Bor madeninden deterjan ürettik

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
Yüzde yüz yerli ve milli! Bor madeninden üretildi

1548454048106.png

Türkiye'de bulunan bor madeninden yüzde 100 yerli ve milli BORON adlı temizlik malzemesi üretildi.

Gelecek yüzyılın madeni olarak bilinen ve yüzde 73'ü Türkiye'de bulunan bor madeni temizlikte de iddialı hale geldi. Dünya bor pazar lideri Eti Maden, katma değerli yeni temizlik ürününü piyasaya sürüyor.

100 yerli ve milli

Konu hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin ilk ve tek bor madeninden üretilen temizlik ürünü BORON. Yüzde 100 doğal mineralli içerik. Üretimden dağıtıma kadar yüzde 100 yerli ve milli. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden petrol türevi kimyasallar ve fosfat bileşikleri içermez" açıklaması yapıldı.

1548454139042.png

Piyasaya sürülüyor

İçeriğinde doğal mineraller ve bitkisel içerikli ham maddeler yer alan yerli ve milli temizlik ürünü BORON'un tanıtım toplantısı bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

1548454249817.png

İnsan sağlığını tehdit etmiyor

Ar-Ge projelerinin sonucu olarak üretilen 'BORON' bordan elde edilen boraks, bitkisel sabun, soda aktif oksijen ve benzeri tamamen doğal maddelerden üretildi.

BORON; insan sağlığını tehdit etmeyen, fosfat içermeyen çevreye duyarlı, borat özlü milli bir deterjan olarak büyük marketlerde yerini alıyor.

Yüzde yüz yerli ve milli! Bor madeninden üretildi

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Samancılar derken, anlayamadım da... o_O
Kendince gönderme yapıyor arkadaş...
Samanı bile dışarıdan ithal ediyoruz ya hani...
Arkadaşımız da bizi ülkenin iyiliğini istemiyoruz sanıyor. En az onun kadar belki ondan çok istiyoruz ülkenin gelişmesini.
Ama ben pes ettim kimseyle tartışmayacağım. Kendisine de buradan iletiyorum, çocuk gibi laf göndermeyi bıraksın.

Bor madenimizi değerlendirmeye başlamamız çok güzel. İnşallah daha güzel yerlere geliriz.

Reaksiyon puanı
10,324
Kendince gönderme yapıyor arkadaş...
Samanı bile dışarıdan ithal ediyoruz ya hani...
Arkadaşımız da bizi ülkenin iyiliğini istemiyoruz sanıyor. En az onun kadar belki ondan çok istiyoruz ülkenin gelişmesini.
Ama ben pes ettim kimseyle tartışmayacağım. Kendisine de buradan iletiyorum, çocuk gibi laf göndermeyi bıraksın.

Bor madenimizi değerlendirmeye başlamamız çok güzel. İnşallah daha güzel yerlere geliriz.

Dert etme sevgili Usain, birileri bakar görür, birileri bakar kördür.
Dünya kurulalı hep böyle...

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
İnşallah iyice ilerleriz

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Bu ülkede en az 7 yıldır ETİMATİK isimli %100 yerli, bordan üretilen deterjan satılıyor.
Bu lafı edilense aynı ürünün a101 vs için Boron adıyla paketlenmiş olanı.
İkisini de Eti Bor Maden işletmesi üretiyor.
43e428c8d41c247de4ecb20d3f5c2ccf.jpg
:D
Ben susuyorum veriler konuşuyor...

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Annemle alıp diğer versiyonlarını kullandık temizlik açısından diğerlerinden iyi değildi.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Daha iyi temizliyor mu kokusu nasıl bilemem...

Ama vurgu yaptığı yere bir odaklanmak lazım.

Peyrol ürünü kimyasal kullanmıyoruz diyor!..

Bu tür kümyasalların sağlığa zararı konusunda hemfikiriz.
Eğer daha sağlıklı ise varsın o kadar parfüm kokmasın...

Gıdada son yıllarda daha sağlıklı olduğu için organik gıdalara eğilim arttı.
Çok parlak iri güzel görünen meyveleri değil daha sağlıklı olan gösterişsiz gıdaları seçiyoruz.

Kıyafetlerimizi yıkarken de varsın o kadar güzel kokmasın.

Reaksiyon puanı
10,324
Daha iyi temizliyor mu kokusu nasıl bilemem...

Ama vurgu yaptığı yere bir odaklanmak lazım.

Peyrol ürünü kimyasal kullanmıyoruz diyor!..

Bu tür kümyasalların sağlığa zararı konusunda hemfikiriz.
Eğer daha sağlıklı ise varsın o kadar parfüm kokmasın...

Gıdada son yıllarda daha sağlıklı olduğu için organik gıdalara eğilim arttı.
Çok parlak iri güzel görünen meyveleri değil daha sağlıklı olan gösterişsiz gıdaları seçiyoruz.

Kıyafetlerimizi yıkarken de varsın o kadar güzel kokmasın.

Üzerine gülsuyu döker telafi ederiz bi iznillah! :D
Hiç olmazsa kimyasalların vereceği hasardan korunmuş oluruz.

Reaksiyon puanı
16,118
bu ısırıyor diye siyah beyaz renkli kedi beslemekten korkmaya benziyor siyah,beyaz kediler öpmeye yalamaya çok daha meyilli kedinin öpücüğü hafifçe ısırmak gibi beslediğimiz Felix adını verdiğimiz kedi öyle abc güvenilir marka ...

daimy2017

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bordan deterjan zaten üretiliyordu ama bir deterjan sırf bordan üretiliyor diye bu onun daha iyi ve avantajlı olduğu anlamına gelmez. Piyasada başarı sağlaması ve tüm dünyada satılabilmesi gerekiyor ki ülkeye bir katma değer yaratabilsin.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Piyasada nasıl başarılı olacak?
Sen almazsan ben almazsam teyzeler kokuya öncelik verirse?

Yerli piyasada başarılı olması bile önemlidir.
İthal ürün yerine kullanıldığında bu dış ticaret açışımızın kapanmasında bir kalem olur.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
ABC markası Başer Kimya tarafından 30 yıldır Osmaniye Bahçe ilçesinde üretilmektedir.

Bizim evde çıktığı günden bu yana Etimatik kullanıyoruz. Sadece siyahlarda farklı deterjan kullanıyoruz. Bor yani boraks tabanlı olanlar renk solması yapıyor.

Boraks aynı asitten türese de asit borik denilen maddeyle farklıdır. Ortak yönleri ağır metalleri tutmasıdır. Bu nedenle başta Al olmak üzere alzaymıra neden olan ağır metal zehirlenmelerine karşı kullanım çalışmaları var.
Bu hastalık riski bulunanlar önlem olarak hergün 1 çay kaşığı asitborik içiyor. Ben de 3-4 ay önce Mg zehirlenmesi yaşadım. O zaman bir süre kullanmak zorunda kaldım.

Reaksiyon puanı
16,118
ABC markası Başer Kimya tarafından 30 yıldır Osmaniye Bahçe ilçesinde üretilmektedir.

Bizim evde çıktığı günden bu yana Etimatik kullanıyoruz. Sadece siyahlarda farklı deterjan kullanıyoruz. Bor yani boraks tabanlı olanlar renk solması yapıyor.

Boraks aynı asitten türese de asit borik denilen maddeyle farklıdır. Ortak yönleri ağır metalleri tutmasıdır. Bu nedenle başta Al olmak üzere alzaymıra neden olan ağır metal zehirlenmelerine karşı kullanım çalışmaları var.
Bu hastalık riski bulunanlar önlem olarak hergün 1 çay kaşığı asitborik içiyor. Ben de 3-4 ay önce Mg zehirlenmesi yaşadım. O zaman bir süre kullanmak zorunda kaldım.
geçmiş olsun Mg ne ki?m magnezyum mu?

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
geçmiş olsun Mg ne ki?m magnezyum mu?
Sağolun. Evet. Kalsiyumu baskılamak için Mg seviyesini yüksek tutmam gerekiyor. Olması gerektiğinden fazla olunca sorun çıktı. Bu arada içeceklerdeki fruktozun parçalanması için (bertaraf edilmesi) Mg harcanıyormuş. Böylece kısa sürede kontrol altına aldım. 3 ay sürdü ki çok makul bir süre.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Etibor reterjanların ham maddesi olan boraksı da saf olarak satıyor. Kendi deterjanını yapmak isteyenler alıp deneyebilir. 25 ve 50kg paketleri aktarlar açık satıyorlar.
Ben bulaşık deterjanı yapmak için alıyordum. Sonra hazır yapılmışı çıktı.

daimy2017

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Kimyasallardan arındırılmış deterjanlar zaten yıllardır var. Bitkilerden yapılan deterjanlar kullanılıyor yurt dışında yıllardır ve bu bordan daha sağlıklı ve daha çevreye saygılı (bor nihayetinde bir maden, kimyasal bileşimlerden oluşuyor ve çevreye zararı yok diyen kim?). Burada demek istediğim bor madeninden deterjan üretmek bir "başarı" değil (borla çalışan teknolojik bir şey değil bu, sıradan bir deterjan ve zaten batıda bunun daha iyi müadilleri var, yani dünyaya pazarlayamazsın ve ülkeye bir katma değer katmaz, yani bir döviz getirisi bile olmaz).