C++ Görsel Programlama Nasıl Yapılır ?

Bu konuyu okuyanlar

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
C++ ogrenmeye çalışıyorum hiç biri C++ DOS komut isteminden başka cikamiyor. Ben UE4 ile oyun geliştireceğim. Ve C++ zor dil fakat neden eğitimler bulunmuyor. DOS ekranından çıkmak icin normal pencere ekranını yapmak için gereken kodları bulamadım biliyorsaniz yazar mısınız? Herkes İçin C++ Algoritmalar ve Programcılık adlı kitabı kullaniyorum. Sizce nasıl? Oyun programlama için ne yapmam lazım. Kaynak nasıl bulacagim bir yardım etseniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

İnsan cevap yazar be.

Son düzenleme:

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Cidden teşekkür ederim.

GUİ Programlama olduğunu biliyordum zaten yine de teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bu arada QT ile de yapabilir miyiz? VS 2017 de geliştirmek için gerekli pencere yapma ekranı yok QT ile geliştirsem olur mu?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Teşekkür ederim. Şu konsoldan çıkabileyim ne mutlu bana.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

herşeyden önce ingilizcenizin iyi olduğunu varsayıyorum. İngilizceniz iyi değilse kaynak konusunda mutlaka sorun yaşarsınız. İngilizcenizi geliştirin lütfen, eğer yeterli değilse. Aşağıdaki kitaplar tüm sorunlarınıza yanıt verebilir düşüncesindeyim. Birinci sıradaki kitapta bir bölümde veya birkaç bölümde hedef GUI programlama olmasa da geliştirme örnekleri olması gerekiyor. Hatta GUI çizim programı örneği bile var.

1- The C++ Programming Language (4th Edition) / Bjarne Stroustrup
2- Programming - Principles and Practice Using C++ / Bjarne Stroustrup

Bunun yanı sıra ayrıca internet üzerinde çok fazla referans var. Sadece birkaç önemli web sitesini aşağıdaki gibi örnek verebiliriz.

www.kaananslan.com (TR)
www.learncpp.com (EN)
www.cplusplus.com (EN)
www.cprogramming.com (EN)
www.tutorialspoint.com (EN)

Ayrıca MSDN gibi neredeyse dünyanın en büyük ve detaylı bilgi kaynağında her aradığınızı mutlaka bulabilirsiniz. Orada olmasa MSDN Forum'da mutlaka bulabilirsiniz.

Aşağıda basit boş bir pencere winapi ve gcc yardımıyla (CLR) oluşturuluyor.

Kod:
#include <windows.h>
using namespace System;
using namespace System::Windows;

[STAThread]
int WINAPI WinMain(HINSTANCE hInstance, HINSTANCE hPrevInstance, LPSTR lpCmd, int nCmd)
{
Window^ win = gcnew Window();
win->Title = "Hello World";

Application^ app = gcnew Application();
app->Run(win);
}

Farklı açıdan oluşturulan bir pencere örneğim vardı, bulamadım. Bulursam tekrardan eklerim.

Saygılarımla

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Teşekkür ederim. Bu arada QT belalı çıktı. Kit bulunamadı hatası veriyordu uğraşamadım sildim :D

Bu arada kodda STAThread alanında [ ile ilgili error verdi. :( Şu C++ öğreneyimde gerisi kafi.

Dediğiniz sitelere kesinlikle bakacağım çok teşekkürler!

Bu arada Herkes İçin C++ Algoritmalar ve Programcılık kitabını satın aldım nasıldır bu kitap?

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
C veya C++ ile pek ilgilenmem. O diller ile komutsatırı uygulamaları yapabilirsin. Başka bir şey yapamazsın. Ancak, harici kütüphaneler kullanarak GUİ veya Grafik işlemler de yapabilirsin. Harici kütüphanelerin de her biri kendi başına bir dil. GDİ+ kütüphanesi hakkında MSDN den (veya varsa harici kaynaklardan) araştır. GUİ ve grafik farklı şeyler. Grafik için araştırabileceğin diğer kütüphaneler OpenGl, Sdl, DirectX. Oyunlar için Qt, Gtk, Fltk kullanamazsın. Bunlar kullanıcı arayüzü (GUİ) geliştirmek için kullanılır.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
C++ yerine java mı öğreneyim?

Python başladım C++ kaynak yok maalesef. 2D oyun geliştirmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Oyunlar oyun motorları ile geliştiriliyorlar çünkü incik boncuk kod yazarak günümüz oyunlarını geliştirmek 100 yıl sürer. Süper Mario gibi eski nesil oyunları Kod yazarak geliştirebilirsin. Oyun motorlarının kendi dilleri olabiliyor veya var olan bir dil kullanabiliyorlar. Yine onları da hiç kullanmadığım için nasıl işledikleri konusunda bir şey söyleyemem. Her durumda genel programlamayı biliyor olmalısın.

Ben de kurulu olan ve hiç denemediğim bir oyun motorunu gördüğüm kadar tarif edeyim. Kodu Microsoft'un oyun motoru ve PC sürümü ücretsiz. X360 sürümü ücretliymiş. Kodu ek işlevsellik için kendi dilini kullanıyor ve yetersiz kaldığı yerde C# destekliyormuş. Kodu ve oyunları Netframwork 3.5 ve XNA (Netframwork'ün oyun sürümü olmalı) gerektiryorlar. Hazır şablonları var ve bunları ekliyorsun. (öyle sanıyorum)

C++ kullanan oyun motorları da var elbette ama şimdi adını hatırladığım yok.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Zaten 2D ile ahım şahım oyun yapmayacağım. Pyhton ile oyun yapılabiliyor. C++ CMD DOS anlatılıyor o yüzden pythona geçtim.

C++ dan vazgeçim Pythona yöneldim 24 TL lik ileri seviye python paketini alacağım herkese teşekkürler.

Son düzenleme: