Bu sorunu çözemedim ben

Bu konuyu okuyanlar

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mrb benim problemim bilgisayara sistem yuklerken kitleniyor yada yukledikten sonra açılsa bile 5 takika sonra kitleniyor format attım hard diski başka bir bilgisayarda denedim bir sorun çıkmadı ana karttan şüphelendindim yada power suplyden fakat bunlardaki sorunu nasıl çözeçem bilmiyorum ayrıca bilgisayar çoğunda açarken açma işleminde takılıyor problem ne olabilir

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
anakartla ram uyuşmazlığı olabilirmi, kilitlenirken mavi ekranmı çıkıyor?

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayır çıkmıyor bu durum zaten zamnla olan bir şey arada kitleniyordu artık her açılışta oluyo xp kendi hazırlarken kitleniyor karşimşek gibi olduğu vakit yani

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
en son ihtimal olmasına rağmen işlemci olabilir. Bütün parçaları tek tek değiştir (imkanın varsa) dene HDD başka bir PC üzerinde açıyorsa onda sorun yoktur. Bir de XP yi tekrar yuklemeyi dene yukleme sırasında hiçbir hata vermeden oylece donup kalıyorsa işlemcidir.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
İşlemcin fazla ısınıyordur. Isısını kontrol et.

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet xp yeniden yüklerken sorun oluyor format attım hiç sorun olmuyor taki xp yüklerken kitleniyor yada yüklendikten en fazla 5 dakika sonra kitleniyor ondan sonra bir daha açılmıyor işlemci dir yani onu nasıl test ede biliriz
ayrıca işlemcinin üzerinde fan var ve soğutucu var ısınma sorununu nasıl hallediriz

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ilk önce ısınma problemin olup olmadığını kontrol etmek için bios tan işlemci ısısını kontrol et max. 50 C'yi aşmamalı ki bu bir işlemci için en kotu sogutmadır.Bu sıcaklıkta da çalışır işlemci ama kitlenir,reset atar vs. Isı normal ise çeşitli yazılımlar ile işlemciyi test edebilirsin.

Forumda aratırsan "Hiren's Boot CD" şeklinde bulabilirsin.

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci ısısını nasıl kontrol edilşiyor

oduncu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
elektriksel bir problem de olabilir güç kaynağının fanını kontrol et ve elektrik hattını kontrol et topraklama hattı üzerinde elektrik olma ihtimali var

(başıma gelmişti)

uzaktan algilama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
masaüstü > bilgisayarım > sağ tıkla > yönet > olay görüntüleyicisi > sistem > buradan

"Gözatıcı hizmeti, \Device\NetBT_Tcpip_{F1C7E8EA-D355-4A32-AEE9-69F84566DFA7} ulaşım hizmeti üzerinden yedek listeyi almayı birçok kez başaramadı. Yedek gözatıcı duruyor."

gibi windows'un yazılımsal olarak bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını gör. burada X şeklinde bir kırmızı hata raporları yoksa sorun donanımsal olmakla birlikte deneme yanılma haricinde bulman zor. ram'de olabilir, anakart'ta power supply de. Ama her koşulda topraklı priz kullanmak zorundasın. ilk işin bu olsun.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
byhck dedi ki:
ilk önce ısınma problemin olup olmadığını kontrol etmek için bios tan işlemci ısısını kontrol et max. 50 C'yi aşmamalı ki bu bir işlemci için en kotu sogutmadır.Bu sıcaklıkta da çalışır işlemci ama kitlenir,reset atar vs. Isı normal ise çeşitli yazılımlar ile işlemciyi test edebilirsin.

Forumda aratırsan "Hiren's Boot CD" şeklinde bulabilirsin.

yok öyle bişey. İşlemci ilk açıldığında zaten o derecede gösterir.. 65 ı geçmesin yeterli

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
bu işlemmci sıcaklığı amd ve intel de değişmekte bildiğim kadarıyla max 50-55 C amd için 60-65 C intel için

warkortali

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
181
benim işlemcim 80 i buldu ama hala hayatta ''intel'' ama tabiki anormal bi sıcaklıktı işlemciyi çıkardım yeniden monte ettim sorun çözüldü soğutucu ile işlemci arasındaki olan macun çok önemli eksikse ekle yada hiç yoksa hemen edin ve belli bi miktar sür ..

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Başka bir XP cdsi ile kurmayı denedin mi?

uzaktan algilama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ısınan işlemci bilgisayarda reset atar, aşırı ısınmışsa kapatır ve 10 dakika fişi çekip takmadığınız sürece açılmaz bile ama asla kitlenmeye sebep olmaz. ayrıca bu fikri ortaya atan arkadaşım bana nasıl bir işlemci açıldığı an tavan yapacak kadar ısınabileceğinide açıklasın, fan veya pasif soğutucusu üstünde varken imkansız bir iş bu hatta amd işlemciler stabil modda stokfan olmadan bile çalışabiliyorken çok saçma bir fikir olmuş bu.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Isınma sorunu var işlemcinin.
Thermal macun sür, sürmeden önce eskisini macunu iyice temizlemen gerekir.

Tuaf gelebilir belki size ama vantilatör varsa evde kasanın yan kapagını aç ve anakartın üstüne tut ve kurulumu yap kitlenme yapmıyosa kesinlikle kasanda ısınma sorunu vardır.

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgli arkadaşım sorun anlatıyorum bana cvp olarak kendini iyi ifade edememek olarak ve altına türk dil kurumunun adresini vererek cvp yazıyorsun sende anlama problemi olmasın diye tartışmaya bile gerek görmüyorum bu kadar insan bi cvp yazdığına göre azda olsa anlayan vardır

sorunu tekrar yazayım anlamayanlar ve anlatamadıklarım için
bilgisayarı açmak çin power düğmesine basıyoruz bilgisayar kendi içinde işlem yapmaya başlıyor açılış işlemlerini bu esnada sisitem kendini yüklerken xp de gidip gelen gösterge elektonikte karaşimşek diye adlandırılıyor genelde bu esnada kitleniyor yahut bazen açılıyor fakat 5 dakika içinde kitleniyor benim yaptıklarım hd format atmak oldu sistem yükledim başka bilgisayarda sorun çıkarmadı ekran kartını değiştirdim ram de değiştirdim bir ana kart işlemci ve power suply kaldı sorun bu kısaca

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
online destek dedi ki:

Tuaf gelebilir belki size ama vantilatör varsa evde kasanın yan kapagını aç ve anakartın üstüne tut ve kurulumu yap kitlenme yapmıyosa kesinlikle kasanda ısınma sorunu vardır.

ilginç, gayet basit ve doğru bir yöntem :)

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu ısınma sorunu için bir kaç şey deneyeceğim

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
uzaktan algilama dedi ki:
ısınan işlemci bilgisayarda reset atar, aşırı ısınmışsa kapatır ve 10 dakika fişi çekip takmadığınız sürece açılmaz bile ama asla kitlenmeye sebep olmaz. ayrıca bu fikri ortaya atan arkadaşım bana nasıl bir işlemci açıldığı an tavan yapacak kadar ısınabileceğinide açıklasın, fan veya pasif soğutucusu üstünde varken imkansız bir iş bu hatta amd işlemciler stabil modda stokfan olmadan bile çalışabiliyorken çok saçma bir fikir olmuş bu.

Pesimist e mi bu sözler yoksa bana mı?? Ayrıca başıma gelen birşey ve baktığınızda HDD dışında sistemin kitlenmesine tek sebep işlemci kalır.Hiç bir RAM hatası bu şekilde değildir. Ram arzalıysa bilindik bios DIIITT laması duyarsınız açılışta.
Bir diğer konu 65 derecede çalışan işlemciden nasıl bir performans bekliyorsunuz merak ediyorum. Benim işlemcim 47-50 arasında ve bu bile performansı etkiliyor.En ideal sıcaklık 18-25 derecedir ki bu da oda sıcaklığı demek.Yeterli soğutma sistemleri (gerek pasif gerek aktif) ile bu sağlanabilir.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bende zamanında böyle bir sorunla karşılaştım format atarken
kitleniyor atsa bile açıldıktan sonra kitleniyor
Sorunun anakartın çook ısınması olabilir bende böyle bir sorun çıkmıştı anakart değişti sorun bitti.....

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
online destek dedi ki:

Evet biz NFS most Wanted oynamıştık bu şekilde kuzende. :D Kasanın yanını açıp vantilatör koymuştuk Az da olsa kasılış gitmişti

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
bir çok sebebi olabilir benim ilk aklıma gelen fan...
fanların ortalama ömrü 3 yıldır fanın 3 yıldan sonra çalışsa dahi değiştirmekte fayda vardır çünkü işlemciyi yakma ihtimaline karşı en iyisi 3 yılı aşkın süredir kullandığın fanı değiştirmektir...
bir de bilgisayar açıldıktan sonra 5 dk sonra kitlniyor demişsin yani reset atmıyor kapanmıyor sadece kilitleniyorsa fare de de problem olabilir eğer fare nin kablosunda hasar var ise bilgisayar çalışırken 5 dk sonra kilitlenir hiç bir şey yapamazsınız başka bir fare takıp bir dene ama ilk seçenek fan gibi geliyor bana...

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
farede bir problem yok başka bilgisayarda çalışıyor bilgisayar birden donuyor kalıyor o şekilde anakattı çıkardım işlemci ısınmıyor anakart problem de olabilir ama power suply buyuk ihtimal yada ana kart

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
walla benim ev arkadaşımn pc sinde de donma söz konusuydu bilgisayar açıldıktan tam 7 dk sonra donuyordu hiç bir harekt yapamıyordunuz müzik çalıyorsa takılıp kalıyordu müzikte ama bilgisayar kapanmıyordu reset atıp ya da bilgisayarın kapatma tuşuna basıp kapatıyorduk yeniden açtıktan tam 7 dk sonra yine kilitlneiyordu her şeyi değiştirdik power işlemci fanı vs vs ama sorun çözülmedi sonra bir yerden fare olayını öğrendik arkadaşa benim kullanmadığımı bir fare vardı onu taktık bilgisayar düzgün çalıştı kapanmadan eski fareyi taktık yine 7 dk sonra dondu şimdi arkadaş benim eski fare ile kullanıyor ve yaklaşık 3-4 aydır hiç ir problem yok... onun için fare dedim bu arada bozuk olan fare diğer bilgisayarlarda düzgün çalışabiliyor :S

subarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hım olabilir belkide o zamn onuda deneyeyim

serhatkolay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence bu senin donanımsal bi sorun deil benim anladıgım kadarıyla 1.xp cdsinden 2.msconfig ayarlarından benim arakdaşın sorunu aynı şekilde yapıodu ve o xp cd sini başka bi bilgisayarda kurmaya çalıştık aynı sorunu yaptı başka bir xp cd si bulamıyosanda msconfig ayarlarını karşılaştır derim arkadaşın problemini oyle çozmuştük eger ki diosan post ekranda yani açılırken bilgisayar kalıo diosan benim bu dediklerimel ilgili bi şey deildir o zaman

Son mesajlar