Bisiklet alma rehberi

Bu konuyu okuyanlar

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
LHepinize iyi günler arkadaşlar.Forumda bisiklet bölümü oldukça hareketsiz.Yardımcı olacak bir yazı yazayım dedim.Yazımda,genel olarak bisiklet türlerinden,Kullanım amaçlarından ve fiyat aralıklarında ne bulabileceğinizden bahsedeceğim.

1.Mtb Bisikletler(Dağ Bisikletleri)
Bu Tür bisikletlerin kalın ve Dişli lastikleri olur.Genelde Hidrolik disk frenle satılırlar.Ama v frenle ya da mekanik disk frenli Olanları da satılır.Arazi kullanımı içindir.Maşaları süspansiyonludur.Bazılarında orta amortisör de olur.Genelde o modeller 500 tl civarında satılır,o amortisörde sadece ağırlık yapar:D Genelde Kadroları Pahalı modellerde karbon ya da aliminyumdur.Ucuzladıkça hi-ten çelik kadro da görülebilir.Ülkemizde ne yazıkki herkes güzel durduğu için mtb alır.Örnek fotoğraf;
image.jpg

2.Şehir-Tur Bisikletleri
Ne çok ince,ne çok kalın lastiklere sahiplerdir.Genelde 28" jantlarla satılırlar.Şehir içinde gezinti Amaçlı kullanılabilir.Bazı modellerde Maşa süspansiyonludur.Rahat ve dik oturma pozisyonu vardır.Genelde flatbar gidon kullanılır.Ama tur bisikletlerinde farklı açılardan tutuş sağlanması için dropbar kullanılabilir.Eğer konforlu bir şekilde uzun yollara çıkayım,bisikletin üzerinde rüzgar direncini azaltmak için şekilden şekile girmeyeyim diyorsanız tercih edebilirsiniz.Örnek fotoğraf;
image.jpg

3.Yol-Yarış bisikletleri
Asfaltta uçmak istiyorum,dropbar gidon sayesinde rüzgar direncini azaltmak istiyorum,pedala bastığımda uçmak istiyorum derseniz size en uygun modeller bunlardır.Genelde 700x23 lastikler olur.Yani incecik ve dişsiz lastikler.Düz maşalı olurlar.Çünkü Süspansiyon,hem ağırlık yapar,hem de gücünüzden çalar.Genelde başlangıç için pek önerilmezler.Çünkü rahatsız oturuş pozisyonları vardır.Kullanırken mutlaka yatarsınız.Çok hafiftirler.6-7 kg Olanları bile vardır.Üst modeller hafif olması için karbon kadroyla satılır.Genelde v frenle satılırlar.Çünkü disk fren bisikleti ağırlaştırır.Örnek fotoğraf;
image.jpg

Eksiğim varsa yazın lütfen.Umarım birilerinin işine yarar.Mod arkadaşlarımız da konuyu Sabite alırsa sevinirim :)

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
4.Downhill bisikletler
Dağdan Taştan atlarım,dağ bisikleti beni kesmez diyenler içindir.Genelde maşaları 180-200 mm'dir.Çift süspansiyonlu Olanları da vardır,sonuçta atlayıp zıplayacaksınız ve süspansiyonların sayısının bir adet olması ya da kısa aralıklarda çalışması hem kadroya hem de size zarar verebilir.Gidonları da geniş olur,arazide rahat hakim olabilirsiniz.Lastikleri de kalındır,ortalama bir mtb (dağ bisikleti) kadardır.Sanıyorum ki bazı arkadaşlar downhill ile ne yaptıklarını anlamayacak,o Yüzden bir video da koyayım;Örnek Resim;
image.jpg

5-Enduro Bisikletler
Downhill bisikletler gibi atlama zıplama yapamazsınız,ama mtb bisikletlerden daha çok araziye girebilirsiniz.150-160 mm maşaları vardır.Arazi parkurlarına girebilirsiniz.Lastikleri aynı şekilde kalın ve Dişli olur.Geniş bidonları vardır,rahat hakim olunabilsin diye.Örnek resim;
image.jpg

6.Cyclocross Bisikletler
Yol Bisikletiyle dağ bisikletinin karışımı gibi bir türdür.Dropbar gidonu vardır,lastikleri dişlidir ve düz maşalıdır.Arazide daha hızlı gidebilirsiniz.Disk frenli modeller daha yaygındır.Çok sert araziye giremesede hem arazide hem yolda gidebilirsiniz.Örnek resim;
image.jpg

7.Fat bike (Şişman bisiklet)
Lastikleri çok kalın olur (Dağ bisikleti 2.20 ise fat bike 4.0 olur).Kar ve buzda aynı zamanda kumda kullanılır.Maşaları düz olur,ağır arazi için değil de kar,kum için üretildikleri için.Genelde Hidrolik disk frenleri olur,karda buzda daha kısa duruş mesafesi sağlansın diye.Genelde 26" lastiklerle üretilirler.Örnek resim;
image.jpg

Son mesajlar