Bu gözlük fotoğraf çekiyor, yol tarif ediyor

Bu konuyu okuyanlar

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Google'ın ön siparişine başladığı Google Glass'ın şimdiye kadarki en detaylı tanıtım videosunu yayımladı.

[video=youtube;6BTCoT8ajbI]http://www.youtube.com/watch?v=6BTCoT8ajbI[/video]

Sesli komut sistemiyle çalışan gözlük sayesinde, "take a picture" (fotoğraf çek) ya da "record a video" (video çek) komutlarıyla, eş zamanlı olarak o anın görüntüsü ve fotoğrafı çekilebiliyor.
Navigasyon hizmeti de sunan gözlük, adres komutundan sonra görüş ekranının sağ tarafına gidilmek istenen adresin tarifini çıkartıyor.
Google Ar-Ge uzmanları, gözlüğün halen geliştirilme aşamasında olduğunu ve gözlükle ilgili isteklerin, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden "ifihadglass" (gözlüğüm olsaydı) anahtar kelimesiyle paylaşılabileceğini duyurdu.
Yıl sonunda satışa sunulması beklenen gözlüğün fiyatının ön siparişle bin 500 dolar civarında olması bekleniyor.
Hem Wi-Fi hem de bluetooth ile çalışabilen Google Glass'ın Android işletim sistemi kullanacağı kaydedildi.

Kaynak

WorldC4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vay anansini 1500 dolar soyle bi 500 olsaydi kesin alirdim bi tane.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
bu alanda iş var gibi. snd bu işe mi girse ne yapsa :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
İleride eğer kamera balık gözü (180 derece) görüş açısına sahip olursa ve göz hareketlerini takip edebilirse asıl o zaman kullanışlı olur. Tabi bunun için biraz erken.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
abi burda satılırsa sıkıntı olur gibi geliyor milletin neticesini çekip dururlar :D
Kesinlikle katılıyorum.Tv de haberlerde gördüm, adamlar(adam diyesim de gelmiyor) çantaların içine ne düzenekler kurmuşlar.
Gelsin Türkiye'ye potansiyel var.

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
İleride eğer kamera balık gözü (180 derece) görüş açısına sahip olursa ve göz hareketlerini takip edebilirse asıl o zaman kullanışlı olur. Tabi bunun için biraz erken.

Bence Bu haliylede yeteri kadar ilgi çekici bi çalışma,senin söylediğin göz hareketlerini takip eden bi kamera sistemi mevcut aslında(C.Ronaldo belgeselinde izlemiştim) ama gözlüğün içine entegre edilmesi olanak dahilindemi göreceğiz.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bence Bu haliylede yeteri kadar ilgi çekici bi çalışma,senin söylediğin göz hareketlerini takip eden bi kamera sistemi mevcut aslında(C.Ronaldo belgeselinde izlemiştim) ama gözlüğün içine entegre edilmesi olanak dahilindemi göreceğiz.

abicim bilgilerim doğrultusunda söylemem gerekirse zor birşey değil. şöyleki:
gözü kızılötesi filtre ile izleyen bir kamera ve opencv kütüphanesini kullanarak göz takip edilebiliyor. bu hareketler mini step/servo motorlar ile kameraya aktarılabilir.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Sabırsızlıkla beklediğim teknolojik cihazların başında geliyor.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Evet bu haliyle bile çok dikkat çekici. Mümkün olursa bir tane almak isterim.
Geniş açılı bir lens olursa step/servo motor gibi detaylara gerek kalmaz.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
windows phone larda bulunan bir çeviri yazılımı var aslında öyle bir yazılımı gözlüğe ekliyeceksin yabancı gördüğün bütün yazıları sana tercüme edecek

aagkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
gözü kızılötesi filtre ile izleyen bir kamera ve opencv kütüphanesini kullanarak göz takip edilebiliyor. bu hareketler mini step/servo motorlar ile kameraya aktarılabilir.

O engin bilginden istifade etmeye devam ediyoruz kardeşim,Eyvallah :)

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Önder Kardeşim.Müthiş bilğiler bunlar.
Mesleğiniz nedir sizin?:)

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Önder Kardeşim.Müthiş bilğiler bunlar.
Mesleğiniz nedir sizin?:)

abicim meraklı bir elektronik ar-ge mühendisiyim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

windows phone larda bulunan bir çeviri yazılımı var aslında öyle bir yazılımı gözlüğe ekliyeceksin yabancı gördüğün bütün yazıları sana tercüme edecek

resimlerden yazı tanımlayabilen algoritmalar var diye biliyorum. muhtemelen opencv desteği de vardır. sadece entegre etmek kalır onu da satın alırsam denerim artık :D

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gözlüğümü bununla değiştirmek isterim bi düşümdümde mütiş olur ...

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26

resimlerden yazı tanımlayabilen algoritmalar var diye biliyorum. muhtemelen opencv desteği de vardır. sadece entegre etmek kalır onu da satın alırsam denerim artık :D
OpenCV'nin Android desteği var. Gözlüğün işletim sistemide Android olduğuna göre kalanlar elinden öper. :D

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Bu teknolojide panoroma olursa Google bombayı patlatır olmazssa çokda bi + sı yok benim için 360 panoroma Çekim olmalı

new_cont

Asistan
Reaksiyon puanı
6
En detaylı ve açıklayıcı video olmuş, beklemedeyiz.

djvahset

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
abi telefona bile hatta kaleme bile kamera geldi ise gözlüğe gelmesi gayet normal

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
servo motor dedinmi işin içine enerji tüketiminde artış girer. buda batarya süresini kısaltır.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34

Vay Meslektaşmışız biz aynı zamanda Önder Kardeşim.
Elektronik Teknikeriyim bende.(Meslek Yüksek Okulu mezunuyum):)