Black Friday (Kara Cuma) nedir?

Black Friday indirimlerinden faydalanmayı düşünüyor musunuz?

• Evet, faydalanmayı düşünüyorum.

Kullanılan: 14 60.9%
  • Kararsızım.

Kullanılan: 3 13.0%
  • Hayır, faydalanmayı düşünmüyorum.

Kullanılan: 6 26.1%

• Kullanılan toplam oy
    23

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Black Friday (Kara Cuma) nedir?

Kara Cuma, Noel'den önceki son cuma'ya verilen addır. İngiltere'de, Kara Cuma geleneksel olarak ofis partilerinin en yoğun olarak yapıldığı gündür. Bu yüzdendir ki bu gece restorantlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur.

Amerika'da Black Friday yani Kara Cuma, Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Bu günde Mağazalar erken saatlerde açılır ve geç kapanır. Sizleri hayrete düşürecek derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz.

Kanada ve İngiltere'de de Black Friday günü vardır. İnternet üzerinde iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin karları sürekli artmıştır.

Black Friday (Kara Cuma) 2018'de ne zaman?

2018’de Türkiye’de Black Friday indirimleri bu sene 23 Kasım'da olacak.

Fakat internet üzerinden erişim sağlayabildiğiniz mağazalar, firmalar ve online alışveriş sitelerinde Kara Cuma indirimleri çok erken tarihlerde başlayabiliyor. Bu indirimleri bir haftaya yayan mağazalar oldukça fazla.

Bu sene Black Friday (Kara Cuma) alışveriş indirimlerinden faydalanmayı düşünüyor musunuz?

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Hiç düşünmüyorum. Adı bile rahatsız ediyor beni. Kara cuma'da ne demek..

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
200-300 TL'lik oyunların %50-%80 indirimlere girmesinden dolayı o gün işime yarıyor. :)

keremogr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Telefondan süpürge makinesine kadar her şeyde indirim yapılıyor yararlanın arkadaşlar boş yapmayın :)

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Bence yararlanılmalı. Mantıklı karar vermek duygusallıkla verilen kararlardan her zaman daha iyidir.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Eskiden sezon sonu indirimi denirdi. Elde kalan ürünler bu şekilde elden çıkarılır ve stocklarda yeni sezon ürünleri için yer açılır. Malum stock (Türkçesi Ambar) veya Fransızcası Depo maliyetleri yüksektir. Ve elde kalan moda ürününü satabilmek çok zor. Sermaye bağlı kalıyor.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Gerçek manada indirim olursa yararlanır tabiki ama ismi bir çok kimseyi rahatsız ettiği gibi beni de rahatsız ediyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Gerçek manada indirim olursa yararlanır tabiki ama ismi bir çok kimseyi rahatsız ettiği gibi beni de rahatsız ediyor.
İndirimler varda, bu güne Türkler ve İslam inancı olarak biz karar vermedik. Hristiyan anlayışı bizden farklı olduğu için onların davranışları elbette bize saçma geliyor. Ayrıca yanlış anlaşılmasın insanlar, ürünlerdeki indirimler için bu günü önemsiyorlar.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Türkiye'de pek bir indirim olacağını sanmıyorum. Geçen sene olmuş muydu önemli miktarlarda indirimler?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Türkiye'de pek bir indirim olacağını sanmıyorum. Geçen sene olmuş muydu önemli miktarlarda indirimler?
Gereksiz vergilerin durduğu, bazı ürünlerde gerçekten %20 gibi ufakta olduğu indirimler olmuştu.

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Xbox Store açıp bekleyeceğim :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Alışverişler bedava bile olsa sırf adından ötürü yine de gidip oradan alışveriş yapmam.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Dünyanın her bir yerinde farklı inançlar, dinler ve farklı düşünce yapısında olan insanlar var; akla yatkın olur ya da olmaz, bunları sorgulamadan "Saygı gösteren saygı görür" hesabı bunlara saygı gösteriyorum. Kara Cuma tabiri, evet doğrudur, cidden kulağı tırmalıyor, rahatsızlık veriyor ama muhtemelen
... sonra gelen ilk cuma gününe denir. Bu günde Mağazalar erken saatlerde açılır ve geç kapanır...
istinaden kara (Black) tabiri kullanılıyordur diye düşünüyorum. :)

BlueMarble

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Geçen sene Türkiye'de bu tabir doğrudan kullanılmadı diye biliyorum tepki çekeceğinden dolayı kara Cuma değil efsane cuma diye lanse edildi bazı sitelerde Örneğin Hepsiburada. Her ne kadar Tasvip etmesek de dünya standartlarında şirketlerimiz olabilmesi için (ya da en azından ben öyle düşünüyorum) bu şekilde yapılması gerekiyor Yani Dünya standartlarına uyulması gerekiyor Dünyada böyle bir zamanda yani kasım ayında indirim uygulanıyorsa bizim şirketlerimiz de uygulamalı diye düşünüyorum.

Özetle; indirimleri kontrol ederim işime gelen indirimleri de kullanırım.

Örnek: Black Friday 2018 & Efsane Cuma İndirimleri Burada!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Her ne kadar Tasvip etmesek de dünya standartlarında şirketlerimiz olabilmesi için (ya da en azından ben öyle düşünüyorum) bu şekilde yapılması gerekiyor Yani Dünya standartlarına uyulması gerekiyor

Kara Cuma diye kampanya yapınca mı dünya şirketi olunuyormuş! :)

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Dünya şirketi, dünyaya ihracat yapan şirkettir. Kampanyası yada adı bir şirketi dünya şirketi yapmaz. Dünya şirketleri çok ülkede yatırımı ve üretimi olan şirketler. Mesela Kokakola (Cocacola). Adı italyanca olmuş, Fransızca olmuş, öyle şirketlere taklitçi denir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
adı ofsayt kara değil aydınlık cuma olmalı kara cuma diyen o satıcılar olmalı...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Olaya bu kadar sığ bakıyorsanız,

Bak yeğenim, madem sığlıktan dem vurdun, öyleyse sana 'sığ' olmayan bir görüş... Umarım anlamışsındır!
Dünya şirketi, dünyaya ihracat yapan şirkettir. Kampanyası yada adı bir şirketi dünya şirketi yapmaz. Dünya şirketleri çok ülkede yatırımı ve üretimi olan şirketler. Mesela Kokakola (Cocacola). Adı italyanca olmuş, Fransızca olmuş, öyle şirketlere taklitçi denir.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
bir günün yurt dışında anıldığı isminden dolayı karşısına çıkan fırsatı (gerçekten fırsatsa araştırmak lazım) değerlendirmemeyi anlamıyorum. ülkedeki firmalar zaten gelen tepkilerden dolayı hepsi günü ismine ne diyeceğini şaşırdı :D birisi efsane diyor birisi şahane diyor :D
tamam oldu mu şimdi. onlarda kara, sende efsana-şahane hadi şimdi gönül rahatlığıyla yap alışverişini.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
İçlerinden gizlice kara demediklerini nederen bileyim? Almıyorum işte. İhtiyacım yok, neden alışveriş yapayım ?

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Şahsen ben olaya onlar ne derler diye bakmıyorum. İster kara ister pembe desinler. Gider bakarım, indirim mi var, lazımsa alırım. Milletin günü münü beni ilgilendirmez. Benim Cuma'mı da kimsenin hurafeleri kirletemez. Kim ne diye satarsa satsın, ben indirim diye alırım. Benim gözümde bir kaç rakamın aşağıya çekilmesinden başka bir anlam ve önemi olmayan bir gün.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
black friday bizi bozar cuma günü hayırlı ve mubarektir...

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Şahsen ben olaya onlar ne derler diye bakmıyorum. İster kara ister pembe desinler. Gider bakarım, indirim mi var, lazımsa alırım. Milletin günü münü beni ilgilendirmez. Benim Cuma'mı da kimsenin hurafeleri kirletemez. Kim ne diye satarsa satsın, ben indirim diye alırım. Benim gözümde bir kaç rakamın aşağıya çekilmesinden başka bir anlam ve önemi olmayan bir gün.

Katılıyorum. Kara Cuma denmesiyle Mübarek Cumanın kirlendiğini falan düşünmüyorum. Ben bi ürün alıcaksam o ürün indirime giricekse bana kar sağlıycaksa bu günü değerlendiririm.