Bir Tutam Tecrübe 2

Bu konuyu okuyanlar

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Merhaba arkadaşlar...

Belki çoğumuz piyasada ufak ta olsa iş yapmıştır. Belkide bu yazıda anlatmaya çalışacaklarımı ben zaten biliyordum diyerek başka neler var deyip uzaklaşabilirsiniz ama en azından hiç bişiler yapmamış olanlara biraz yardımı olur düşüncesindeyim ama şunuda söyliyeyim sonuçta bu bir köşe yazısı ve bilimsel bir gerçekliği olmadığı için benim yaşadıklarım ve burada anlatacaklarım sizin düzeninizde aynı etkiyi yapmıyabileceğini bilmeniz gerekiyor :)Neyse konumuza başlıyalım :

Ben de de artık başkaları gibi piyasada iş yapmak ve para kazanmak hevesi zamanla artmaya başlamıştı. Para kazanmak hemde piyasa hakkında tecrübe kazanmak isteyenlerin standart giriştikleri işlerden birini yapmaya karar verdim. Websitesi ve Windows programları :) hani öyle süper gibisinden değil ama en azından satılacak türden. Tabi o zamanlar aynen C# ile devam ediyorduk ve SQL Server Express veritabanı ile birşeyler yapmaya çalışıyordum ama Türkiye'de yaşıyorsanız yapacağınız en büyük yanlışın ise Access varken SQL Server yada Express sürümü ile veritabanı bazında proje geliştirmek olduğunu görünce çoğu şeyi baştan almam gerektiğini anladım :) buda dip not olsun :) İlk başta bir isim bulmalıydım ki o zamanlar Abit arkadaşım ile gayet ateşli sohbetler yapar işte bak şunuda yapalım bunuda yapalım şu projede şöyle bir şey olsun gibisinden laflar ederken karar verdik yaptığımız işlerde hem Asp.NET kullanmalı ama animasyonlu dinamik yapılar olmalıydı. Tabi o zamanlar .NET tarafında SilverLight denilen bir şey yoktu. O zaman bizde Adobe Flash ile Asp.Net kullanacaktık. Ortada konuşmayı sağlayan XML dosyaları olacaktı. Sonuçta Flash'ın da Xml ile konuşabildiğini bildiğimiz için Admin kısmı Asp.Net ile kullanıcıların göreceği kısmı ise Flash ile yapacaktık ama tam manasıyla patladık ve olmadı :) Olsun hayal kurduk bazen o bile yetiyor gibisinden kendimi hala avutsamda sonradan yaptığım bazı işler en azından birazda olsun para kazandım beah dememe yeterli oluyor. Aslında çok paradan bahsetsem bile emin olun parayı çok seven bir insan değilim.Neyse kişisel noktalara pek girmemeyeyim. Karar vermiştik şirketimizin ismi AliasCore2 olsun diye ve bende hatta o günü vererek gittim tasarımlar yaptım logo vs. gibisiden derken bazı sorunlardan dolayı bu iş gitmedi ve AliasCore2 uzun bir süreliğine kapandı ama tabi ondan önce Sul*** G*** diye bir toptancının websitesi işi vardı işte bizde o websitesi Express ile yapınca sorun çıktı ve ben kırılan şevkim ile devam etmek istemedim ama zannedersem abit yeniden siteyi düzeltip vermiş neyse.

Zaman sonra şevkim yeniden geldi. Hemen abime AliasCore2 domain ve Hostunu aldırıp flash template ile çaktım benim siteyi derken bu ad altında 2 tane site yaptım. Birincisi benim tanıdıktı hatta kendisi beni fazla severdi :) derin mevzular :) neyse bende kabul ettim ve derken başıma ne denli büyük bir bela aldığımı gördüm. Umarım kendisi bu yazıyı okumaz :) en azından ben yurtdışına çıkana kadar. Şunu gördüm ki dostla ye iç ama alışveriş yapma çünkü profesyonel olarak iş yapamıyorsun hele karşıda ki biraz da şey ise hiç olmuyor. Siz o şeyi kafanıza göre doldurursunuz benim aklıma gelmiyor şimdi. 6 ay bir site için uğraştım. Diyorum ki kendilerine bakın bana isteklerinizi toptan söyleyin parça parça söylemeyin. Adamlar daha ne istediklerini bilmiyorlardı. Bu bana başka bir şey daha gösterdi Piyasa aşırı cahil :) Neyse yaptım bişeyler ve biraz yüklü miktarda para aldım :) yedim içtim gezdim iyi oldu yani ama hakketmiştim çünkü sırf onlar ile görüşcem diye başıma gelmeyen kalmadığı gibi hiç bilmediğim bir yerde kayboldum yani. Neyse hala tek parçayım. Tabi bazı durumlar var ki ölmeniz daha iyi oluyor :p

İkinci işimi beni isteyen bir adam dan aldım. Kendisi bu işleri yaptığımı duymuş ve geldi beni çağırdı. Gittim tabi onunla pek muhabbetim olmadığı için kendisi 250 ytl'den başladı ben 750'ye çıkardım ama değdi gayet güzel bir site yaptım kendisine hala taş gibi kullanıyor ama şanssız ben tabi orada da başım belaya girdi ve sapık bir sekreter ile uğraşmak zorunda kaldım. Neyse bunlar da derin konular :) Anladım ki ben doğru dürüst bir iş yapmam mümkün değil :) derken bu işleri bıraktım :) değil tabiki. Son senem olduğu ve artık okulu bitirmek istediğim için bu işleri bırakmam gerektiğine karar verdim.

Derken geçen sene yazın Erhan,Abdussamed,Abdullah ve ben bir şeyler yapalım para kazanalım dedik ama koordinaasyonsuzluk bizi bitirdi ama manyak eğlendik o ayrı bir mesele. Bir güzellik merkezine websitesi ve takip programı yazacaktık. Kadın güzellik merkezi olduğu için içeriye güvenli bir şekilde intikal ettiriliyorduk. Ayağımızda galoşlar iz bırakmadan girip çıkmaya çalışmak tabi biraz zorluyordu :) neyse program için anlaştık ve yapmaya koyulduk ve sonlara doğru parayı konuşmak için giderken yolda süper zeka ben dedim ki bakın 2 250 YTL diyelim bunun 250'sini pazarlıkta eritir gerisini alırız diye süper bir fikir atmıştım en azından bence süperdi. Neyse mekan girdik bizi bir kadın karşıladı ki kendisi baştan beri muhattap olduğumuz kadın idi. Para işini ben konuşacaktım ve erhanlar konuşmasını yaptıktan sonra ben konuşmaya girdim. Hemen biraz olay hakkında gazlama yaptıktan sonra fiyatın 2250 olduğunu söylememle beraber kadın bir kahkaha atarak "Uff çocuklar anlıyorum şimdi bunun 250'si pazarlık payı" demezmi ! Ben şoke ve dumur olmuş bir şekilde gevelemeye başladım ama artık stop olduğum için bir şey diyemeden susmak zorunda kaldım. Meğersem sağlam bir kayaya çarpmışız. Burada neyi öğrenmiş oluyoruz "Çok bilmişlik ve sivri zeka olmaya çalışmanın sonucu" :) Şemsiye nerede ? Neyse tabi biz programı geç yaptığımız için kadında tatile çıktı ve elimizde öylecesine kala kaldı program ve websitesi ama tabi geçirdiğimiz zamanların güzelliğine denilecek yoktu o ayrı mesele hatta bakın size bir anımı anlatayım :

Bazen benim böyle çılgın zamanlarım olur. Arkadaşın telefonunda polis telsizi sesi varmış. Bizder erhan samet ve ben göle gittik tabi ben yüzmedim sevmem de zaten :) neyse gelirken iyice hava akşam olmuştu ve trendeyiz. Ben dayanamadım ve gittik hani o vagonların birleştiği bir yer vardıya ya boşluktur çıkış kapısı vardır vs. oraya samet ile gittik ve açtık polis telsizi sesini ve millet bize bakıyor ama biz güya sivil polis ayağına konuşuyoruz ama benim böyle durumlarda dayanamayıp gülme huyum bizi rezil ediyor o ayrı mesele. Derken oradan geçen simitçe bize saygıyla eğilerek merhaba abi demezmi . Allah'ım benim canım çıktı gülmekten ama bizim samet süper hala çaktırmadan rolüne devam edebiliyordu kendisine buradan selamlar...Tabi trenden indik girdik ara sokaklara açtık telsizi hava gece olmaya başladığı için tüm internet cafeciler dışarı çıkıyorlar polis geliyor kapatalım cafeleri gibisinden. Oradan çıkan bir cafeci "gençler açmışız müziği" demez mi. Komedi ya ! Neyse bunu niye anlattım insana bazen çılgınlık bazen ise gülmek gerekiyor.

Neyse umarım ufakta olsa yüzünüz gülmüş ve yaşadıklarımı bir nebzede olsun aktarabilmişimdir.

Hepinize iyi günler...

[size=1pt]http://www.ineededucating.com/KoseYazisi/KoseYazisiDetay.aspx?ID=3&BolumID=1[/size]

Son mesajlar