C#, Programlama Hkk. Soracaklarım

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba SDN forum. Programlama hakkında bilgi sahibi olanlara soracağım sorular var. Birçok defa programlamaya başlamak istedim. Python'a başlayayım dedim. Ama hep vazgeçtim. Ama umarım bu defa vazgeçmeden programlama konusunda ilerlerim.

İlk olarak başlangıçta yapmak istediğim şeyleri söyleyeyim. Windows için ufak programcıklar geliştirmek istiyorum.
Mesela ağ bağdaştırıcısını yeniden başlatmak, bazı sistem servislerini yeniden başlatmak ve bu programcıkları modern bir GUI'ye sahip olacak şekilde kullanılabilir bir program yani exe haline dönüştürmek istiyorum.

Normalde şu anda ben bat (cmd) komutlarını kullanarak kendime bu dediğim programcıkları yapıyorum ama yaptıklarım çok ilkel düzeyde diyebilirim.
Bu sebepten kendimi geliştirmek ve GUI'ye sahip programlar yapmak istiyorum.

1) Bilgisayarıma Visual Studio kuracağım. Community sürümünü kurmayı düşünüyorum. Kurulumda hangi bileşenleri seçmem gerekir?

2) Ufak çaplı araştırmalar sonucunda benim için C# programlama dilinin uygun olduğu kanaatine vardım. Sizce şu an için benim işimi görecek en iyi dil midir?

@Görkem Say @arsenik @Ben Kenobi

---- Mesajlar birleştirildi ----

@afatsumlug97 @Samet UCA

Son düzenleme:

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Windows için ufak programlar geliştirmek ve Windows özelinde ayarlamaları değiştirebilmek istiyorsanız c# seçimi doğru tercih. Öncelikle öğrenmeniz gereken iki teknoloji var. Birincisi windows forms ikincisi wpf teknolojisi. Windows forms ile eski windows xp,windows vista tasarıma sahip yazılımlar yapabilirsiniz ama tasarımsal açıdan daha güzel, şık şeyler istiyorsanız ben wpf teknolojisini öğrenmenizi tavsiye ederim.
Alttaki linkte mesela metro arayüzlü wpf kütüphanesi görebilirsin. Bu tasarım hoşa gidecektir muhtemelen.
MahApps/MahApps.Metro

Öğrenmen gereken başka bir konu ise windows apileri. Yani ağ ile ilgili ayarları yapmak için Microsoft'un yazılımı geliştiren kişi olarak sana sunduğu özel Windows katmanları diyebiliriz bu windows apisi dediğim şeye. Mesela alttaki linkte o fonksiyonlara ulaşabilirsin.

Windows API Index

Altta verdiğim umbrella api diye geçen yapı ise Windows 10'da uygulama geliştirmek için Win32 arayüzlerinin çalışabileceği(win32 api) bir alt küme gibi bir şeymiş ben de yeni gördüm. Windows 10 üzerinde uygulama geliştirmediğim için çok bilgim yok ama yol haritanın bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle Windows Forms ile temel uygulamalar geliştirip üstüne win32 arayüzleri(api) ile daha gelişmiş uygulamalar tasarlamak ve bunu da çözdükten sonra daha iyi bir tasarım için WPF xaml teknolojisine hakim olmak gerekir.

@Jaex de belki fikrini belirtmek ister. Github'da ShareX diye bir c# projesi var.(iyi bilinen bir ekran yakalama uygulaması) Onun tecrübesini de dinlemek lazım.

Le Spatula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
@arsenik arkadaş güzel açıklamış. tam ben de bir şeyler yazıyordum :D

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Alttaki linkte mesela metro arayüzlü wpf kütüphanesi görebilirsin. Bu tasarım hoşa gidecektir muhtemelen.
MahApps/MahApps.Metro
Evet. Ben de bu tür arayüzlere sahip programlar yapmak istiyorum.
@Jaex de belki fikrini belirtmek ister. Github'da ShareX diye bir c# projesi var.(iyi bilinen bir ekran yakalama uygulaması) Onun tecrübesini de dinlemek lazım.
ShareX programını biliyorum. @Jaex Deneyimlerini anlatırsa güzel olur tabi.
Windows 10 üzerinde uygulama geliştirmediğim için çok bilgim yok ama yol haritanın bu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle Windows Forms ile temel uygulamalar geliştirip üstüne win32 arayüzleri(api) ile daha gelişmiş uygulamalar tasarlamak ve bunu da çözdükten sonra daha iyi bir tasarım için WPF xaml teknolojisine hakim olmak gerekir.
Mantıklı buldum.

Peki Visual Studio kurulumunda yüklemek için hangi bileşenleri seçmem gerekiyor?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Sharp Develop kur, 15 MB indirme boyutu ve ek olarak başlangıçta hiç bir şey kurmaya gerek yok. İlerledikçe hata ayıklayıcı ve farklı kütüphaneleri ihtiyaca göre sonradan Microsoft'tan indirebilirsin. Neyin ne işe yaradığını da belki böyle daha iyi anlamış olursun.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sharp Develop kur, 15 MB indirme boyutu ve ek olarak başlangıçta hiç bir şey kurmaya gerek yok. İlerledikçe hata ayıklayıcı ve farklı kütüphaneleri ihtiyaca göre sonradan Microsoft'tan indirebilirsin. Neyin ne işe yaradığını da belki böyle daha iyi anlamış olursun.
Direkt olarak VisualStudio'dan başlamak istiyorum. Bir zamanlar kolay olanı arıyordum, belki de bu sebepten programlamaya bir türlü başlayamadım.
Yapacağım programları neden yapacağımı ve ne işe yarayacağını belirlediğim için artık başlayabilirim diye düşünüyorum. VisualStudio yüklemesi bitince boş bir vaktimde başlarım artık.

manrotten

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Direkt olarak VisualStudio'dan başlamak istiyorum. Bir zamanlar kolay olanı arıyordum, belki de bu sebepten programlamaya bir türlü başlayamadım.
Yapacağım programları neden yapacağımı ve ne işe yarayacağını belirlediğim için artık başlayabilirim diye düşünüyorum. VisualStudio yüklemesi bitince boş bir vaktimde başlarım artık.

Benim tavsiyem windows form ile başlaman sonucunda da tahminimce wpf yi çok aramayacaksın. Wpf için kaynak bana göre windows formun yarısı kadar. win32 apileri ile güzel basit arşivim var yardıma ihtiyacın olursa:)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Mesajı görmedim kusura bakmayın.
Visual Studio kurulumunda ilk olarak şu resimdeki yerleri işaretleyebilirsiniz. Eğer sonradan ihtiyaç duyabileceğiniz bir araç olursa tekrar bu ekrana başlat menüsüne "visual studio installer" yazarak ulaşabilirsiniz.

s3.jpg

s2.jpg

s1.jpg

ASP.NET ve web geliştirme kitleri şuanlık işinize yaramayacaktır. Ancak sisteminizde bulunmasının zararı yok. Çok da fazla yer kaplamazlar.
Kurulum için devam edersek, bağımsız bileşenler sekmesi altında "LINQ TO SQL ARACLARI" isminde bir seçenek bulabilirseniz onuda işaretleyin ve kuruluma başlayın.
C# Kodlamak için Visual Studio'a ihtiyacınız yok ama Visual Studio tartışmasız dünyanın en iyi IDE'dir.
2. Sorunuza gelirsek güzel bir seçim yapmışsınız. C# çok yetenekli bir programlama dilidir. Konsol uygulamalarından,mobil,web her türlü ürünü çıkartabilirsiniz. Kaynak tarafında da kesinlikle sıkıntı çekmezsiniz.
Proje ile ilgili sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım.