Canon eos 550d - canon eos 600d arasında ki fiyat farkı?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Başlıktaki iki modelden birini almak istiyorum.Bugün Vatan'ı aradım fiyat sormak için. 550d modeli için 1900 TL, 600d modeli için 2200 TL fiyat verdiler. Kadına aralarında ki farkı sorduğum da 600d'nin ekranın hareketli olduğunu 550d'de bu özelliğin olmadığını, diğer özelliklerinin hepsinin aynı olduğunu söyledi. Şimdi can alıcı nokta şu; 600d'de ekranın hareketli olması fazladan 300 lira vermeye değer mi değmez mi? Fotoğrafçılıkla ilgilenen veya Makinelerden anlayan arkadaşların yorumlarını, fikirlerini bekliyorum. Zahmet edipte okuyan, yorum yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Bence tamamiyle kandırmaca eğer imkansız açılarda çalışmayacaksan 600D ye gerek yok çünkü benim hocalarıma sorduğuma göre 600D almak aptalca çünkü 600D bir geçiş ürünü ve bir pazarlama stratejisi 550D bu fiyattayken gidip 600D almak çok gereksiz bir harcama olmuş olur o farka biraz daha para koyar lens alırsın :)

--- Mesaj Güncellendi ---

ekranı korumak adına falan diye sana bir sürü şeyler sunabilirler ekranın dönmesi için ama inanma bir ekran koruyucu cam alırsın takarsın kaya çarpsa bir sey olmaz :)
Bence 550D ve magic lantern firmware yüklü bir 550D 7D seviyesindedir :)

Reaksiyon puanı
0
Bence tamamiyle kandırmaca eğer imkansız açılarda çalışmayacaksan 600D ye gerek yok çünkü benim hocalarıma sorduğuma göre 600D almak aptalca çünkü 600D bir geçiş ürünü ve bir pazarlama stratejisi 550D bu fiyattayken gidip 600D almak çok gereksiz bir harcama olmuş olur o farka biraz daha para koyar lens alırsın :)

ekranı korumak adına falan diye sana bir sürü şeyler sunabilirler ekranın dönmesi için ama inanma bir ekran koruyucu cam alırsın takarsın kaya çarpsa bir sey olmaz :)
Bence 550D ve magic lantern firmware yüklü bir 550D 7D seviyesindedir :)

Doğru söylüyorsun. Benim ki sadece bi heves. Habercilik yapmıcam otun, böceğin resmini çekmek istiyorum sadece. Bir de bu magic lantern firmware nedir? Kusura bakma soruyorum cahilliğime ver yeniyim daha bu işte.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Magic Lantern Nedir?
Magic Lantern (ML) ilk olarak EOS 5D MarkII de ortaya çıkmış ve şimdilerde EOS 60D / 600D / 50D / 500D / 550D de de kullanılan firmware hackidir...
Bu firmware, makinemize olmayan yada olupda kullanamadığımız yeni özellikler kazandırır, olan özelliklerle oynama yapabilmemizi sağlar . Makinenin kendi RAM ine yazmadığı için sadece CF-SD karta yazıldığı için de makineye zara verme olasılığı olmasına rağmen çok çok azdır. (rapor edilmiş bir zarar şu ana kadar olmamıştır) Yapılması gerken bir sorunla karşılaşıldığında hemen makinenin pilini çıkartmaktır.

Gelen(açılan) Özellikler

H.264 kodlayıcı için Bitrate ayarı(QScale parametresi)
Fazla aydınlık/karanlık bölgeler için Zebra çizgileri
Spotmeter, histogram
Kırpma çizgileri (16:9, Cinematik, Balıkgözü)
Intervalometer (normal ya da HDR)
Tuzak Çekim: odak alanına birşey geldiğinde fotoğraf çeker
LCD üstü yüz sensörü ile temassız fotoğraf çekimi
Sıralı odak çekimi
Stack focus (Sadece Canlı Önizlemede)
Lens veri hesabı
Ses düzeyi göstergesi
Manual audio gain, selectable input source, disable AGC and digital filters
Ayarlanabilir ses seviyesi, ses kaynağı seçimi(gövde mik. ya da harici mik.), oto ses seviyesi (AGC) ve dijital filtreleri kapatabilme
Display time remaining during video recording
Videoda kalan zaman göstergesii
CMOS sıcaklığı, ekran görüntüsü, işlem logları
ISO ve çekim hızı için ince ayar; ayrıca 25.600 ISO
Kelvin beyaz dengesi
Clean LiveView display without any overlays (selectable)
ISO, enstantane ve kelvin beyaz dengesi için isteğe bağlı otomatik ayar
HTP, ALO ve kontrast gibi bazı faydalı ayarlarına hızlı erişim
(modele göre değişiyor)

Reaksiyon puanı
0
Ellerine sağlık. Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Başka arkadaşlarda konu hakkın da yorum da bulunmak isterlerse çok makbule geçer.

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Gereksiz bir fiyat farkı 550d alın güle güle kullanın. Alabilirseniz o fiyat farkı yerine 550D'yi 18-135mm lens ile birlikte tercih etmeniz tüm ihtiyaçlarınızı uzunca bir süre karşılayacaktır. Hayırlı olsun.

hltt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
hocam yanlış hatırlamıyorsam 550d 720P video çekiyordu 600d 1080P

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İkiside 1080p video kaydı yapar. Yalnız 550d için sorduğunuz fiyat bana biraz pahalı geldi biraz daha araştırın derim.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
ben 6 ay garantili 55-250 canon lens ve 18-55 kit lens + çanta + tripod + temizlik seti + 8 ve 4 gb class 10 hafıza kartıyla 1800e almıstım 2 ay kullanılmıstı :)

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Aralarında tabiki fark var. Sadece ekran farkı değil, maddi durumunuz var ve hevesiniz de varsa 600d alın derim.
Ama maddi imkan sınırlı ise "düşük model makine + iyi lens" ikilisini kullanmak daha olumlu sonuçlar veriyor.
Ve bende arkadaşlara katılıyorum Vatanda fiyat sanki biraz pahalı gibi.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Hareketli lcd ekranın avantajı yere yatmadan çekim yapmanızı ve kendinizi çekerken daha iyi kadrajlamanıza olanak sağlar :) Başka bir artısını göremedim. Vatan dışında bir yerden almanızı öneririm.

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
makina kıyaslaması yaparken şu bundan daha iyi diye kıyaslamak yerine benim ihtiyaçlarım neler ve ne karşılar demek daha doğru olur. 550d ve 600d arasında tabii ki uçurum yok. ikisi de benzer özelliklere sahipler. eğer siz sadece fotoğraf ağırlıklı kullanacak ve video moduyla da fazlaca haşır neşir olmayacaksanız 550d ihtiyacı karşılar. o fiyata birçok alternatif makina karşılar. fakat 600d kullanımı yurtdışında genellikle röportaj, vblog, blogger, kısa film, tanıtım, reklam alanlarında kullanılan giriş seviyesinin en son ürünüdür. döner ekran şayet kullanım alanınıza yönelik bir özellik olacaksa oldukça hayati bir özellik. herkes evinde oturup ailesini ya da camdan sokağı çekmiyor. kendim de bu makinayı kullanıyorum ve o fiyat farkını alırken gözden çıkardım çünkü ihtiyacım olan özellik oydu. bir organizasyon esnasında her zaman sabit ekranla çekim yaparken görüntüyü kadrajda sağlıklı olarak kaydedemezsiniz. fakat döner ekranlı bir makinanın bu avantajıyla ekran size dönükken istersen kol uzunluğunda bir yükseklikten çekim yapmaya devam edebilirsiniz. diyelim ki bir vblog blogger'ısınız. sürekli gittiğiniz yerlerde konsept gereği kendinizi de çekeceksiniz. bunu sabit bir ekranla yapmanız gereksiz pil israfı olur çünkü istediğiniz gibi rahat hareket edemezsiniz. sürekli kadrajdan taşar mıyım, elimi kolumu nereye koyayım vs. hissi duyarsınız... daha birçok örnek var. ona bakarsanız 60d ile de 600d arasında dağlar kadar fark yok. ya da 60d ile 7d makina arasında.... bu sizin kullanım amacınıza ve bilginize bağlı birşey. not olarak zaten o fiyattan o iki makinayı almak da aklıl karı değil. ben 600d mi bundan birkaç ay önce 1.550 tl'ye aldım. aradaki farkı da ekipmana yatırdım. ama direk satış fiyatına bakıp bu makina şundan pahalı bu eder mi diyenlere biraz daha araştırmalarını öneririm.

Coleraine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eos550D tam olarak hangi alanda kullanacaginizi bilmesemde isinizi buyuk olcude (amatorseniz fazlasiyla) karsilayacak oldukca iyi bir kamera. LCD'nin donuyor olmasi size imkansiz isler basarmanizi saglamayacak sadece biraz daha pratik olacaktir. Ayrica Vatan, Teknosa vs gibi yerlerden komik fiyatlara almaktansa Sirkeci Hayyam pasajindan cok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz (magaza garantili).

Reaksiyon puanı
0
Eos550D tam olarak hangi alanda kullanacaginizi bilmesemde isinizi buyuk olcude (amatorseniz fazlasiyla) karsilayacak oldukca iyi bir kamera. LCD'nin donuyor olmasi size imkansiz isler basarmanizi saglamayacak sadece biraz daha pratik olacaktir. Ayrica Vatan, Teknosa vs gibi yerlerden komik fiyatlara almaktansa Sirkeci Hayyam pasajindan cok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz (magaza garantili).

Oğlum olacak 2.5 ay sonra inşallah fotoğraflarını çekmek istiyorum. Onun haricinde ot, böcek çicek tarzı alanlar... LCD nin dönmesi benim için olmazsa olmaz bişey değil. Ayrıca ben şu an Maraştayım. Burada da vatan, teknosa ve bimexten başka bi yer yok malesef.

İkiside 1080p video kaydı yapar. Yalnız 550d için sorduğunuz fiyat bana biraz pahalı geldi biraz daha araştırın derim.
Hocam 3-4 yere daha sordum hepsi aşağı yukarı aynı

Aralarında tabiki fark var. Sadece ekran farkı değil, maddi durumunuz var ve hevesiniz de varsa 600d alın derim.
Ama maddi imkan sınırlı ise "düşük model makine + iyi lens" ikilisini kullanmak daha olumlu sonuçlar veriyor.
Ve bende arkadaşlara katılıyorum Vatanda fiyat sanki biraz pahalı gibi.

Başka ne gibi farklar var?

Coleraine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oğlum olacak 2.5 ay sonra inşallah fotoğraflarını çekmek istiyorum. Onun haricinde ot, böcek çicek tarzı alanlar... LCD nin dönmesi benim için olmazsa olmaz bişey değil. Ayrıca ben şu an Maraştayım. Burada da vatan, teknosa ve bimexten başka bi yer yok malesef.

Hocam 3-4 yere daha sordum hepsi aşağı yukarı aynı

Allah bagislasin :) Fotograf kamera ve ekipmanlari gorunce aklima direk Hayyam pasaji geldigi icin benim hatam oldu sehir bilmeden :) O halde iclerinde en uygun fiyat vereni arastirmaniz gerekecek. Kullanim alaniniza fazlasiyla yetecek olan bir kamera 550D ancak ot bocek vs bunlar kameradan daha cok lens ile alakali diyebilirim cunku zoom gerekecek bi micro lens ve 50mm 1.4 veya 1.8 lenslere ihtiyaciniz olacak.
Fiyat konusunda yazici gibidir fotograf kameralari, arastirir uygun fiyata alirsiniz ancak olmazsa olmazi kartuslari neredeyse yazici fiyatinadir.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
@PöH19 .

Hissedilebilen tek fark video çekimi sanırım. Bide LCD ekranı başka hissedilebilir (amatörler için) bir fakr yok sanırım. Bence 550d al. Anladığım kadarıyla baya bide lens masrafın olacak o dediklerini çekmek için.

Reaksiyon puanı
0
Allah bagislasin :) Fotograf kamera ve ekipmanlari gorunce aklima direk Hayyam pasaji geldigi icin benim hatam oldu sehir bilmeden :) O halde iclerinde en uygun fiyat vereni arastirmaniz gerekecek. Kullanim alaniniza fazlasiyla yetecek olan bir kamera 550D ancak ot bocek vs bunlar kameradan daha cok lens ile alakali diyebilirim cunku zoom gerekecek bi micro lens ve 50mm 1.4 veya 1.8 lenslere ihtiyaciniz olacak.
Fiyat konusunda yazici gibidir fotograf kameralari, arastirir uygun fiyata alirsiniz ancak olmazsa olmazi kartuslari neredeyse yazici fiyatinadir.
Allah razı olsun :) Bu teknoloji mağazaları çok acımasız ve insafsız. Adama peşin alcam diyorum bişeyler olmaz mı diydrum adam bana peşin fiyatına şu kadar taksit yapıyoruz zaten beyefendi diyor :) 3-4 yere daha sordum. Aşağı yukarı aynı fiyatlar. Ben baya bi amatörüm bu konuda o yüzden bu lens işi korkutuyor beni ama ne yapayım heves işte:)

@PöH19 .

Hissedilebilen tek fark video çekimi sanırım. Bide LCD ekranı başka hissedilebilir (amatörler için) bir fakr yok sanırım. Bence 550d al. Anladığım kadarıyla baya bide lens masrafın olacak o dediklerini çekmek için.
550d alacam sanırım.Elime aldığımda ona ısındım çünkü

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Allah bağışlasın Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin. :)

http://www.fotografium.com/search/550d Buyrun bakın size uygun olan fiyatlara çanta, kart vs. hediye olarak veriyorlar. Arkadaşıma bu siteden aldık makineyi hızlı bir şekilde elimize ulaştı. Canlı destek bölümünde de yardımcı oldular. Araştırın isterseniz biraz. Boşuna 300-400 lira fazladan masraf yapmayın.

Reaksiyon puanı
0
Allah bağışlasın Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin. :)

http://www.fotografium.com/search/550d Buyrun bakın size uygun olan fiyatlara çanta, kart vs. hediye olarak veriyorlar. Arkadaşıma bu siteden aldık makineyi hızlı bir şekilde elimize ulaştı. Canlı destek bölümünde de yardımcı oldular. Araştırın isterseniz biraz. Boşuna 300-400 lira fazladan masraf yapmayın.

Allah razı olsun herkeze bu duyguyu yaşamayı nasip etsin :) Evet 550d ye karar verdik.Dediğiniz gibi biraz araştırma yapayım:) Gecenin bu vakti verdikleri emek için tüm arkadaşlara teşekkür ederim :)

Coleraine

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah razı olsun :) Bu teknoloji mağazaları çok acımasız ve insafsız. Adama peşin alcam diyorum bişeyler olmaz mı diydrum adam bana peşin fiyatına şu kadar taksit yapıyoruz zaten beyefendi diyor :) 3-4 yere daha sordum. Aşağı yukarı aynı fiyatlar. Ben baya bi amatörüm bu konuda o yüzden bu lens işi korkutuyor beni ama ne yapayım heves işte:)

Evet onlar o konuda oyle ayda yilda bir kampanya yapiyolar ancak o zaman faydali oluyor. Internetten almayi da deneyebilirsiniz ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
canon 600d alan olursa akakçe.com yada eminönünde 1300 tl akakçe ise 1500tl

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
2200TL ye 600D komik rakam arkadaşlar yapmayın etmeyin.

Bu cihazları yere atsanız bişey olmaz kolay bozulacak kırılacak şeyler değiller (canon un giriş seviyesi xxxD modelleri biraz öyle gerçi). Boşu boşuna garantiye, yok canon fotoğraf dersine dünya para vermeyin.
600D yi gidin Eminönü hayyamda 1500TL ye havada karada alırsınız. Dükkan size en az 3-6 ay garanti verir zaten.
Fotoğraf makinesinin bir sıkıntısı varsa zaten 3-5 güne ortaya çıkar, eğer sonradan bir sıkıntı çıkarsa bu zaten sizden kaynaklanmıştır garantiye girmez ki...

+ gidin 2. el alın 1000TL ye 600D alsanız 1200TL gidin USM 70-200 lens alın daha iyi :D :D

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
belki konuyla alakası yok ama birşey sormak istiyorum.yıldırım fotoğrafları tuzak çekim ile mi yapılıyor?

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Tuzak çekimden kastın nedir tam olarak bilmiyorum ama 2 yön anlatayım.

1- Basit ve maliyetsiz.
Uzun pozlama, şimşeklerin genelde çakma süreleri bellidir atıyorum 10 saniyede 1 20 saniyede bir, çok çılgın bir hava gelmiyorsa genelde süre hep birbirine yakındır o yüzden 1-2 takipden sonra takip etmek kolaydır.
Ona göre makineni F11 pozlamayı da 10-20sn gibi bir değerde tutarsan yakalamak mümkündür. Tabiki bu değerler varsayım ortam ışına göre değişir ama 20s pozlama ile yakalamak çok muhtemeldir. Siz sadece diyafram ve iso yu düşüreceksiniz hatta direk iso 100 de çekin ona göre diyafram ayarlaryın daha iyi.

2- Gelişmiş cihazlar kullanmak.
Şimşek patladığında ortaya çıkan ani ışıkla tetiklenen ve otomatikman makinede fotoğraf çekmeye yarar.
Bunun prof. versiyonlarıda vardır amatör versiyonlarıda

Örnek cihaz;
7344950912_cc288e2bac_b.jpg

Bu cihazla yakalanmış örnek resimler;
7344951230_be925c6ac1_b.jpg

7344951532_f0abb3b12b_b.jpg

Ben kullanmadım, kullanmam. Ben uzun pozlamacıyım :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya ben size bisey sorucam sirkeciden aldınız mı boyle guvenilir konusuyorsunuz aldıysanız kaç kaç yıl garantili acaba

Son mesajlar