Bir insanın kalbinde kaç kişi olur?

Bu konuyu okuyanlar

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
kendinize biraz zaman ayırın, herhangi bi ilişkiden uzak durun demiyorum ama ilişki sizi bulsun. ne olduysa kafanıza takmayın olacağı varsa zaten olur, misal ben üniversite tercihleri zamanı hiç bir yanlış olmamasına rağmen Boğaziçi yerine Hacettepe'ye geldim, öyle çıktı sonuç aslında Boğaziçi'nde olmam lazımdı sonra okula başlayınca biriyle tanıştım hayatımı değiştirdi. tercihimin yanlış olmasına itiraz etmeme vakit bile kalmamıştı ve hayatım garip bi şekilde güzelleşmişti. şuan mutluyum 14. ayı devirdik bir ömür de olur inşallah.

kendinize zaman ayırın. yazar mısınız, yazmayı seviyor musunuz, yazın. ama geçmişi değil geleceğinizi, hayalinizi yazın. hobileriniz vardır, uğraşın yani başka şeylerle keşif edin. umarım hayatınızın geri kalan kısmı istediğiniz gibi olur :)

Reaksiyon puanı
617
kendinize biraz zaman ayırın, herhangi bi ilişkiden uzak durun demiyorum ama ilişki sizi bulsun. ne olduysa kafanıza takmayın olacağı varsa zaten olur, misal ben üniversite tercihleri zamanı hiç bir yanlış olmamasına rağmen Boğaziçi yerine Hacettepe'ye geldim, öyle çıktı sonuç aslında Boğaziçi'nde olmam lazımdı sonra okula başlayınca biriyle tanıştım hayatımı değiştirdi. tercihimin yanlış olmasına itiraz etmeme vakit bile kalmamıştı ve hayatım garip bi şekilde güzelleşmişti. şuan mutluyum 14. ayı devirdik bir ömür de olur inşallah.

kendinize zaman ayırın. yazar mısınız, yazmayı seviyor musunuz, yazın. ama geçmişi değil geleceğinizi, hayalinizi yazın. hobileriniz vardır, uğraşın yani başka şeylerle keşif edin. umarım hayatınızın geri kalan kısmı istediğiniz gibi olur :)
Şu anda öyle yapıyorum zaten akışına bıraktım. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İnşallah allah iyilerin gönlüne göre verir. Eğer bizde iyiysek bir gün mükafatını alırız zaten.

arkabisrem

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Konuşmayı denedim olmaz diyor yapamam diyor. Senle ilgili bi problemim yok hakkım sana helaldir diyor. Ama ailene hakkımı helal etmem diyor. Çünkü bizimkiler beni ondan ayırıp başkasıyla nışanladılar şiddetli geçimsizlik sonucu ayrıldım. Ve bi süre sonra sosyal medyadan slm diye mesaj attı sevdiğim kişi. Bende ayrıldığımı duymuşta tekrar benimle olmak istiyo sandım ama duymamış sadece nasıl olduğunu merak ettim dedi. Sonra bi süre konuştuk bi kerede görüştük her şey yolundaydı. Sonra bi gün ciddi anlamda konuştuk. Ben yapamam olmaz artık görüşmeyelim dedi. Neden deyince hazmedemem dedi. Ben seninle evlenemen dedi. Yıkıldım tabi. Peki niye konuşuyorsun benle niyetin ne dedim. Bi niyetim yok sadece özlemiştim dedi ben biraz onu üzecek şeyler söyledim kızdım ve kapattım.

Kararlarınızda net olmanızı tavsiye ediyorum. Aşkın gözü kördür cümlesi gerçekten doğru. İnsan aşık olduğunda farkındalığını yitiriyor. Bunun hayatınızda bir sınav olduğunu düşünün. Sınava çok iyi hazırlanmışsınız ve sınavdan geçeceğinize eminsiniz ve sonrasında istediğiniz hayalleriniz gerçek olacak. Ama sınav günü bir sorun oluyor ve malesef sınavdan geçemiyorsunuz. İnsan psikolojisinde elde etmek diye bir şey var. Hayalini kurduğunuz şeye kişiye ya da bir duruma ulaşamadığınızda bu aklınızda her zaman tamamlanmamış bir olgu olarak kalacaktır. Ancak bunun farkında olduğunuzda, bu düşüncelerin sizin hayatınızı olumsuz yönde etkilemesine izin vermemiş olursunuz. Bende dahil olmak üzere bir çok kişi hayalini kurduğu kişilere ulaşamamıştır. Ama bu durumun kendinizi yıprattığınıda gözardı etmeyiniz. Bir anda toparlanıp hiç birşey olmamış gibi davranmak ta sadakatsiz hissettirebilir kendinizi. Ben onu çok seviyordum, unutamamam diyordum ancak ne çabuk kendimi toparladım deyip kendinizi duygusuz hissedebilirsiniz. Bu normal ancak düşünülüğü gibi değil. Ne yaparsanız kendinize yaparsınız şu hayatta. Ve bir kapı kapanırsa, daha güzel kapıların açılması için sizinde çaba sarfetmeniz gerekir.

Hayatınızın güzel anlarını düşünün ve sıkışıp kalmayın olumsuz düşünceler içinde.
Bir karadeniz atasözü ''olmayisa olmayi ölmezuk hoş '' :)

Reaksiyon puanı
617
Aslında şöylede bişey var ben ne yaşarsam yaşayayım hiç bi zaman karalar bağlamam. Yada içimde yaşarım diyeyim. Yani kendimi o piskolojiye sokmamam. Ben çok büyük bi acı olarak nitelendiriyorum ki öyle zaten annemi kaybettim. Perişan oldum iki yılı aşkın bi süredir . Her düşündüğümde ağlamak bağırmak istiyorum ama izin vermiyorum buna o piskolojiye girersem bi daha çıkamicağımı biliyorum. Bi kaç damla gözyaşı döküp kendine gel diyorum. Ben her durumu yaşarken o durumun farkındayım. Hiç kendimi kaybetmedim şimdiye kadar.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
sevgi mi yoksa aşk mı?ikisi farkklıdır.
aynı anda birden fazla kişiyi seversin ama birden fazla kişiye aşık olamazsın.eğer olursa onun adı aşk değil hoşlanmaktır,beğenidir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hoşlanmak, sevgi, beğeni, aşk ifadeleri nerde nasıl kullanılır iyice araştırılmalı!

Kuran'da evlenmek için düşünülen hanımlar için bile "hoşlanma" ifadesi geçer. yani hoşlanılan bir kadınla erkek nasıl evlenir bahsi geçer...

işte Kuran'da ve hadislerde aşk diye geçmez, en basit haliyle,yalın bir şekilde "hoşlanma" ifadesi geçer. kısaca bir erkek bir hanfendiden hoşlanıyorsa ona günümüz tabiri ile aşıktır demektir. ben böyle kabul ederim.

ayeti yazıyorum:

2/BAKARA-221
Ve lâ tenkihûl muşrikâti hattâ yu’minn(yu’minne), ve le emetun mu’minetun hayrun min muşriketin ve lev a’cebetkum, ve lâ tunkihûl muşrikîne hattâ yu’minû ve le abdun mu’minun hayrun min muşrikin ve lev a’cebekum, ulâike yed’ûne ilen nâr(nâri), vallâhu yed’û ilel cenneti vel magfireti bi iznih(iznihi), ve yubeyyinu âyâtihî lin nâsi leallehum yetezekkerûn(yetezekkerûne).
Müşrik (Allah'a ortak koşan) kadınları, (onlar) mü'min oluncaya kadar nikâhlamayın. Mü'min bir cariye müşrik (hür) bir kadından elbette daha hayırlıdır, hoşunuza gitse bile. (Kadınlarınızı da) müşrik erkeklerle, (onlar) mü'min oluncaya kadar nikâhlamayın. Mü'min bir köle, müşrik (hür) birinden hoşlansanız bile elbette daha hayırlıdır. ışte onlar, (sizi) ateşe davet ederler. Allah ise kendi izni ile (sizi) cennete ve mağfirete davet ediyor ve insanlara âyetlerini açıklıyor. Umulur ki onlar böylece tezekkür ederler.

8. ve lev a'cebet-kum : ve size hoş gelse bile, hoşunuza gitse bile

33/AHZÂB-52
Lâ yahıllu leken nisâu min ba’du ve lâ en tebeddele bihinne min ezvâcin ve lev a’cebeke husnuhunne illâ mâ meleket yemînuk(yemînuke), ve kânallâhu alâ kulli şey’in rakîbâ(rakîben).
Bundan sonra sana (başka) kadınlar ve zevcelerinden birini, güzelliği hoşuna gitse bile (başka bir hanımla) değiştirmen helâl değildir. Elinin (altında) sahip oldukların (cariyeler) hariç. Ve Allah, herşeyi murakebe (denetleyen) edendir.

10. a'cebe-ke : senin hoşuna gitti
11. husnu-hunne : onların güzelliği

Reaksiyon puanı
617
hoşlanmak, sevgi, beğeni, aşk ifadeleri nerde nasıl kullanılır iyice araştırılmalı!

Kuran'da evlenmek için düşünülen hanımlar için bile "hoşlanma" ifadesi geçer. yani hoşlanılan bir kadınla erkek nasıl evlenir bahsi geçer...

işte Kuran'da ve hadislerde aşk diye geçmez, en basit haliyle,yalın bir şekilde "hoşlanma" ifadesi geçer. kısaca bir erkek bir hanfendiden hoşlanıyorsa ona günümüz tabiri ile aşıktır demektir. ben böyle kabul ederim.

ayeti yazıyorum:

2/BAKARA-221
Ve lâ tenkihûl muşrikâti hattâ yu’minn(yu’minne), ve le emetun mu’minetun hayrun min muşriketin ve lev a’cebetkum, ve lâ tunkihûl muşrikîne hattâ yu’minû ve le abdun mu’minun hayrun min muşrikin ve lev a’cebekum, ulâike yed’ûne ilen nâr(nâri), vallâhu yed’û ilel cenneti vel magfireti bi iznih(iznihi), ve yubeyyinu âyâtihî lin nâsi leallehum yetezekkerûn(yetezekkerûne).
Müşrik (Allah'a ortak koşan) kadınları, (onlar) mü'min oluncaya kadar nikâhlamayın. Mü'min bir cariye müşrik (hür) bir kadından elbette daha hayırlıdır, hoşunuza gitse bile. (Kadınlarınızı da) müşrik erkeklerle, (onlar) mü'min oluncaya kadar nikâhlamayın. Mü'min bir köle, müşrik (hür) birinden hoşlansanız bile elbette daha hayırlıdır. ışte onlar, (sizi) ateşe davet ederler. Allah ise kendi izni ile (sizi) cennete ve mağfirete davet ediyor ve insanlara âyetlerini açıklıyor. Umulur ki onlar böylece tezekkür ederler.

8. ve lev a'cebet-kum : ve size hoş gelse bile, hoşunuza gitse bile

33/AHZÂB-52
Lâ yahıllu leken nisâu min ba’du ve lâ en tebeddele bihinne min ezvâcin ve lev a’cebeke husnuhunne illâ mâ meleket yemînuk(yemînuke), ve kânallâhu alâ kulli şey’in rakîbâ(rakîben).
Bundan sonra sana (başka) kadınlar ve zevcelerinden birini, güzelliği hoşuna gitse bile (başka bir hanımla) değiştirmen helâl değildir. Elinin (altında) sahip oldukların (cariyeler) hariç. Ve Allah, herşeyi murakebe (denetleyen) edendir.

10. a'cebe-ke : senin hoşuna gitti
11. husnu-hunne : onların güzelliği
Allah muhakkak herşeyi bilendir.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Kalp özel bir kutudur, onu taşıyan tek anahtar vardır o anahtar sahibinde gizli...

ukaraas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dile kolay 8 sene, aynı gün doğmuş, yıllar sonra aynı gün aşık olmuş biri olarak. 8 Sene boyunca yapabildiğim fedakarlığı yaptım fakat ne yazık ki, onun nişanında uzaktan izleyen kişi oldum. İnsanın kalbinde elbet bir insana yer vardır. Ama onu sen belirleyemezsin !KADER! belirler. Umarım mutlu olursun :)

Ekli dosyalar

• IMG_20161003_031908.jpg
    IMG_20161003_031908.jpg
    72.2 KB · Görüntüleme: 572
Reaksiyon puanı
617
Dile kolay 8 sene, aynı gün doğmuş, yıllar sonra aynı gün aşık olmuş biri olarak. 8 Sene boyunca yapabildiğim fedakarlığı yaptım fakat ne yazık ki, onun nişanında uzaktan izleyen kişi oldum. İnsanın kalbinde elbet bir insana yer vardır. Ama onu sen belirleyemezsin !KADER! belirler. Umarım mutlu olursun :)
Seni n adına üzüldüm zor olmalı. Anlında yaźılmamışsa 8 yıl değil 18 yıl olsa kaç yazar. Olmayınca olmuyor. Osenin unutamadığın olacak belki. Ama bir gün biriyle görüşeceksin belkide seveceksin. Bu olacak bi gün o unutamadığınsa hep kalbinin bi yerinde olacak belki. İşte bu durumda durup kendine soracaksın sende...
--- Gönderi Güncellendi ---
İyi dileğin için teşekkürler. Umarım sende mutlu olursun.

mervee89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bi insan aynı anda iki kişiyi sevebilirmi? Kalbinizde unutamadığınız aynı zamandada sevdiğiniz biri var mı?
Hiç dolduramadığım bi boşluk var kalbimde. Ne yapmak istediğimi bile bilemiyorum. Yeni bi ilişkimi? Yoksa unutamadığım mı

Sen buna karar veremiyorken bizim karar vermemizi nasıl bekliyorsun?

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
2 side sevgi değildir hoşlantıdır
Sevgi tek kişiliktir ve insan 1 2 ayda sevemez hoşlanır sevgi uzun zamanda olur

torben

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İnsandan insana değişir eğer herhangi bir karekter ve kişilik sorunu yoksa bir kişiyi sever ve sevdasının peşinden gider

ardaulusoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birçok kişi sevilir ama bir kişiye aşık olunur , en azından benim görüşüm bu yönde