C++ yardım

Bu konuyu okuyanlar

therenaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Dostlar bir oyun tasarlıyorum c++ dilinde ancak save dosyası aldıramıyorum. Oyunun görsel bir arayüzü yok yani çok gelişmiş değil linux terminalinden oynuyorum can sıkıntısından ancak mesela puan kasıyorum kapatıp açınca gidiyor bilgisi olan yardım etse olur mu şöyle bir düşüncem var programa bana kullanıcı adı sormasını söyleyeceğim girdiğim kullanıcı adı ile yeni oyun açılcak sonra save edicem oyuncunun statları bi not defterine kaydolcak bir sonraki girişimde kullanıcı adını girince not defterindeki verileri kullandırıp kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Söylemesi ne kadar kolay değil mi ? :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bunun günümüz oyunlarındaki çözümü veritabanı sistemlerinden geçer.
Lakin senin oyunun çok basit olduğu için böyle meşakatli birşeye gerek yok.
Bildiğin txt dosyasına kullaniciadi$stat1$stat2... şeklinde kaydet
Birden fazla kullanici için bir alt satıra in.
Okurken de her satır bir kullanıcıya ait olacak ve her satırdaki stringi $ işaretiyle ayıracaksın (Kullanıcı adında $ işareti olmasına izin vermeyeceksin ki karışmasın) birinci string kullanıcı adı, ikincisi ilk stat, üçüncüsü varsa ikinci stat ... vs olacak.
Ancak kullanıcı bunu basit bir not defteriyle açıp kendi puanını yükseltebilir.
Bunu engellemek için de yazarken ve okurken basit bir şifreleme (örnek: sezar algoritması) veya başka bir kütüphaneden gelişmiş bir şifreleme algoritması kullanabilirsin.

therenaydin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Program açılınca yeni oyun be kayıtlı oyun diye iki seçenek çıkıyor kayıtlıya basıncafstream kütüphanesini kullanarak dediğin şekilde isme özel txt oluşturup statları yazdırdım. Ancak load dediğimde bu kaydedilen txt'nin nasıl programa aktarılacağını bilmiyorum