BluBoard | %100 Yerli Forum Scripti | Tanıtım | Destek

Bu konuyu okuyanlar

ScarecrowTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam moderatörlerden uygun yere taşımalarını rica ediyorum.
Proje konusu çoğu büyük forumda açılmış durumda, olarak bilgi sahibi olmak için konunun altındaki R10 linkini inceleyebilirsiniz.

dv6Q5X.png

BluBoard ismini verdiğim proje PHP ile yazılan yerli bir forum yazılımıdır.Henüz yapım aşamasındadır ve bu aşama Beta seviyesindedir, tamamen kendi yürüttüğüm, tasarımları bana ait, kodlaması bana ait bir projedir.

Sistemi kodlarken gelmiş geçmiş bütün forum sistemleri araştırılmıştır aralarında en yenilikçi olan XenForo 2'nin tabanına benzer bir yapısı vardır.

Özellikle söylüyorum projede hiçbir kod, hiçbir görüntü kopyalanmamıştır.

Proje eskiden belli bir aşamaya gelinip alt yapı eskikliğinden ötürü sıfırdan tekrar yazılmaya başlanmıştır.

Proje Özellikleri:
Forumlardaki esas özellikler bir yana kendine özgün özellikleri de vardır.
Üyelik sistemi(kayıt, giriş, imzalar, avatarlar vb),
Diğer forum yazılımlarından aşina olunan "Kategori > Forum > Alt Forum" şeklindeki hiyerarşik sistem,
Konular ve mesajlar,
Konu ve mesaj yönetimi(gelişmiş),
Modere sistemi,
Online listesi & gerçek zamanlı ziyaretçi sayımı,
Gelişmiş BBEditör(WysiBB Editor olması planlanıyor),
Anket sistemi,
Duyuru sitemi,
Oy verme sistemi,
Rota Filtreleri,
Çoklu Tema & Dil,
Eklenti Sistemi

Bunlara ek olarak, Portal ve İndirme yöneticisi gibi özelliklerde ana versiyon çıktıktan sonra geliştirmeyi düşünüyorum.
Alt yapı özellikleri:
Php 5.6 => 7.2
PDO
Model-View-Controller yapısı kullanılarak yenilikçi bir taban oluşturuldu.
Cache Sistemi
Gelişmiş Template Sistemi
Düzenlenebilen BBCode sistemi
Gelişmiş XML Dil sistemi
Ve saymadığım daha onlarca özellik..
Projeden bir kaç ekran görüntüsü:

QLkDAZ.png

Yapım aşamasından ve kodlardan bir kaç görüntü:

PHP kodları güvenlik amaçlı henüz paylaşmıyorum.
Gördüğünüz gibi template sistemi yenilikçi ve kullanıcı dostu, aşina olanlar hemen XenForo 2'ye benzetecektir.

Not: Admin paneli de yapım aşamasında.

R10 konusu: Tıkla

Dış linkten projenin gelişimi hakkında tam olarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Not 2: Proje konusu 2016'da başlatılmış gözüküyor fakat ilk forum projesinden kalma yani eski proje iptal edilip 2018 ortalarında yeniden ve daha modern arayüz, kodlamayla 2018 ortalarında yeniden başladım.

Proje demosu: Test Case | Community

Not 3: Mobil sürüm biraz sıkıntılı.

Kayıt olabilir, konu ve mesaj gönderebilirsiniz ancak gelişmeler demo üzerinden değil localden sağlanıyor.Bug yakalarsanız "Bug Tracker" adlı konuya post atabilirsiniz.

Son mesajlar