Bölümün "GNU/Linux" Olarak Adlandırılması, "Açık Kaynak" Teriminin Açıklamadan Çıkarılması ve ProtonMail Yasağının Kaldırılması Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bahsedilen bölüm budur: Linux

Çoğu kişinin "Linux" olarak adlandırdığı işletim sistemi genel olarak GNU bileşenleri ve Linux çekirdeği sayesinde bir işletim sistemi hâline gelebilmiştir. 1980'li yıllarda özgür yazılım yaygınlaşmaya başlamıştır. GNU Projesi, kullanıcı alanı yazılımlarının çoğunu yazmıştır. 1990 yılında ise önemli eksikliğin çekirdek olduğu fark edilmiştir. GNU Hurd ile bu eksiklik giderilmeye çalışılmış ancak GNU Hurd, istenilen seviyeye gelememiştir. 1991 yılında Linux çekirdeği yazılmaya başlanmıştır. Linux ise bu çekirdek eksikliğini gidermeyi başarabilmiştir. 0.12 sürümünde de GNU GPL ile lisanslanarak özgür yazılım hâline gelmiştir. Zamanla bazı kitleler, bu işletim sistemini "Linux" olarak adlandırmaya başlamıştır.

Kullanıcılara Özgürlüğün Hatırlatılması İçin "GNU" Gereklidir!

Şu anda birçok dağıtım, özgür olmayan yazılımlarla gelmektedir. Bu özgür olmayan yazılımların bir kısmı, kullanıcıların donanımlarının çalışması için gerekli olabilir. Bunun dışında da kullanıcıların kullanması gereken bir yazılım olabilir.

GNU Projesi'nin amacının kullanıcıların özgürlüğünü savunmanın yanı sıra özgür olmayan yazılımlar ile de savaşmak olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden GNU bileşenlerinden ve Linux çekirdeğinden oluşan işletim sisteminin adında "GNU"nun da geçmesi önemlidir.

Açık Kaynağın Kullanıcıların Özgürlüğünü Daha Az Savunması

Genellikle açık kaynak, özgür yazılıma göre kullanıcıların özgürlüğünü daha az savunma eğilimindedir. Eğer GNU bileşenlerinden ve Linux çekirdeğinden oluşan bir işletim sistemini "GNU/Linux" olarak adlandırırsak kullanıcılar, "GNU"yu da merak edeceklerdir. Bu sayede de GNU Projesi'nin sitesini incelemeye başlayacaklar, GNU Projesi ve özgür yazılım hakkında doğru bilgilere ulaşabileceklerdir. Bu yüzden mümkün olduğunca "açık kaynak" yerine "özgür yazılım" demeliyiz.

Aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

GNU/Linux SSS - GNU Projesi - Özgür Yazılım Vakfı

Neden GNU/Linux? - GNU Projesi - Özgür Yazılım Vakfı

GNU'yu hiç duymamış olan GNU kullanıcıları - GNU Projesi - Özgür Yazılım Vakfı

Neden Açık Kaynak Özgür Yazılımın Noktasını Kaçırıyor - GNU Projesi - Özgür Yazılım Vakfı

ProtonMail Yasağı

ProtonMail'in kullanıcıya ne kadar gizlilik sunduğunu bilmiyorum ancak web istemcisi bildiğim kadarıyla özgür yazılım: ProtonMail/WebClient

Belki web istemcisinin özgür yazılım olması nedeniyle bazı durumlarda kullanıcıların özgürlüğü hakkında sağduyulu olduklarını söyleyebiliriz.

Öneriler
  • Bahsedilen bölüm, "GNU/Linux" olarak adlandırılsın.
  • Bahsedilen bölümün açıklamasından "açık kaynak" terimi çıkartılsın.
  • ProtonMail yasağı kaldırılsın.
Şimdiye Kadar Yapılan Öneriler
  1. Hakkı Alkan
  2. Forum Hakkında | Görüş - Öneri - Şikayetleriniz
  3. SDN Cevaplıyor #170 - Tüm soruları cevaplıyoruz!

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Şimdi isim değişkliği kolay fakat yılardan beri google bizi sadece linux olarak indexliyor bu değişim yani isim değişikliği sonucunda bize baya bir sıkıntıya sokacak gibi bir durum oluşuyor o yüzden direk kategori isim değişkliği şu an için pek uygun değil açıkcası gelelim proton mail e daha önce bahsettiğim gibi yasaklanma sebebini bilmiyorum tespit edilene kadar yasağın kalması daha uygun

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Şimdi isim değişkliği kolay fakat yılardan beri google bizi sadece linux olarak indexliyor bu değişim yani isim değişikliği sonucunda bize baya bir sıkıntıya sokacak gibi bir durum oluşuyor o yüzden direk kategori isim değişkliği şu an için pek uygun değil açıkcası gelelim proton mail e daha önce bahsettiğim gibi yasaklanma sebebini bilmiyorum tespit edilene kadar yasağın kalması daha uygun
Bu değişiklik sonucunda sadece bahsedilen bölümün bağlantısı değişiyor, değil mi? Bahsetmek istediğim o bölümün içindeki konuların bağlantısı değişmiyor, değil mi?

Henüz denemedim ancak sanırım ProtonMail dışındaki bazı e-posta hizmetleri de yasaklıymış. Kendim deneyince belki daha net bir şeyler söyleyebilirim.