Cep Telefonu Şarj ve Batarya Şoklama Yöntemleri !!!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 2)


kaptann

Üyecik
Katılım
9 Haz 2013
Mesajlar
76
Puanları
6
Sağlıklı bir şarjın nasıl olması gerektiği aşağıdaki 10 maddede anlatılmaktadır;
  1. Şarj edilecek batarya için uygun şarj makinesi kullanılmalıdır.
  2. Bataryalar sadece telefona takılı şekilde şarj edilmelidir. Harici şarj aleti kullanılmamalıdır.
  3. Mümkün olduğunca şarj esnasında telefon kullanılmamalıdır.
  4. Şarj esnasında gelen çağrıyı cevaplama durumunda mümkünse şarj aleti telefondan ayrılıp sonrasında çağrı cevaplanmalıdır.
  5. Telefonu mümkün olduğunca gece yatarken şarja takılıp yatılmamalıdır. Uyurken telefon şarj edilmemelidir.
  6. İnternet'te uydurulan yalan "Batarya Şoklama Yöntemleri" kesinlikle uygulanmamalıdır. Telefonunuzdaki batarya Li-ion (lityum-iyon) bataryalardır. Bu tür bataryalara ŞOKLAMA yöntemi uygulanamaz!
  7. Şişen bataryaları baskı ya da pres yöntemiyle düzeltmeye çalışılmamalıdır. Batarya yenisi ile değiştirilmelidir.
  8. Batarya şarjda iken ısı artışı durumlarında batarya şarjdan ayrılmalıdır.
  9. Telefonun kendi orjinal bataryası kullanılmalıdır.
  10. Şarj dolduğunda telefon şarjdan ayrılmalıdır.
 

karacaerc

Profesör
Katılım
14 Haz 2009
Mesajlar
2,500
Puanları
38
Pillerin tehlikeli olduğu kesinlikle unutulmamalı. Çoğumuz uymuyoruz bu maddelere ama özellikle 6 ve 7 nolu maddelere uyun lütfen
 

DumDumaq

Dekan
Katılım
17 Ocak 2013
Mesajlar
5,091
Puanları
0
5. madde neden o maddeyi anlayamadım gündüzün ortasında mı şarj etcez ?
 

kaptann

Üyecik
Katılım
9 Haz 2013
Mesajlar
76
Puanları
6
bir batarya max. 3 saatte dolmaktadır. akşam evde otururken, başka işlerle ilgilenirken ya da gündüz iş yerinde şarj yapabilirsiniz. bunları uyarı amaçlı yazdım. eğer mümkünse şeklinde genişlettim. yeni nesil telefonlar batarya dolduğunda şarj işlemini keser ama bu her telefonda olmaz. uzun süre şarjda kalan batarya ısınabilir ve kötü sonuçlara yol açabilir.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Galaxy mini 2 telefonu yeni aldım ve 3 gün sonra açılmadı bazıları batarya kurumuştur dio doğrumu doğru değilse nedeni ne cvp almak istiyorum
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Samsung Galaxy Tab 2'nin orjinal bataryasında şoklama olur mu?
 

kaptann

Üyecik
Katılım
9 Haz 2013
Mesajlar
76
Puanları
6
Samsung Galaxy Tab 2'nin orjinal bataryasında şoklama olur mu?
Arkadaşım cep telefonu, bilgisayar vs. bataryası şoklanmaz. onların içinde elektronik aksam vardır. şoklama esnasında yanıyor. bu durum şarjdayken bataryanızın tehlikeli hale gelmesine neden olur. ya da telefonunuza zarar verebilir. denememenizi öneririm.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
telefonum GM Discovery 16 gb telefon şarj oluyo gösteriyor fakat olmuyor %2 de kalıyor şarj olmuyor yardımcı olun lütfen
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
uyurken yangın çıkarır diye. uyanıkken farketme ihtimali daha yüksek
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
[h=4]Cep telefonu pili ve şarj cihazı kullanımı hakkında bilgiler[/h]— 22 Haziran 2014 Günümüzde halen, cep telefonu pili ve şarj cihazı kullanımı hakkında yanlış bilinen bir takım bilgiler var. Teknolojinin ilerlemesi ile değişen ancak pek az kişinin bu yeni bilgilerden haberdar olması, hala eski model cep telefonları için edinilen bilgileri geçerli kılıyor.
Bu nedenle bizde bu yazımızda hemen her yerde sıkça duyduğumuz, cep telefonu pili ve şarj aletlerinin kullanımı hakkında artık neredeyse efsane haline gelmiş mitler ve gerçekleri araştırıp, bu konular hakkında sizlere en doğru bilgileri vermeye karar verdik.
CEP TELEFONUNU ŞARJ EDERKEN TELEFONDA KONUŞMA, PATLAR !
Pek çok kişinin ağzında dolaşan cep telefonu şarj ederken kullanma/konuşma/mesajlaşma/oynama, patlar ! diye duyduğumuz bilgi ne kadar doğru ?
Bir ürünün bataryasının şarj olmasıyla bu sırada kullanımı arasında veya bir bataryanın şarj edilme süresi ile ömrü arasında kullanıcıya ve bataryaya “zarar verici” herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Bu mitlerin ve daha fazlasının büyük bir kısmı, telefonların ilk çıktığı zamanlarda Nikel-temelli (NiCd veya NiMH) bataryaların “şarj döngüsü” ile alakalı mitlerdir. Ancak o zamandan bu yana çok şey değişmiştir ve artık modern, akıllı telefonlarda Lityum-İyon piller kullanılmaktadır. Dolayısıyla eğer ki cep telefonunuzda Nikel-temelli batarya bulunuyorsa, bu mitler sizin telefonunuz için geçerlidir. Ancak şu anda neredeyse hiçbir firma Nikel batarya kullanmamaktadır. Dolayısıyla teknolojiyle birlikte, bilgilerimizi güncelleme zamanımız da gelmiştir. Tabii aynıları, Lityum veya Nikel-İyon pil kullanan tüm cihazlar için geçerlidir; sadece cep telefonları için değil.

Şarj cihazına’da değinecek olursak; eğer ki sahte bir firmanın düşük kalitedeki şarj aletlerini kullanmıyorsanız, telefonunuz şarj olurken onunla oynamanızın hiçbir sakıncası yoktur. Tüm telefonlar, bu tür testleri geçtikten sonra piyasaya sürülürler ve eğer ki düzgün ürünleri kullanıyorsanız ve şans eseri sizin telefonunuzda bir arıza yoksa, herhangi bir patlama ya da kullanıcıyı elektrikle çarpma gibi bir durum yaşanmayacaktır.
Örneğin Temmuz 2013′te bir Çin havayolu firmasında çalışan Ma Ailun isimli uçuş görevlisi, telefonunu şarj ederken elektrikle çarpılmıştır. Ancak yapılan incelemede, Ailun’un “3. partiler tarafından üretilen sahte bir şarj aleti” kullandığı belirlenmiştir. Dolayısıyla sokakta satılan düşük kalitedeki şarj aletlerinden uzak durulmalıdır. Bunun haricinde telefonu şarj ederken kullanmanın korkulacak bir tarafı yoktur.
CEP TELEFONUNU GECE BOYUNCA ŞARJDA TAKILI BIRAKMA,HEM TELEFONA ZARAR VERİR, HEM DE PATLAMASINA NEDEN OLUR !
Cep telefonunuzu gece boyunca şarj edebilirsiniz; hiçbir sorun yaşamayacaksınızdır. Çünkü modern cep telefonları ve benzeri ürünler, sanıldığından daha akıllıdır. Pilinin şarjı tamamen dolduktan sonra, şarj işlemini sonlandırır ve sadece şehir akımından gelen elektrikle işlemlerini sürdürür. Dolayısıyla bir telefon şarjdayken, şarjı dolduktan sonra bataryası kullanılmaz. Bu sebeple de pil herhangi bir zarar göremez. Ancak sanılanın aksine, bataryayı %100′de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Tam tersine batarya, “kullanılması beklenen” bir şekilde tasarlandığı için, belli bir “şarj döngüsü” içerisinde olmalıdır. Uzmanlar, modern cep telefonların şarjının %40-80 arasında tutulmasının batarya ömrünü uzatacağını söylemektedir.
CEP TELEFONUNU ŞARJ ETMEDEN ÖNCE PİLİN TAMAMEN BİTMESİNİ BEKLE, BİTMEDEN ŞARJ EDERSEN PİLİM ÖMRÜ AZALIR !
Cep telefonlarını şarj etmeden önce pilin tamamen bitmesini beklemek büyük bir hatadır ve Nikel bataryalardan kalma bir kullanım türüdür. Büyük telefon üreticilerinin ürünlerinde çoğunlukta kullanılan Lityum-İyon bataryalar, “derin şarj” denen %0′a indikten sonra şarj etmeye nazaran, “pil kritik düzeyde azaldı” (~ %10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu tür ürünlerin bataryaları sürekli %0′a ulaştıktan sonra şarj edildiklerinde dengesizleşmektedir. Tüm bataryaların belli bir sayıda şarj döngüsü ömrü vardır ve her %0′a ulaştığınızda bu ömürden 1 adet ömür eksilmektedir


CEP TELEFONUNU, FİRMANIN VERDİĞİ ORİJİNAL ŞARJ CİHAZI HARİCİNDEKİ ŞARJ ALETLERİ İLE ŞARJ ETMEMELİSİN !
Cep telefonunuzun kendi firmasının şarj aletlerini kullanmanız verimlilik sebebiyle tavsiye edilse de, şart değildir. Telefonunuza herhangi bir zarar vermez (örneğin Belkin gibi yan firmaların şarj cihazlarını kullanmak). Ancak “sahte/çakma ürün” olarak bilinen şarj aletlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu firmalar resmiyete sahip değildirler ve ucuz malzemeler kullanarak kaliteyi de düşürmektedirler. Bu tür ürünleri kullanmanız durumunda patlama ve elektrik çarpması gibi durumlar oluşabilir. Bunun haricinde resmi firmaların ürünleri de, hemen hemen orjinal firmaların ürünleriyle aynı şekilde şarj edebilmektedir.
CEP TELEFONUNU İLK ALDIĞINDA 24 SAAT ŞARJ ETMELİSİN, YOKSA PİLİN ÖMRÜ KISA OLUR !
Bir ürünü ilk aldığınızda 24 saat kadar uzun süreler şarj etmenize hiç gerek yoktur. Eski bataryalarda bile bu abartılır; en fazla 16 saat “ilk şarj” yeterlidir. Modern bataryalarda ise bu en fazla 6 saat olarak belirlenir. Ayrıca eski bataryalarda sadece ilk gün değil, 2 ila 4 günde bir bu 16 saatlik şarjın yapılması gerekir. Modern bataryalarda ise tekrara ihtiyaç yoktur, zaten bu bataryalar, yukarıda bahsettiğimiz gibi %40-80 arasında döngüde tutulmalıdır.

Cep telefonu pili ve şarj cihazı kullanımı hakkında bilgiler :
Bu konuda bir de genel bir bilgi vermemiz gerekirse; sıcaklık bataryanıza zarar verir. Hatta genel olarak sıcaklıkla teknoloji pek iyi dost değildir. Modern bataryalar olarak bilinen Lityum-İyon bataryalar, yapıları gereği kendi kendilerine ısınmaktadırlar. Şarj olurken daha da fazla ısınırlar; bu da yukarıda sayılan birçok mitin doğmasına neden olur. Aynı zamanda düşük sıcaklıklar da pillerin hızlı boşalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla pilleri oda sıcaklığı civarında tutmak, modern cihazların bataryalarının ömrünü arttırmaktadır.
 
Üst
stat counter