CD/DVD Rom Sorunu (Acil Yardım)

Bu konuyu okuyanlar

BeLLaToR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaslar dün bilgisayarıma bir oyun yükleyecektim. CD'yi taktım fakat sürücü yoktu. CD'yi okuyor fakat CD'yi açabileceği bir sürücü yok. Sürücüm resmen kaybolmuş. 3-4 sefer bilgisayara res attım sürücü geldi. Sorun gitti dedim bıraktım. Fakat bu sabah yine aynısı oldu. Bilgisayarım'da CD/DVD'leri okuyan sürücü (E) Yok !! Lütfen yardım edin (E) Sürücüsünü nasıl geri getirebilirim ??

Fotoğrafı;

arkabisrem

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Windows xp içersinde veya windows Vista içersinde aygıt yöneticisinde cd sürücüsü üzerinde satı ünlem işareti var ve bilgisayarım içersinde bu aygıtı göremiyorsunuz. Bu sorunla karşılaşırsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz

başlattan çalıştıra gelin ve regedit yazalım. burda yan taraftaki + işaretlerine tılayarak aşağıdaki yolu izleyelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

değerin üzerine tıkladıktan sonra sağ taraftaki panelde upperfilter ve lower filter değerlerini görüyorsanız bu değerleri silin. sonrasında sisteminizi yeninden başlattıktan sonra bilgisayarım içersinde cd sürücüyu görebiliyomusunuz kontrol edin

Ben daha önce bu yolu denedim ve işe yaradı.Muhtemelen regedit ayarlarında sorun.

gokhango

Asistan
Reaksiyon puanı
0
-kapat makinayı, açarken boot edebilen cd (windows xp cd olabilir
herhangi bir cd) ile boot ederse kasa içi bağlantılarında sorun yok demektir.
sonraki aşama
-denetim masasında yönetimsel araçlardan içinde bilgisayar yönetimi var
onu çalıştır.içinde depolama başlığı altından disk yönetimi ne bak.
orada hardiskin bölümleri altında da cd/dvd kısmının görünmesi lazım.eğer sürücü atanmamışsa ordan sürücü ekleme yada çıkarma yapabilirsin.

BeLLaToR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaslar 2 nizin dediğini de yaptım ama olmadı.

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bende de aynı sorun 2 ay önce olmuştu bende çaktım formatı düzeldi sanada tavsiye ederim.

surmelim37

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayarıma sağ tıkla yönet'i seç aygıt yöneticisinden cdrom'unu bul soru işareti vardır muhtemelen sağ tıkla güncelleştir de bir dene bakalım

St. Benoit

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Bende de Norton 360' ı kurduğumda oluyodu o sorun program kayıt defteri düzenlemesi yaptığında DVD-ROM ' un kayıtlarını da siliyodu. Microsoft.com un destek bölümünden araştırdım çünkü DVD sürücülerini sadece microsoft sağlıyodu. Orda CD-DVD Rom için Fix it diye bişey vardı active x ten programını kurdu sürücüyü sildi yeni sürücü kurdu ama sorun düzelmedi anca formatla düzeltebildim.

BeLLaToR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aklıma birşey geliyor. Sistem geri yükleme yapsam acaba sorun düzelir mi?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Aygıt yöneticisini açtıktan sonra,

jhsx7m.jpg

14kyxcj.jpg

Bu ekranda sorun çıkaran CD/DVD sürücüsünü kaldırın ve bilgisayarı kapatın.
Bilgisayar kapalı iken CD/DVD nin kablosunu çıkartıp bilgisayarı açın.

Tekrar kapatın ve kapalı iken az önce çıkarttığınız kabloları tekrar takıp bilgisayarı açın.

* Bu hatayı genelde SAMSUNG marka sürücüler yapıyor.