bir yatırım yapmanızı ve yetmiyormuş gibi daha çok kullanıcı getirmenizi söylüyor, getirdiğinizde ödüllendirileceğinizi güya bonus kazanacağınızı (yani daha çok para kazanabileceğinizi) iddia ediyor. İddia diyorum fakat olayın inanılırlığı ve devamı için bir miktar ödeniyor kullanıcıya bu da zaten bir şeylerin farkına varılmaması için... Farkına varmak isteyen hiç böyle işlere bulaşır mı? bulaşmaz. Mantık tamamen bu yani damlaya damlaya göl oluyor, kişi kazandığını sandıkça aslında soyuluyor. Saadet zinciri gibi bi şey bunlar saçma sapan işler işte inanmamalı böyle şeylere. ;)

Son düzenleme:

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Şöyle ki, çiftlik bank denen bir oyun yapıldı Farmville gibi. İnsanlara dendi ki siz bu oyundan gerçek para ile hayvan alın, ondan sonra biz bu paralarla size hayvan alacağız. Siz belli bir zaman sonra bu oyunda ki hayvanlarınızı satarak daha büyük paralar kazanacaksınız. Arkadaşınızı getirirseniz ekstra para kazanacaksınız. Bu şekilde baya bi insanı kandırdılar. Ondan sonra 500 bini alıp Uruguay.
Çok basit aslında... bu tür zincir oluşumlar ilk önce bir miktar yatırım istiyorlar sisteme giren kişiden sonra asıl macera başlıyor zaten. Düşünün sistem size bir yatırım yapmanızı ve yetmiyormuş gibi daha çok kullanıcı getirmenizi söylüyor, getirdiğinizde ödüllendirileceğinizi güya bonus kazanacağınızı (yani daha çok para kazanabileceğinizi) iddia ediyor. İddia diyorum fakat olayın inanılırlığı ve devamı için bir miktar ödeniyor kullanıcıya bu da zaten bir şeylerin farkına varılmaması için... Farkına varmak isteyen hiç böyle işlere bulaşır mı? bulaşmaz. Mantık tamamen bu yani damlaya damlaya göl oluyor, kişi kazandığını sandıkça aslında soyuluyor. Saadet zinciri gibi bi şey bunlar saçma sapan işler işte inanmamalı böyle şeylere. ;)

peki insanlar buna nasıl güvenebiliyor ?sonuçta devlet destekli değil.sanırım kurum da değil.ben paramı bankaya yatırırken bile içim rahat etmiyor
şu sıralar bitcoin de meşhur.ben buna yatırım yapmak istiyorum.ama yinede güvenemiyorum.bu kadar kişi buna nasıl güvenebiliyor .yani içlerinde verdiğimin karşılığını alamama gibi endişe taşımıyorlarmıydı

---- Mesajlar birleştirildi ----

farmville oyunu duydum ama hiç oynamadım ,bilgim yok :)

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
peki insanlar buna nasıl güvenebiliyor ?sonuçta devlet destekli değil.sanırım kurum da değil.ben paramı bankaya yatırırken bile içim rahat etmiyor
şu sıralar bitcoin de meşhur.ben buna yatırım yapmak istiyorum.ama yinede güvenemiyorum.bu kadar kişi buna nasıl güvenebiliyor .yani içlerinde verdiğimin karşılığını alamama gibi endişe taşımıyorlarmıydı
Kolay para hırsı akılları ele geçirmiş, emeksiz ve alın teri bahsinin geçmediği kazanım biçimi daha cazip geliyor insanlara ne yazık ki.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235

farmville oyunu duydum ama hiç oynamadım ,bilgim yok :)
İşte burada da daha fazla para arzusu devreye giriyor, bir de insanların araştırmaması herkes yaptıysa güvenilirdir düşüncesi. Bitcoin çiftlik bank gibi değil tam olarak. Bir borsa, sadece herhangi bir devlete bağlı değil. Geleceğin para birimi de deniyor.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
İşte burada da daha fazla para arzusu devreye giriyor, bir de insanların araştırmaması herkes yaptıysa güvenilirdir düşüncesi. Bitcoin çiftlik bank gibi değil tam olarak. Bir borsa, sadece herhangi bir devlete bağlı değil. Geleceğin para birimi de deniyor.
şimdı tam olarak dolandırıcılık olayı nasıl yaşandı.mağdurlar bu şahısa 5 kuruş verip daha sonra 10 kuruş alma vaadinde mi bulundu yoksa başka birşey mi.açık ve net olarak söyleyebılırsenız bende tam anlamış olacağım

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
şimdı tam olarak dolandırıcılık olayı nasıl yaşandı.mağdurlar bu şahısa 5 kuruş verip daha sonra 10 kuruş alma vaadinde mi bulundu yoksa başka birşey mi.açık ve net olarak söyleyebılırsenız bende tam anlamış olacağım
Şimdi bu adam güya şirket kurdu, reklamlar yapıldı, devlet açıklama yaptı hatta bunlara güvenmeyin diye. Olay o kadar büyüdü yani. Sonra şirket battı haliyle. Ondan sonra geçenlerde bir anda adam şirketin bütün kasasını boşaltıp uruguay'a kaçtı.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Millet birbirini ...... neyse insanlığın sonu yakındır... İnsanlığın dediysem zaten öyle insan vicdanı neredeyse kalmamış kimse .....

Son düzenleme:

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Şimdi bu adam güya şirket kurdu, reklamlar yapıldı, devlet açıklama yaptı hatta bunlara güvenmeyin diye. Olay o kadar büyüdü yani. Sonra şirket battı haliyle. Ondan sonra geçenlerde bir anda adam şirketin bütün kasasını boşaltıp uruguay'a kaçtı.
dün haber sitesinde mağdurların yorumlarını okudumn.mehmet aydın için gariban birine benziyor.asla böyle birşey yapmaz.arkalarında başkası var.Türkiye de kalsa tutuklanacaktı,borçları ödemek için yurtdışına kaçtı şeklinde yorumlarını okudum.belliki bu millet hala akıllanmamış :D
100 bin mağdur var.ben daha önce böyle bır olayı neden duymadım hayret edıyorum

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Kolay para hırsı akılları ele geçirmiş, emeksiz ve alın teri bahsinin geçmediği kazanım biçimi daha cazip geliyor insanlara ne yazık ki.
Dediğiniz gibi kolay para hırsından başka birşey değil. Bir risk alıyorlar ve "bunca kişiye birşey olmamış" düşüncesi ile yüksek kazancın heyecanını duyuyorlar. Haberlerde gördüğümüz üzere "bunca kişiye birşey olmamış" diyenlerin sayısı bir hayli fazla.
Anadolu Farm 'da benzer şekilde patlamak üzere olan bir diğer sistem.

Bitcoin bunlardan farklı olarak bir oyun değil, para birimi. Kur üzerindeki dalgalanmalar çok fazla olduğu için insanlara kolay para kapısı olarak görünüyor. Ancak atladıkları birçok detay olabilir.
Bir para birimi düşünün ki kurucusu belli değil. Kimin veya kimlerin yönettiği belli değil. Gizli kapaklı bir işler dönüyor ve siz bu çarkın içerisine kendi paranızı da koyuyorsunuz. Yükselirse kazanırsınız. Peki ya batarsa?
Bitcoin ve türevlerinin tamamı için net olarak belirtilen birşey var; yapılan işlemler geri alınamaz, çalınan veya kaybolan paranın izi sürülemez.
Türkiye 'de son yıllarda parlatmaya çalıştıkları Bitcoin 2017 yılı içerisinde birkaç ülkede binlerce kişinin kabusu oldu. Adeta gizli bir el tarafından bir gecede binlerce kişinin hesapları yağmalandı. Bitcoin dibe vurdu. Ara ara tekrarlanan bu hamleler ile mağdur sayısı artmaya devam ediyor. Ancak büyük bir kitle hala sırasını bekler gibi Bitcoin peşinde koşuyor.
Diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de illa ki bir gece birileri saldırıp çok miktarda kripto parayı çalmaya çalışacak ve büyük ihtimalle bunu başaracaktır. (internet ağımız diğer ülkelere göre oldukça zayıf) Bu düşünceler doğrultusunda uzak durulmasından yanayım.

Zor bela kazandığınız helal paranız bırakın cebinizde kalsın. Farklı yatırımlar yapın. Çok insanımızın parası ansızın çalınarak yurt dışına kaçırıldı. Yapılan yolsuzluğun adı değişse de (ege bank 'tan tutan da çiftlik banka kadar kısa vadede kaç olay yaşandı) yaşanan olaylar ülkemiz için yeni değil. Tekrar edip duruyor. Masum vatandaşa, emeğe yazık günah.