Bir erkeğin en çok neye ihtiyacı vardır?

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bir erkeğin en çok neye ihtiyacı vardır?

Hizmet dediğimiz şey, aslında vazifedir. “Ben İslam’a hizmet edeceğim.” diyen şahıs, “Bir Müslüman olarak, içinde bulunduğum durumda neler yapmam lazım?” sorusuna cevap aramalıdır. Bursa’ya konferansa gitmiştim birkaç yıl önce...

Orada hanım okurlarım, “Ağabey, biz hanımlar, İslam’a nasıl daha iyi hizmet edebiliriz?” diye sormuşlardı. Ben de şöyle cevap vermiştim: “Hizmeti uzaklarda aramaya gerek yoktur; kendi evimizi cennete çevirmeye çalışmak hizmettir. Çok bilinen bir hadistir; ‘Herhangi birinizin elinde bir hurma fidanı varken, kıyamet kopacak olsa dahi derhal onu diksin.’ Yani şartlar ne olursa olsun, hizmeti ertelememek hayatımızın esası olmalıdır. Evinizi, eşinizi, çocuklarınızı ihmal etmemeniz en büyük hizmettir.”

Maişeti temin, aile halkının sorumluluğu, çocukların tahsili, onların daha iyi bir hayata hazırlanmaları… Bunlar dinimizce erkeğin sorumluluğunda olan işlerdir. Bu ağır yüklerin altında olan erkek, eşinden en çok şefkat bekler. İşte bu noktada gösterilen şefkat, hanımlar için en büyük hizmettir. Çünkü belli etsin ya da etmesin, her erkeğin içinde bir çocuk vardır. Bunun için evlenir; bir hanımın şefkatine sığınır. Dikkat edilirse dul kalan erkekler, hemen evlenmek cihetine giderler. Aslında erkek lokantada yemek yiyebilir, terzide elbiselerini diktirir, kuru temizlemede yıkatır, evini temizletir. Fakat bir hanımda bulabileceği sevgi ve alakayı başka yerde bulamaz. Bu sebepten hanımlara derim ki: “Sizler şefkat kahramanısınız. Çocuklarınıza gösterdiğiniz şefkati, eşinizden esirgemeyin.”

Böyle yazıp konuşunca bazı hanım kardeşler itiraz ediyor: “Her şeyi bizden bekliyorsunuz. Bütün adımları biz mi atacağız?” Hanımları temin ederim ki, kadının eşi için attığı her adım aslında kendisi içindir, erkeği için değil… Hanımlar duygusaldır. Komşusunun, akrabasının, hatta hiç tanımadığı insanların derdiyle meşgul olur.

Herkesin derdiyle dertlenmek insanı perişan eder. Amma eşinin derdiyle dertlenmek, “Bu da geçer ya Hû” demek, iki tarafı da rahatlatır.

Üstad Bediüzzaman’ın ifadesiyle; işte o zaman ev, bir nevi cennet olur… Allah böyle yaratmış; hanımın bir tebessümüyle erkek rahatlar. Hatta dikkat edilirse babalar, kız çocuklarına daha yakındır. Hep söylerim: “Herkese hakkımı helal ettim amma en çok kızıma helal ettim…” Küçükken kız çocuğu kendini korumaktan aciz, savunmaktan mahrumdur. Bu duygular içerisinde adeta babasına sığınır. Amma yıllar geçip de babalar yaşlanınca, bu sefer de babalar kızlarının bir nevi himayesine girer.

Kız evlat, annesinden daha ziyade babasına yardım eder. Annesinin ihmalkâr davrandığı bazı hususlarda, kız evlatlar o açığı kapatır. Mesela küçük yaşından itibaren babasının her işine koşturması, onu bir anne gibi koruyup kollaması sebebiyle, Efendimiz (sas), Hz. Fatıma’ya “Ümmü Ebîha” yani “Babasının Annesi” lakabını vermiştir…

Evet, bazı beylerin hatalı hareketleri olabilir. Bu hareketlerle hanımını üzebilir amma Peygamberimiz (sas) buyurmuş ki: “Yorgunluk, ağrı, keder, acı ve gamdan diken batmasına varıncaya kadar Müslüman’a isabet eden her şeye karşılık, Allah onun günahını bağışlar.” Bir şahıs, eşinin hoşuna gitmeyen hallerine sabrederse, ona mukabil Allah, o kişiye çok güzel mükâfatlar verir…

kaynak

ferhatbaysan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi Ağzına Sağlık sanırım Risalelerden Çok Güzel İstifade Etmişsin Yada Ben Böyle Düşündüm veya Risale-i Nur Okudun mu Bilemem :) Ama Ellerine Sağlık

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Abi Ağzına Sağlık sanırım Risalelerden Çok Güzel İstifade Etmişsin Yada Ben Böyle Düşündüm veya Risale-i Nur Okudun mu Bilemem :) Ama Ellerine Sağlık

tam ve hakkıyla okudum diyemem sevgili kardeşim, ama daimi bir talebe olarak çokça müstefid olduğumuz doğrudur.
teşekkür ediyorum güzel dilekleriniz için.

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Biz erkekler böyleyiz işte :d Teşekkürler güzel yazı.

TosunPasaa

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ALLAH razı olsun. Bu zamanda böyle ilişkiye kurabilmek çok zor gibi görünüyor. Erkek başka dünyalarda bayan başka dünyalarda. Herkes kendi derdiyle meşgul oluyor.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Zamanımızda çoğalan boşanma sebeplerinin en başındaki neden 'Bencillik'.Erkek ve Kadın hep karşısından özveri bekliyor.Yeri gelir ufacık bir güler yüz yuvanın dağılmasını önleyebilir.Güzel bir yazı yazmış,Hekimoğlu Hocamız.Sağolasın. [MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] Abi.:)

kaptan_07

Asistan
Reaksiyon puanı
5
evliliklerin katlanmak olduğu günümüzde gerçekten çok güzel tespitler. çok güzel bir yazı.

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
Günümüz de kalmadı ki böyle evlilikler

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
erkeğin allah korkusuna ıhtıyacı var bu olursa zaten diğerleri faso fıso

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
erkeğin allah korkusuna ıhtıyacı var bu olursa zaten diğerleri faso fıso

Sade erkeğin değil, kadının da, herkesin Allah korkusuna ihtiyacı var [MENTION=322625]DumDumaq[/MENTION], tek taraflı olunca zindan oluyor hayat zira.