Bu işin tam olarak doğrusunu bilen varmı?

Bu konuyu okuyanlar

ultraslan19

Asistan
Reaksiyon puanı
4
heryerde farklı cevaplar görüyorum ve duyuyorum, bide SDN'ye sorayım dedim, laptop bilgisayarım var, laptopumu uzun bir süre kullanacağım zaman pili çıkarıp sadece prizden çalıştırıyorum, pili tamamen boşaltıp tekrar doldurmak mantıklı geliyo ama uzun süre laptopta oyun oynadığım için bunu kontrol edemiyorum, pili takıp hep şarjda kalsa pile bi zararı olurmu? bazı arkadaşlar diyecek doldur boşalt diye ama oyundan çıkıp bakamıyorum ??? pil konusunda ne yapsam kesin çözümdür ?

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
surekli laptop kullanan ve bugune kadar cok sayida laptop degistirmis biri olarak. surekli prize bagli calistirma. doldur bosalt her zaman pil omrunu uzatacaktir. eger laptop ta uzun sure oyun oynayacaksan pili tam doldur cikart. yani pile surekli elektrik girisi oldugunda o pil kisa sure sonra geberiyor

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bizzat yaşadığımı anlatayım.

Eve gelen ilk diz üstü bilgisayarın pili bu sebeple öldü. MSI marka bir makineydi. Sonra bana HP marka diz üstü bilgisayar alındı. Başlarda dikkat ediyordum ama artık etmiyorum ve pil süresi azaldı. Başlarda mükemmeldi, 4 saat dayanırdı ama şimdi 2 saat dayanıyor ve bunu yazarken de pil ve elektriğe bağlı olarak yazıyorum. :) Ama şimdi çıkaracağım.

paradoks61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sürekli pirizde bekletmek bataryayi öldürür doğru ama prize takmak için tamemen boşalmasını bekleme % 40-50 seviyelerinde kullanman dahada iyi olcaktır. Li-on pillerin özelliği bu. Asla bataryayi çıkarip direk pirzden çalıştirma. Çünkü laptop donanımları ani elektrik kesintilerine dayanıksızdır. ilk etapta fark etmezsin ama zamanla laptop tutarsızlaşmaya başlar...

Kutay

Asistan
Reaksiyon puanı
0
batarya takılıyken sürekli prizde kalsa bile bataryan en az 2 sene gider laptop'lar ani elektrik kesintilerine üsteki arkadaşın dediği gibi dayanıksızlar sürekli prizde kullan bir laptop'un fiyatına bakacak olursak batarya dediğin nedirki

ultraslan19

Asistan
Reaksiyon puanı
4
cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlarım...

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
2 senedir pil takılı laptop kullanıyorum 1.5 saatten 1 saate indi :)

CRY_WOLF

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu pil mevzusunu zamanında ben de epey araştırmıştım. Edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum ki, prize takılı kullanmak yeni model (tahminen 2003 sonrası) dizüstü bilgisayarların bataryasını öldürmez. Bataryaların ölme sebebi bilgisayardan yayılan ısıdır. O yüzden eğer bilgisayarınızı yüksek performansta kullanmıyorsanız (oyun, resim düzenleme ve video encode işlemleri gibi) ve fazla ısı yaymıyorsa, bataryayı takılı kullanmanızda bir sakınca yok.

Batarya ömrünü uzatmak için, bataryanızı %20 civarlarına düştüğünde şarja takmanızı, ve 30-40 defa %20'ye düşüp yeniden şarj ettiğiniz zaman (veya 1-1,5 ayda bir de yapabilirsiniz) tamamen boşaltıp (bilgisayar kapanana kadar kullandıktan sonra birkaç saat çalıştırmadan ve şarj etmeden bekleyip) sonra sonuna kadar şarj etmenizi tavsiye edebilirim.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
güzel şeyler öğrendim teşekkürler herkese..

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Bir elektrik teknikeri olarak cevap vermem gerekirse uzatmadan açıklayıcı bir cevap vermek isterim.

:: Pil takılıyken şarj ile birlikte kullanmayın.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Bu pil mevzusunu zamanında ben de epey araştırmıştım. Edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum ki, prize takılı kullanmak yeni model (tahminen 2003 sonrası) dizüstü bilgisayarların bataryasını öldürmez. Bataryaların ölme sebebi bilgisayardan yayılan ısıdır. O yüzden eğer bilgisayarınızı yüksek performansta kullanmıyorsanız (oyun, resim düzenleme ve video encode işlemleri gibi) ve fazla ısı yaymıyorsa, bataryayı takılı kullanmanızda bir sakınca yok.

Batarya ömrünü uzatmak için, bataryanızı %20 civarlarına düştüğünde şarja takmanızı, ve 30-40 defa %20'ye düşüp yeniden şarj ettiğiniz zaman (veya 1-1,5 ayda bir de yapabilirsiniz) tamamen boşaltıp (bilgisayar kapanana kadar kullandıktan sonra birkaç saat çalıştırmadan ve şarj etmeden bekleyip) sonra sonuna kadar şarj etmenizi tavsiye edebilirim.

Şu zaman içinden pil büyük bir sorun. Taşınabilirliği tartışılır. Çok istiyorsak pili netbook kullanmak gerekir. Siz ne yapsanız da o pil süresi genelde tam performansta 1.5-2 saatten fazla çok nadir olur.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Sürekli pirizde bekletmek bataryayi öldürür doğru ama prize takmak için tamemen boşalmasını bekleme % 40-50 seviyelerinde kullanman dahada iyi olcaktır. Li-on pillerin özelliği bu. Asla bataryayi çıkarip direk pirzden çalıştirma. Çünkü laptop donanımları ani elektrik kesintilerine dayanıksızdır. ilk etapta fark etmezsin ama zamanla laptop tutarsızlaşmaya başlar...

Tamamen doğru bir cevap.

ultraslan19

Asistan
Reaksiyon puanı
4
lütfen açıklarmısın, nedenini bilelim, bize soranlara böyle kısadan cevap vermek olmaz !!
Bir elektrik teknikeri olarak cevap vermem gerekirse uzatmadan açıklayıcı bir cevap vermek isterim.

:: Pil takılıyken şarj ile birlikte kullanmayın.

ultraslan19

Asistan
Reaksiyon puanı
4
herkes bi cevap verdi, ama zıt olarak, hangisi doğru bilemiyoruz :(

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
herkes bi cevap verdi, ama zıt olarak, hangisi doğru bilemiyoruz :(

pillerin normalde ölme süresi labtoplarda 1.000 şarj dan sonra başlıyor yani sen kafana göre takıl hiç bir şey fark etmiyor bişey olursa garantisi varsa o zaman hiç sorun yok :sleep:

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Prize takılı kullanılan laptopun pilinin ömrü kesinlikle kısalır.

FoSCo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
li-ion pillerde bildiğim kadarı ile her 100 tamamen doldur boşaltta %10 azalıyor dayanma süresi. O yüzden yyukarıda bir arkadaşında dediği gibi %40-50lerde doldur boşalt yapılmalı.

t3qman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar 2008 2. yarıdan sonra çıkan her notebook bataryası, Tam dolduğu zaman pirizden elektirikle çalışır. Pil süresinin azalması notbookunuz ısınmasıyla alakalıdır. Dikkat çekerim; Bataryanız tam dolu olsada yüksek performanstayken bile pirizden çalışır. Çıkarıp kullandığınız zaman elektirik kesintilerinde virüs programsız işletim sistemi gibidirler.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
prize takmadan oyun oynanmıyo laptop da,çok takılıyo,pilsizde kullanılmaz elektrik kesintisinde problem olur.