çalışan linux'a veri kayıt etme

Bu konuyu okuyanlar

hasaneryilmaz0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba arkadaşlar elimde bulunan iso kalıbını usb ye yazdırdım. fakat işletim sistemi açılınca yaptığım değişikler işletim sistemini yeniden başlatınca gidiyor doğal olarak. benim istediğim şey yaptıklarımın kayıtlı kalması bunu nasıl yapabilirim.

// konuyu yanlış yere açtıysan özür diler modlardan uygun yere taşınmasını rica ediyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Usb'ye yazdırdığın kalıp, kurulum kalıbı. Kurulum öncesi deneme imkânı veriyor ve sistemi kurabilmek amaçlı kullanılıyor. Ama tam kurulmuş bir sistem değil. Usb'den çalışan özel sürümler var. Slax, Porteus, Puppy. bunlar Usb'den çalışan ve taşınabilir olarak geçen dağıtımlar. Daha az kaynak gerektiriyorlar ve bu nedenle kalıcı kayıt eklemeyi de destekliyorlar. (Diske kurulumuda desteklerler)

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

2:55 teki çubuğu ne kadar çekersen (ne kadar alan verirsen) o kadar veri saklar. Flash'ın ve işletim sisteminin boyutunu göz ardı etme.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
merhaba arkadaşlar elimde bulunan iso kalıbını usb ye yazdırdım. fakat işletim sistemi açılınca yaptığım değişikler işletim sistemini yeniden başlatınca gidiyor doğal olarak. benim istediğim şey yaptıklarımın kayıtlı kalması bunu nasıl yapabilirim.
// konuyu yanlış yere açtıysan özür diler modlardan uygun yere taşınmasını rica ediyorum.
iso dosyasını usb ye direk yazdırırsanız dediğiniz gibi hiçbirşeyi kaydedemezsiniz "Persistent" olarak yazdırırsanız herşeyiniz kaydedilir yeniden açtığınızda tüm kaydettikleriniz hazır gelir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
iso dosyasını usb ye direk yazdırırsanız dediğiniz gibi hiçbirşeyi kaydedemezsiniz "Persistent" olarak yazdırırsanız herşeyiniz kaydedilir yeniden açtığınızda tüm kaydettikleriniz hazır gelir.
Hocam bunu soralı neredeyse 1 hafta oldu. Hala geri dönmediyse vazgeçti demektir zaten.

hasaneryilmaz0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam biraz uzun oldu ama yoğunluktan anca..

dediğiniz Persistent olayı zannedersem usb yi iki bölüme ayrıyor. yada komple ext2 formatına çeviriyor.

aslında amacım slax gibi flash'a atıp yada bootlayıp üzerinde değişiklik yapmak..

buarada kullandığım iso kalıbı: kubuntu

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
hocam biraz uzun oldu ama yoğunluktan anca..

dediğiniz Persistent olayı zannedersem usb yi iki bölüme ayrıyor. yada komple ext2 formatına çeviriyor.
aslında amacım slax gibi flash'a atıp yada bootlayıp üzerinde değişiklik yapmak..
buarada kullandığım iso kalıbı: kubuntu
Persistent modda home dizininiz için 512 MB veya 1 GB ( seçiminize bağlı) sanal bir diskdosyası oluşturur ve açılışta home dizinizi ona bağlar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
usb üzerine kayıt edilebilir persistent alanı açtığınız takdirde sistemin çalısma hızı ortalama 4'te birine düsecektir. o yüzden varsayılan olarak kapalıdır. kurulumu hard diske yapmanız önerilir.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
usb üzerine kayıt edilebilir persistent alanı açtığınız takdirde sistemin çalısma hızı ortalama 4'te birine düsecektir. o yüzden varsayılan olarak kapalıdır. kurulumu hard diske yapmanız önerilir.

1 yıla yakın mint kde sürümünü iş bilgisayarımda o şekilde kullandım /home dizinini hdd olarak kullanmadığınız yani büyük dosya kaydetmediğiniz sürece çalışma hızında değişiklik olmuyor. Live sürümler ramden çalışır malum persistent modda sadece setting dosyalarını yazar-okur o kadar.

hasaneryilmaz0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
tmm diyelim ki bu şeklde usb ye yazdırdım kişisel ayarlarımı yaptım başka bir usb ye kişileştirdiğim işletim sistemini nasıl aktarırım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
tmm diyelim ki bu şeklde usb ye yazdırdım kişisel ayarlarımı yaptım başka bir usb ye kişileştirdiğim işletim sistemini nasıl aktarırım.
her 2 usb yi de bilgisayara taktıktan sonra aşağıdaki komutla kolayca yapabilirsiniz, usblerin kapasitesi aynı olursa sorun yaşamazsınız.

dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc

/dev/sdb
1.usb niz olacak /dev/sdc de boş olan 2. usb niz olacak usbleri sıra ile takıp harflerden emin olmalısınız.

hasaneryilmaz0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam diyelim diğer usb başka bir yerde ben kendi usb m deki işletim sistemi kalıp olarak oluşturup internet üzerinden indirilebilir bir içerik olarak indirtebilirmiyim ?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
hocam diyelim diğer usb başka bir yerde ben kendi usb m deki işletim sistemi kalıp olarak oluşturup internet üzerinden indirilebilir bir içerik olarak indirtebilirmiyim ?
evet yapabilirsiniz 1. usbnin imajını alacaksınız sonra da o image i 2. usbye yazdıracaksınız. aşağıdaki gibi kolayca yapabilirsiniz.

dd if=/dev/sdb of=usb.img
dd if=usb.img of=/dev/sdb

hasaneryilmaz0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
slaxı biliyorum zaten sağolasun yazdığın için bana ubuntu , xbuntu veya debian işletim sistemlerinden biri gerekli.

maksat kütübhanesi geniş olsun. program derlemekle uğraşmayım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Slaxın geliştirilmesi bildiğim kadarıyla durdu.

LinuxLive USB Creator programı ile istediğiniz live sürümün iso dosyasını persistent olarak USB ye yazdırabilirsiniz.
Bu arada Live sürümleri usb ye kurulumla karıştırmayın lütfen usbnin okuma yazma hızı sınırlıdır usbye kurulum yaparsanız çok çok yavaş çalışan bir linuxunuz olur Live sürümlerse ramden çalışır gayet performanslıdır.

LinuxLive USB Creator Anlatımı