Cep telefonunuzun yüz tanıma özelliğini kullanıyor musunuz? Bir kez daha düşünün.

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ll3ABa.jpg

(credit: getty images)

BBC Türkçe editörlerinden Yusuf Özkan'ın yaptığı haberde, Hollanda Tüketiciler Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya yer verilmiş. Belki şaşırtıcı gibi gelebilir ama gerçek; araştırmaya göre, piyasadaki akıllı telefonların yüzde 40'ı, "yüz tanıma" özelliği sayesinde başkaları tarafından kolayca açılabiliyor.

Hollanda Tüketiciler Derneği, farklı markalardan 110 akıllı telefonu inceledi. Aralarında Samsung, Huawei, Sony ve Nokia'nın bazı modellerinin de bulunduğu 42 telefonun, yüz tanıma özelliği sayesinde "kolayca kandırılabildiği" belirlendi.

Yüz tanıma programının, kaliteli bir vesikalık fotoğrafla kolayca kandırılabileceğini belirten Twente Üniversitesi biyometri uzmanı Prof. Dr. Raymond Veldhuis, internetten indirilen bir fotoğrafla da istenilen kişinin telefonuna girilebileceğini vurguluyor. Veldhuis, "Çünkü yüzlerimiz zaman içinde değişiyor. Örneğin yavaş yavaş yaşlanıyoruz. Ya da yüz ifadesi veya pozlama, hafızadaki görüntüden farklı olabilir. Bu nedenle, yüz yanıma özelliği, kişinin yüzündeki soyut özellikleri dikkate alıyor" diyor.

Dernek, tüketicilere, akıllı telefonlarındaki yüz tanıma özelliğini kapatarak, parmak izi kilidi ya da şifre kullanmalarını öneriyor.

Araştırmaya konu olup bir vesikalık fotoğraf kullanılarak açılabilen ve açılamayan akıllı telefonların tam listesi aşağıdaki gibidir:

P87M7G.png

(görsel credit:the register.co.uk)

Peki siz,
cep telefonunuzun yüz tanıma özelliğini kullanıyor musunuz?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ben ön kamerayı kapatıyorum onu hayatta kullanmam...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Parmak izi var sadece :oops:.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Benimki elim ara sıra terlediğinde parmağımdan bile tanıyamıyor, 2 yıldır geçiniyoruz oysa...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Benimki elim ara sıra terlediğinde parmağımdan bile tanıyamıyor, 2 yıldır geçiniyoruz oysa...
Aynı sorundan ben de müzdaribim. Yok elini sil yok telefonu sil... iki saat uğraştırıyor.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Bence beni hissetsin ya :D Kokumu falan alsın. Hiç kaşımı, gözümü, parmak izimi istemesin...

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Oneplus 5T kullanıyorum, ben de çok denedim fotoğraf vs. gibi şeylerle kandırmayı. Ama olmadı. Memnunum :)

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
İphonedaki 3D yüz tarayıcısı yada Samsungdaki iris tarayıcısı olmadığı sürece hayatta kullanmam.

Dea

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Şifre Kullanıyorum Sadece

Erkenekli

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Çok işlevsel olmadığı için kullanmıyorum