C dili ne kadar Matematik bilgisi istiyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


mahalle_abisi

Üyecik
Katılım
16 Ağu 2018
Mesajlar
11
Puanları
1
Programlamaya C diliyle yeni başladım da ne ölçüde matematik bilgisi istiyor matematiğimin çok mu iyi olması lazım yardımcı olursanız sevinirim
 

mirinkirin

Doçent
Katılım
4 Tem 2016
Mesajlar
714
Puanları
63
Konum
Gitti
Yok çok iyi olması gerekmiyor, niye c seçtiniz bilmiyorum, eğer siz de bilmiyorsanız daha kolay ve popüler dillerden birini seçebilirsiniz, örneğin javascript.
Doğrudan matematikle alâkalı haskell gibi diller haricinde matematik bilginizin çok iyi olmasına gerek yok, gerektikçe öğrenirsiniz lâzım olan konuları.
 

mahalle_abisi

Üyecik
Katılım
16 Ağu 2018
Mesajlar
11
Puanları
1
Javascripti biliyorum zaten alanım web tasarım ve programlama keyfi olarak normal programlamayla ilgilendiğimden c ile başladım cevabınız içinde teşekkür ederim 😊
 

Samet UCA

.Net Geliştiricisi
Katılım
3 Ağu 2012
Mesajlar
2,032
Puanları
113
Konum
İstanbul
Merhaba.
Matematikden kasıt aslında problem çözme yeteneğidir. Dolayısıyla bir programlama dilinde uzmanlaşmak için çok iyi bir matematiğe sahip olmanıza gerek yok. C dilide buna dahil. Önemli olan bir problemi çözmek için ne kadar süre harcıyorsunuz ve çözmek için nasıl yollar izliyorsunuz. O yüzden bazı diller matematikle beraber anılabilir. C dili güzel bir seçim olmuş kolay gelsin.
 

Ben Kenobi

Dekan
Katılım
6 Kas 2011
Mesajlar
7,233
Puanları
113
Algoritmasına göre değişir.
Yani bir problemin çözülebilmesi için iyi bir matematik bilgisi gerekiyorsa o problemi çözen programın da yazılabilmesi için iyi bir matematik bilgisi gerekir. Misal bankacılık ile ilgili programlar.
Lakin her zaman bu durum geçerli değil. İyi bir biyoloji bilgisi de gerektirebilir iyi bir fizik bilgisi de.
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,300
Puanları
113
Matematik grafiklerde ve bilimsel yada teknik hesaplamalarda gerekli. Deneme yanılma yolu ile hareketli bir grafiğin piksel konumlarını doğru bulma çok zaman alır. Genelde tüm matematiksel formüllerin her dilde kütüphanesi mevcut. C programlamayı anlamak için çok uygun. Fazla detaylı bilgi gerektirdiği için uygulamada diğer diller daha çok tercih edilir. Matematik de her şey gibi öğrenilebilir. Grafik geliştirmede trigonometri çok önemli. Mantığını bilmek yeterli. Hesaplamayı derleyici kendisi yapar.
 
Üst
stat counter