Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Firefox'u severim, üzmedi. Kimisini bayağı üzüyor nedenini bilmem ama bende takır takır iş görüyor. Firefox'un browser camiasında özel bir yeri var. Yarın bir gün Google çıksa yeter len hepiniz tarayıcı yaptınız, Microsoft bile faydalandı, yeter kapatıyorum kodları bundan sonra dese ve herkesi Chrome kullanmaya mecbur bıraksa oturur ağlarsınız. Chrome da tekel olduğu için İnternet Explorer 6dan hallice bir şeye döner, söve söve hepimiz kullanırız. Firefox tarayıcı piyasasının sigortası aslında, tarayıcılar tek tek chromium tabanına geçerken Firefox kendi özgün yapısını çok eskiden beri geliştiriyor ve bundan hiç taviz vermedi. Opera çok önceden bıraktı işi, Microsoft bile saldı artık. Ama Firefox her daim piyasa liderini caydıran bir kale olarak kalacak. Önce İnternet Explorer'a, şimdi de Chrome'a.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Firefox'u severim, üzmedi. Kimisini bayağı üzüyor nedenini bilmem ama bende takır takır iş görüyor. Firefox'un browser camiasında özel bir yeri var. Yarın bir gün Google çıksa yeter len hepiniz tarayıcı yaptınız, Microsoft bile faydalandı, yeter kapatıyorum kodları bundan sonra dese ve herkesi Chrome kullanmaya mecbur bıraksa oturur ağlarsınız. Chrome da tekel olduğu için İnternet Explorer 6dan hallice bir şeye döner, söve söve hepimiz kullanırız. Firefox tarayıcı piyasasının sigortası aslında, tarayıcılar tek tek chromium tabanına geçerken Firefox kendi özgün yapısını çok eskiden beri geliştiriyor ve bundan hiç taviz vermedi. Opera çok önceden bıraktı işi, Microsoft bile saldı artık. Ama Firefox her daim piyasa liderini caydıran bir kale olarak kalacak. Önce İnternet Explorer'a, şimdi de Chrome'a.

Firefox hantal ve yavaş çalışıyor kaç kere kullanırım diye kuruyorum sonra siliyorum geri. Firefox'ta bence bıraktı işi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Firefox hantal ve yavaş çalışıyor kaç kere kullanırım diye kuruyorum sonra siliyorum geri. Firefox'ta bence bıraktı işi.
Onu anlamıyorum işte. Firefox işi bırakmayı geç geçenlerde oldukça radikal bir dönüşümden geçti. Benim makinede takır tanır çalışıyor, pek çoğunun da öyle. Işi bırakma diye bir şey yok. Ama kimisi geliyor Firefox bende tırt çalışıyor diye. Nedenini bilmiyorum, belki bazı konfigürasyonlarda iyidir bazı konfigürasyonlarda sıkıntılıdır. Ama dediğim gibi bende hiç kusuru yok.

Reaksiyon puanı
191
Firefox'da kasma problemi varsa muhtemelen WebRender motorunu etkinleştirince düzelecektir.

mozilla.png

mozilla2.png

Şuradan da performans artışını test edebilirsiniz:

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Firefox'da kasma problemi varsa muhtemelen WebRender motorunu etkinleştirince düzelecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 76918

Ekli dosyayı görüntüle 76919

Şuradan da performans artışını test edebilirsiniz:

Bu motor ne hocam?

Edit: Chrome 6:12 Firefox 14:53 yuh :) Bu bile sebep aslında kullanmamak için

Edit 2: Verdiğiniz ayarları yapınca firefox çok fena kasmaya başladı.

Son düzenleme:

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358

Opera şu an çinli mi ? Yakından takip etmiyorum bu satın alma olaylarını. Firefox bana yandex'ten ağır geliyor sayfa yüklenme hızı falan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Firefox'da kasma problemi varsa muhtemelen WebRender motorunu etkinleştirince düzelecektir

Bende esr ve quantum sürümü ikisi de var. Şimdi tekrar açım ikisini de. Esr tam olarak ne işe yarıyor ? Baktığım kadarıyla yenilik içermiyor eski eklentiler çalışıyormuş falan.

firefox'ta da izle için telemetry var tıpkı win10'da olduğu gibi.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Opera şu an çinli mi ? Yakından takip etmiyorum bu satın alma olaylarını. Firefox bana yandex'ten ağır geliyor sayfa yüklenme hızı falan.

Bende esr ve quantum sürümü ikisi de var. Şimdi tekrar açım ikisini de. Esr tam olarak ne işe yarıyor ? Baktığım kadarıyla yenilik içermiyor eski eklentiler çalışıyormuş falan.

firefox'ta da izle için telemetry var tıpkı win10'da olduğu gibi.

ESR'yi indiriyorum deniyeceğim. Quantum olana arkadaşın dediği ayarları yaptım felaket kasmaya başladı.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Esr ve diğeri ikisi de quantum zaten.

Reaksiyon puanı
191
Bu motor ne hocam?
Render motoru. Basic ise sıkıntı, OpenGL şuan varsayılan olarak gelen sanırım. WebRender ise yeni geliştirilmiş olan. Bazı kişilerin bilgisayarında, Chrome'dan bile daha hızlı olduğu önceki mesajımda verdiğim test ile görülmüş.

Edit 2: Verdiğiniz ayarları yapınca firefox çok fena kasmaya başladı.

Bu konuda bir şey diyemeyeceğim. Sisteminiz desteklemiyor olabilir. Absürt bir hata da olabilir. Firefox bende sorun çıkarsaydı Vivaldi kullanırdım şahsen.

Çinli şirket tarafından satın alındı. Çinli demek doğru olur mu olmaz mı size kalmış.
Her halükarda, benim Çinli yazılımlarla bir sorunum yok fakat önyargımın sebebini zaten önceki mesajımda yazdım.

Yandex Browser da Chromium/Blink üzerine kurulu bir tarayıcı. Firefox zaten süper hızlı bir tarayıcı değil. Benim için bir yazılımın internette tekelleşmesi önemli değil, ben istediğim eklentileri Chrome'da buluyorum, tarayıcım olabildiğince hızlı olsun diyorsanız Firefox kullanmayın. Ancak ben T3200'lü dizüstümde bile kasma takılma yaşamadığım için bırakmayı gerekli görmedim.

Aslında ESR in son sürümü(60.0.8) de artık Quantum. Güncellememiş olabilirsiniz.

Extended Support Release anlamına gelmekte. Güvenlik güncellemeleri hariç diğer güncellemelerde geriden geliyor. Ultra stabil sürümü diyebiliriz.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Render motoru. Basic ise sıkıntı, OpenGL şuan varsayılan olarak gelen sanırım. WebRender ise yeni geliştirilmiş olan. Bazı kişilerin bilgisayarında, Chrome'dan bile daha hızlı olduğu önceki mesajımda verdiğim test ile görülmüş.

Bu konuda bir şey diyemeyeceğim. Sisteminiz desteklemiyor olabilir. Absürt bir hata da olabilir. Firefox bende sorun çıkarsaydı Vivaldi kullanırdım şahsen.

Çinli şirket tarafından satın alındı. Çinli demek doğru olur mu olmaz mı size kalmış.
Her halükarda, benim Çinli yazılımlarla bir sorunum yok fakat önyargımın sebebini zaten önceki mesajımda yazdım.

Yandex Browser da Chromium/Blink üzerine kurulu bir tarayıcı. Firefox zaten süper hızlı bir tarayıcı değil. Benim için bir yazılımın internette tekelleşmesi önemli değil, ben istediğim eklentileri Chrome'da buluyorum, tarayıcım olabildiğince hızlı olsun diyorsanız Firefox kullanmayın. Ancak ben T3200'lü dizüstümde bile kasma takılma yaşamadığım için bırakmayı gerekli görmedim.

Aslında ESR in son sürümü(60.0.8) de artık Quantum. Güncellememiş olabilirsiniz.

Extended Support Release anlamına gelmekte. Güvenlik güncellemeleri hariç diğer güncellemelerde geriden geliyor. Ultra stabil sürümü diyebiliriz.

Valla dediğin ayarı yapınca Mozilla sapıttı hocam çok ağır çalışmaya başladı verdiğin test sitesinde 40 saniye aldı Chrome 6 saniye aldı.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Valla dediğin ayarı yapınca Mozilla sapıttı hocam çok ağır çalışmaya başladı verdiğin test sitesinde 40 saniye aldı Chrome 6 saniye aldı.
Konfigürasyonlarla ilgilidir bence. Intel -Linux sistemde takir takir işliyor. Ama atıyorum Nvidia - Windows sistem için garanti veremem. Nihayetinde en iyi tarayıcı en az sorun çıkarandır.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
ungoogled-chromium denemeye başladım birde iridium'u. İkisine de ana menüdeki hızlı linkleri ekleyemiyorum. Yandexte gruplama bile var oysaki.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
ungoogled-chromium denemeye başladım birde iridium'u. İkisine de ana menüdeki hızlı linkleri ekleyemiyorum. Yandexte gruplama bile var oysaki.

Bunlar süperler. Google'la ilgili izleme linkleri her şey blocklu. Gizlilik ön planda. Ama yeni sekmeye tıkladığınızda yandex gibi ana menü site ekleme yeri ne yazık ki pasif, aktif olmuyor :(, aktif etmeye çalıştım ama olmadı.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358

iridium'da eklentiyi kapasan da kapanmıyor. Birde ikisine de ana menüdeki hızlı linkler eklenmiyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Konusu açılmışken CCleaner yerine BleachBit öneririm, komite ayarları açıldığında CCleaner'a göre çok daha fazla derin arama ve gereksiz dosya ile klasörleri temizleme işlemi yapabiliyor hem de açık kaynak.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Konusu açılmışken CCleaner yerine BleachBit öneririm, komite ayarları açıldığında CCleaner'a göre çok daha fazla derin arama ve gereksiz dosya ile klasörleri temizleme işlemi yapabiliyor hem de açık kaynak.

Ccleaner'i hiç sevmiyorum zaten. Wise var bir de Glary var bu ikisi arasında hangisi daha iyidir sizce?

garb02

Doçent
Reaksiyon puanı
123
Yalan söylemeyeyim ram çok tüketiyor 1 ay kullandım sildim Chrome'dan farkı yok.

abd1907

Asistan
Reaksiyon puanı
83
Chrome'da otomatik olarak sekme yenileme saçmalığından sonra dün bıraktım şuan Opera kullanıyorum ve memnunum fakat bu tarayıcıya da bir şans vereceğim.
Chrome... Yıllardır severek kullandığım tarayıcı lanet olası bir sorun ve bu sorunu bir türlü çözemediğim için elveda demek zorunda kaldım.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,294
Ben hız manyağı değilim, bana güvenliliği ve özelleşltirmeyi sunan Mozilla'dır. Üzgünüm ama Mozilla Firefox ile Google Chrome açılış testi yapılsa benim pc'de, Mozilla Firefox rahatça alır.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Windows : Mozilla Firefox
Linux : Opera
Magaza : Chrome

Ben Bir Mozillaciyım, Senelerdir Kullandıgım IHTIYACLARIMI Karsılayan Tek Tarayıcı.. Magaza Eger Mozillada olmus olsa suan Hersey cok daha Güzel Konumda olacagıdan Süpem Yok..

Cbrowser denedım Yedek makınada ama Bı TAT Alamadım Ben, Bırsey yapılıyorsa Özentı olmadan Kodlanacak Bir yol cızılıp Gıdılecek, Bana Göre Cb Gereksız, Cunku Sonucta Chrome Aynısı :)

Halen Hıc Bırı Mozilla ETMIYOR...

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Windows : Mozilla Firefox
Linux : Opera
Magaza : Chrome

Ben Bir Mozillaciyım, Senelerdir Kullandıgım IHTIYACLARIMI Karsılayan Tek Tarayıcı.. Magaza Eger Mozillada olmus olsa suan Hersey cok daha Güzel Konumda olacagıdan Süpem Yok..

Cbrowser denedım Yedek makınada ama Bı TAT Alamadım Ben, Bırsey yapılıyorsa Özentı olmadan Kodlanacak Bir yol cızılıp Gıdılecek, Bana Göre Cb Gereksız, Cunku Sonucta Chrome Aynısı :)

Halen Hıc Bırı Mozilla ETMIYOR...

Bende mozilla kullanırım ama illa da mozilla dememek lazım. Opera var Opera GX Brave Browser var deneyip test etmek gerek.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Pek bilgim yok fakat Chromium Web Tarayıcısının bazıları virüslü oluyormuş doğru mu?
Chromium, açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı projesidir. Ancak taklit veya sahte Chromium tabanlı tarayıcılar olabilir, bunlar içinde zararlı kod barındıran kötü amaçlı yazılım türleridir; Chromium malware adıyla da literatüre geçmiştir. Örnek olarak: BeagleBrowser, BrowserAir, BoBrowser, Chedot, eFast, Fusion, MyBrowser, Olcinium, Palikan, Qword, Tortuga, Torch verilebilir. Bkz. Bu noktada, böylesi bir aldatmacaya düşmemek için indirip kullanacağınız tarayıcıyı her zaman resmi web sitesinden ya da güvenilir kaynaklardan edinmek önemlidir. :)

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Chromium, açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı projesidir. Ancak taklit veya sahte Chromium tabanlı tarayıcılar olabilir, bunlar içinde zararlı kod barındıran kötü amaçlı yazılım türleridir; Chromium malware adıyla da literatüre geçmiştir. Örnek olarak: BeagleBrowser, BrowserAir, BoBrowser, Chedot, eFast, Fusion, MyBrowser, Olcinium, Palikan, Qword, Tortuga, Torch verilebilir. Bkz. Bu noktada, böylesi bir aldatmacaya düşmemek için indirip kullanacağınız tarayıcıyı her zaman resmi web sitesinden ya da güvenilir kaynaklardan edinmek önemlidir. :)

Yazdıklarınızdan pek anlamadım ama Torch Browser için virüslü mü dediniz?