Casper'ın kökenini buldum.

Bu konuyu okuyanlar

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Uzun araştırmalarım sonucunda casper'ın kökenini buldum arkadaşlar.
Hasee isimli yarı profesyonel Çinli bir firmaya yaptırıyorlar dizüstülerini.
Hatta forumuna üye oldum Google Translate sağolsun(üye olmak için bir kimlik numarası vermediğim kaldı o kadar zordu)
Bios güncellemesi bile yaptım dizüstüye ama versiyon aynıymış yani zaten son versiyonmuş :D

HASEE_TW9A_C2_g.jpg

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Hass..ee:D İsme bak:D
Neden bu kalitede olduğu belli oldu cihazların

Fabrikadan
-Wiu abi bu parça çok dandik
-Hassee..:D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ne alıp veremediğin var kardeşim casperla :D bu arada siteyi de ver de biz de araştıralım, casperda arkadaşlar var onlara sorayım bi.

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Doğrudan oranın forumu değil aslında ama hasee bölümü var, orada kafasına estikçe bios güncellemesi yayınlıyorlar :D
Bu arada siteye üye olduktan sonra yazabilmek için ruh halini belirtmek zorunlu.
Yeni konu açabilmek için de avatar zorunlu.
Üye olsan da her cevap için doğrulama kodu girmelisin.

Bu arada çince ismi şu
神舟

http://enbbs.gaodi.net/

Orjinal sitesi de şurada
http://www.hasee.com/cn/index.html

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
canım kardeşlerim
mesajlarımı iyice okuyun
casper'ı kötüleyen birşey yazdım mı
ben de casper kullanıyorum :)
ben sadece bios güncellemek istiyordum :D
baktım casper teknik destek bölümünde bios güncellemeleri yok
kendi başımın çaresine baktım, araştırırken de bunu buldum
ama casper'ın bence tek bir problemi var, çok ısınıyor gittim 100tl'ye zalman aldım o bile fayda etmedi.

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
senin laptopun modeli ne acaba bende alacamda casper

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
canım kardeşlerim
mesajlarımı iyice okuyun
casper'ı kötüleyen birşey yazdım mı
ben de casper kullanıyorum :)
ben sadece bios güncellemek istiyordum :D
baktım casper teknik destek bölümünde bios güncellemeleri yok
kendi başımın çaresine baktım, araştırırken de bunu buldum
ama casper'ın bence tek bir problemi var, çok ısınıyor gittim 100tl'ye zalman aldım o bile fayda etmedi.

Kardeş o fotoğraftaki modelin aynısı bende var gt335m ekran kartı var ve gecen ay temizlettim su an bunu yazarkenn normal kullanımdaki sıcaklık 53 derece temizletmeden önce normal kullanımda 80den aşağı düşmüyordu.Sana laptopun hava giriş yerleri temiz görünüyor olabilir ama sıcak hava cıkısı kapanıyor genelde teknik servis calısanı tanıdık önümde söktü ve gösterdi bu sıcak hava cıkamadıgı için cok ısınıyor diye.Bu kadar yani. :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
benimki de aynısı gt 335m :D
teknik servis istanbul'da sanırım, ankaradakiler elini bile sürmüyor.
evde kendi imkanlarımızla yapabilir miyiz?
ayrıca ne kadar aralıklarla temizlememiz lazım?
yine ayrıca mümkün olduğunca az tozlanması için ne yapmamız lazım?

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31

Valla ben ankarada yaptırıyorum öveçlerde bölge bayiinin teknik servisinde zaten tüm ankaradaki ve ankaryaa yakın şehirlerdeki sorunlu cihazlar buraya gelir burada yapılır.Oradaki tanıdık abim yapıyor herhangi bir sorun olduğunda gidiyorum hallediyorum anakart değiştirdim gecen yıl şanssızlık işte :) sonra 2 ay öncede dvd rw değiştirdim gecende temizletmeye gittim işte ellerini sürmüyorlar değil ben cok konustum bize dertlerini anlatamıyorlar diyorlar benim anakart sorunumuda anlattım ama test ediyor adamlar oynuyorlar kurcalıyorlar göremediler sorunu bende sorunu videoya aldım ve izlettim hemen anakartı değiştirdiler böyle yani derdini anlatabildiğin sürece destek alıyorsun yoksa adamlar kahin değiller.Sana tavsiyem perşembe yada cuma öğleden önce öveçlere git serviser hallederler işini sonuçta sadece temizlik ;) ve bir de tatlı dil..

---------- Post added at 00:24 ---------- Previous post was at 00:16 ----------

Bu arada bios güncelleyebildin mi :D ben sanırım bir kez yapmıştım benim biosun modeli şuan Q3F85

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Havalimanına gitmek için Trabzon'a 1 saat uzaklıkta minibüs bekliyordum. Bir araç yanaştı oda havalimanına gidiyormuş sağ olsun götürdü. Trabzon'da Casper bayisi falan varmış. Biraz daha derine dalınca adamın Casper'ın Karadenizli sahibinin kardeşi olduğunu öğrendim. Buradan kendisine selamlarımı sunuyorum.
Eğer Casper'dan daha kaliteli ürün isterseniz bu fiyata olmaz. Hitap ettiği bir kesim var.
Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

---------- Post added at 00:32 ---------- Previous post was at 00:26 ----------

Trabzon da biraz daha takılsam asıl kökenini ben bulacaktım. :)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Valla ben ankarada yaptırıyorum öveçlerde bölge bayiinin teknik servisinde zaten tüm ankaradaki ve ankaryaa yakın şehirlerdeki sorunlu cihazlar buraya gelir burada yapılır.Oradaki tanıdık abim yapıyor herhangi bir sorun olduğunda gidiyorum hallediyorum anakart değiştirdim gecen yıl şanssızlık işte :) sonra 2 ay öncede dvd rw değiştirdim gecende temizletmeye gittim işte ellerini sürmüyorlar değil ben cok konustum bize dertlerini anlatamıyorlar diyorlar benim anakart sorunumuda anlattım ama test ediyor adamlar oynuyorlar kurcalıyorlar göremediler sorunu bende sorunu videoya aldım ve izlettim hemen anakartı değiştirdiler böyle yani derdini anlatabildiğin sürece destek alıyorsun yoksa adamlar kahin değiller.Sana tavsiyem perşembe yada cuma öğleden önce öveçlere git serviser hallederler işini sonuçta sadece temizlik ;) ve bir de tatlı dil..

---------- Post added at 00:24 ---------- Previous post was at 00:16 ----------

Bu arada bios güncelleyebildin mi :D ben sanırım bir kez yapmıştım benim biosun modeli şuan Q3F85

Resimde gösterilen marka var ya, ancak onun biosları'nı atabilirsiniz ama logo değişiyor. LG'nin bazı modellerinde de aynı BIOS var ama onları atınca da logo değişiyor :)

Hergün altının üstünün tozunu al. Düz ve temiz zeminlerde kullan. Bana kalırsa 6 ayda 1 servise yollayıp içini de temizlettireblirsin. Zaten her laptop için geçerli bunlar.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Resimde gösterilen marka var ya, ancak onun biosları'nı atabilirsiniz ama logo değişiyor. LG'nin bazı modellerinde de aynı BIOS var ama onları atınca da logo değişiyor :)

Kaç gündür bakınıyorum bulamadım bir türlü bios dosyalarını :)

Birde evet biliyorum bios logosunu değiştirmek için png uzantılı bir resim koyabiliyoruz vs bir kaç programda görmüştüm biosun içeriğini değiştiriyordu.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Hocam sana benden de bir tavsiye (Tecrübe ile sabittir.)
Bende HP laptop var aynı seninki gibi ısısı artmaya başladı bende ne yapayım diye düşünürken aklıma içini açmak geldi, zaten açmak istiyordum meraktan bu da bahane oldu. İçini açtım ve gördüğüm manzara aynen şu sadece hava çıkışındaki ızgara tozlanmış ve hava çıkışını engellemeye başlamış diğer yerlerinde hiç problem yok.
Artık bende içini açmıyorum dışarında hava kanallarına çıkışın tersi yönünde hava kompresörüyle basınçlı hava veriyorum ve açılıyor hava kanalları makina rahatlıyor...

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
valla senin laptopu bilmemde ben gidip o alcağım laptopu cpu-z speedfan gibi programlara yükledim tabi laptop direk ac çalışıyordu boşdayken 47-49 arasıydı işlemci intel core i7 640m 2.8ghz turbo boost 3.46 laptopu kaldırdım azcık 39dereceye kadar indi bide tam performans çalışıyo cpu-zye baktım 3ghz den aşağı inmiyodu bilgisayar
senin bilgisayarda temizlenmiş olabilir ama o hava boruları varya onları temizle çıkar boruları ekran kartına işlemciye termal macun sür kesin çözülür sorunun alcağım model teknosadaki ismi cn.tkı640a casperdeki adı cnl.ı640-6m35p

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
tw9 için en son çıkan bios sanırım Q3I21
başlat çalıştır'a msinfo32.exe yazarak bios tarihine bak benimki 10/25/2010
bilgisayarımın adı artık hasee oldu güncellemeden sonra, açılırken aşağıdaki resim çıkıyor :D
psikolojik de olabilir ama daha çabuk tepki veriyor gibi
bir de ben bu hava kompresörünü nerden bulacam, kaça satılır :D
235451dmgms5um44m9gqsq.jpg.thumb.jpg

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Benim bios modeli Q3F85 bios tarihide 10.02.2010 nerden bulacağız ya bu biosları :S

---------- Post added at 15:07 ---------- Previous post was at 14:17 ----------

Yok arkadaş saatlerce aradım nasıl güncellenir bulamadım.

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
En başta yazdım ya Hasee dedim, Çin dedim, forum üyeliği dedim, forumun adresini verdim, baştan okusana mesajları :)
Senin için upload ettim buyur.
http://www.mediafire.com/?k41tt1nnwrum82y

b
erk kardeş elektrikli süpürge olmuyor diye duymuştum çünkü çekmesi değil üflemesi gerekiyormuş öyle hatırlıyorum sanırım.
Bu arada verdiğin siteden sürücüleri sakın kurma, onlar çok eski :D
Orjinal sitelerinden kursana
Ekran Kartı Nvidia
http://www.nvidia.com/page/drivers.html
Ses Kartı Realtek
http://www.realtek.com/downloads/
Anakart ve Hard Disk Kontrolcüsü Intel
http://downloadcenter.intel.com/
Touchpad Sentelic
http://drivers.softpedia.com/

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Gerçekten güncellemeden sonra bilgisayar bir silkindi, orjinaline döndü, özüne döndü Hasee oldu :D
Hem hasee'nin giriş ekranı daha karizmatik ve 1366x768 çözünürlüğe destek veriyor artık bios buffer.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Ve bu dosyalar bende de var indirdiğimde uyumlu değil diyor calısmıyor cmd.exe acılıyor hata veriyor.

Q42Q3I21.fd
Q44Q3I21.fd

in
Bu iki dosyayı yükleyecek program bulamadım :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
32 bit mi 64 bit mi işletim sistemin?

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
benimki de 64 bit ben de çok uğraşmıştım :D

Bu linkten dosyayı indir, içinden james format tool'u al.

Bu linkten de Win98SE boot disk iso'sunu indir.

Önce James Format Tool ile usb'yi hem fat32 olarak formatla hem de create dos startup disk seçeneğini işaretle(aynı anda), klasör olarak da iso'yu çıkardığın yeri göster.(7-zip ile iso çıkarma işlemi sırasında hata verebilir, aldırma)

Daha sonra usb'ye gir, içerisinde 3 tane dosya göreceksin, iso'dan çıkardıklarını buraya kopyala(doğrudan klasörsüz), 3 tane dosya değiştirme soracak hayır de.

Daha sonra bios dosyasının içindekileri kopyala.(doğrudan kopyala, klasörsüz)

Bilgisayarı yeniden başlat f12'ye bas, usb'yi seç. Floppy disk ile ilgili bir hata verecek ignore et.

QL4Q3I21.bat yaz. Bu arada güç fişi ve bataryanın ikisinin de takılı olması gerekir, işlem 5 dakika kadar sürüyor, arada bir yerde bilgisayar fan sesi coşuyor. Sonra bilgisayar kendi kendine kapanıyor. 20 saniye sonra tekrar açılıyor. Ve hasee karşında :D

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
benimki de 64 bit ben de çok uğraşmıştım :D

Bu linkten dosyayı indir, içinden james format tool'u al.

Bu linkten de Win98SE boot disk iso'sunu indir.

Önce James Format Tool ile usb'yi hem fat32 olarak formatla hem de create dos startup disk seçeneğini işaretle(aynı anda), klasör olarak da iso'yu çıkardığın yeri göster.(7-zip ile iso çıkarma işlemi sırasında hata verebilir, aldırma)

Daha sonra usb'ye gir, içerisinde 3 tane dosya göreceksin, iso'dan çıkardıklarını buraya kopyala(doğrudan klasörsüz), 3 tane dosya değiştirme soracak hayır de.

Bilgisayarı yeniden başlat f12'ye bas, usb'yi seç. Floppy disk ile ilgili bir hata verecek ignore et.

QL4Q3I21.bat yaz. Bu arada güç fişi ve bataryanın ikisinin de takılı olması gerekir, işlem 5 dakika kadar sürüyor, arada bir yerde bilgisayar fan sesi coşuyor. Sonra bilgisayar kendi kendine kapanıyor. 20 saniye sonra tekrar açılıyor. Ve hasee karşında :D

Kardeş her sey tamam da

Burayı anlamadım :) Kusura bakma bu bios işi biraz sakat sorayım dedim kafama takılan yeri :D