c++ ölüyor mu?

Bu konuyu okuyanlar

Stezz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sorum oldukça basit:
c++ ölüyor mu?
kodlamaya yeni başlayanlar için c++ uygun bir dil mi?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
C++ ölmüyor, öleceğini de sanmıyorum pek. Kodlamaya yeni başlayan biri için c veya c++ uygun bir dildir. Doğrudan üst seviye bir dilden başlarsanız neyin ne olduğunu anlamazsınız, bu yüzden c++ başlangıç için iyi bir dildir. Ancak Türkiye'de iş açısından c++ pek yaygın değil, c++ konusunda temel seviyeyi bitirip c#, java gibi dillere geçiş yapmanızı öneririm.
C++ öğrenmeden önce temel bilgisayar donanımı ve nasıl çalıştıkları hakkında araştırma yapın, anlamanız daha kolay olur. Ama dediğim gibi eğer Türkiye'de iş bulmak için öğreniyorsanız temel seviyeyi bitirip başka dile geçin, c++ ile burada iş bulma ihtimaliniz java/c#'a göre daha zor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi hocam cevabınız konuya mı yoksa benim mesajıma mı belli olmuyor :)
Estağfirullah hocam.
Konuya diyorum.
Böyle saçma söylentileri nereden duyuyorsunuz anlamında söyledim.

C++ ileride birgün ölebilir.
Lakin şu an değer kaybetmesi gibi bir ihtimal söz konusu dahi olamaz.
Çünkü öncelikle alanında başka alternatifi yok.
Ölebilmesi için yerine alanında bir alternatif gelmesi gerekir.
Bu konudaki alternatifler misal Pascal ve Delphi.
Onların herhangi bir yükselişi yok, zaten C++ kendi alanındaki tahtını Delphi'den aldı.
C++'ı tercih edenler object-oriented yaklaşımı native olarak hayata geçirmek için tercih ediyorlar.
Dolayısıyla bu projelerin Java'ya veya C#'a geçmeleri pek olası değil.
Tam tersi oradan geçiş olabilir çünkü zamanla büyüyen projelerde, performans önemli bir etken ise geçilebilir.
Belki şu mümkündür, Java veya C#'ın artış hızı daha yüksek, C++'ın artış hızı daha düşüktür, bu mümkün.
Ama sonuçta artıyor, ölmesi için negatife geçip düşmeye başlaması lazım.
Bu arada C projelerinden C++'a geçişler de var ama C++'dan C'ye geçişler çok daha nadir. (kernel tarzı projeler C++ ile başlamışsa C'ye geçiyor olabilir)
C++11 ile muhteşem bir değişim geçirdi, C++14 ve C++17 ile bu güzellik devam etmekte.
Lakin Microsoft'un derleyicisi VC++ bu değişimlere geç ayak uydurduğundan size aynı gelebilir.
Ama gcc ve onun Windows portu MingW veya CygWin, ya da Clang platformlarına baktığınızda uçmuş vaziyetteler.
Hatta şu görece yeni çıkmış smart_pointer'ların managed dillerin Gargabe Collector'ından daha verimli olduğu tartışılmakta.
Teoride Garbage Collector daha verimli olacaktı çünkü boşalan alanı hemen deallocate etmeyecek, belli aşamaya gelince yapacaktı.
Ancak karmaşıklığı öyle arttı ki undeterministik hale geldi ve pratikte smart_pointer deterministik olduğu için compilerlar tarafından çok daha yüksek oranda optimize edilebilmekte.
Dolayısıyla managed memory kavramı dahi ileride gözden düşebilir..
Ayrıca C++ diğer projelerde de kısmi olarak kullanılmakta.
Misal Python ile yazılmış bir resim manipülasyon programı core işlemlerinde performanstan ötürü C++ library veya linked executable üzerinden yapmakta.
Dolayısıyla bu söylentiye haklı olarak saçma dedim.
Zaten en yüksek üçüncü dil olarak görülmekte.
What Is The Future Of VB.NET

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Gençler Aklında Hâlâ Sorusu Olan Varsa Kaliteli Hocamız Sadi Evren Şeker den izleyebilir;

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
C++ ın ömrü asla bitmez. Ama ileride ne yapmak istediğinize bağlı olarak değişir. Eğer profesyonel bir iş mi yapmak istiyorsunuz ya da popüler kültürün gereksinimlerini mi karşılamak mı istiyorsunuz bu size kalmış…

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,361
C++ en yaygın kodlama programıdır ölmez

SlowMotion 3535

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu dönemde en çok kullanılan programlama dilidir c++. Kolay kolay yerini başkasına vermez. Yine de sen bilirsin.