Bitcoin

Bu konuyu okuyanlar

erdi.avcilar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar kendi blogumda ki yazımı paylaşmak istedim. Faydalı olacağına inanıyorum.

hand-2308931_1920.jpg

BITCOIN NEDİR?

Genellikle Google ile arama yapanların bulacağı ilk bilgi şudur; ”Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009'da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto'dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir.” Bu yazının üstüne çıkmak mümkün değil ama bunların üstüne ekleyeceğim bilgilerle harmanlamış olacağım bu yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Öncelikle Bitcoini kuran Satoshi Nakamoto bir kişi mi ya da kuruluş mu bunu bilmiyoruz. Türk medyasında çıkan akıl almaz haberlerde “ Bitcoini kimin geliştirdiği bulundu” gibi haberler mevcuttur. Bunların asılsız olduğunu söylemek çokta zor değil. Öncelikle bu konuda anlaşalım. Bitcoin’in çıkma prensibi devletlerin ve merkez bankalarının hükmünü insanların ellerine bırakmak diyebiliriz. Çünkü Bitcoin’e merkez bankasının müdahale etme durumu olmadığı gibi devletlerinde bu dijital para birimine müdahaleler söz konusu değildir. Çünkü bir aracı kurum olmadığı için Bitcoini cüzdandan cüzdana aktarırken herhangi bir komisyon söz konusu değildir.Örneğin: Ali Mert'e cüzdanında bulunan Bitcoinleri aktarmak istiyor. Bu işlem 0 komisyon ile gerçekleşirken bir taraftan da bunun takibi olmuyor. Şöyle ki cüzdanlarda hesap kimliği olarak bir kod verildiği için isim adres ya da bu para gitmediğinde her hangi bir muhatap bulamıyoruz. Bu da yasal işleri yapan kişiler tarafından özellikle Deep Webde çok ilgi görüyor. Ama şunu kesinlikle belirtmem de fayda var Bitcoin’in çıkış sebebi yasal işlem üzerine değildir.Bu konuda da anlaşmamızı isteyerek konuyu biraz daha açıyorum.

Bitcoin tasarlandığında 21 milyon adet üretilecek kadar kodlanmıştır. Bunun amacı insanlar kendi aralarında alış veriş yapsın. Bankalarda ki komisyonlar ve aracılar ortadan kalksın. Bakıldığında bugün bile 15 yaşında ki çocuklar Bİtcoin satın alıp bunu Steam gibi yerlerde oyun satın almak ya da bu oyunlarla ilgili eşyalar almak için kullanmaktadır. Şimdi 21 milyon üretileceğini söyledik.

Peki bu 21 milyon Bitcoin nasıl üretilecek?

Tamam Bitcoin istiyoruz Bilgisayarımıza fişi takalım o kendisi tıngır mıngır üretsin. Bende yan gelip yatayım. İşte bu konulara açıklık vermek için bu Bitcoin'i üretmek için madencilik dediğimiz olaydan bahsetmek istiyorum. Basit olarak bunun çalışma prensibi bilgisayarımızdaki bulunan algoritmaları kurduğumuz sistem çözüyor ve bu sayede karşımıza Bitcoin çıkıyor.

Destek için erdiavcilar.blogspot.com.tr
smile.gif