Bir bilgisayar formatlandıktan sonra neden kasar?

Bu konuyu okuyanlar

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Forumlarda çokça tartışılan "Format attım oyunlarda düşük fps, oyunlar kasıyor, format attım işe yaramadı" başlıkları.
Bir bilgisayarın format atıldıktan sonra kasması için ne tür sebepler vardır?

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Yüklenen windows dosyalarında sıkıntı olabilir veya sürücüler güncellenmemiştir.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Windows 10 olduğu için kasabilir.

Windows 8.1 Pro kullanıyorum. Windows 10'a geçmeyi hep düşünmüştüm fakat son gelen güncellemelerin ortaya çıkardığı problemleri duyunca, bir süre daha geçmemeye karar verdim.

Yüklenen windows dosyalarında sıkıntı olabilir veya sürücüler güncellenmemiştir.

Dosyalar konusunda haklı mısın bilmiyorum, her zaman kullandığım korsan Windows 8.1 Pro DVD'sini kullanmıştım. Ama mantıklı yinede.
Sürücü yüklemek en sevmediğim iştir. Sürücüler için ne kullandığım Laptop firmasının sürücülerini yüklemekle uğraşıyorum, ne de ayrı ayrı hepsini internetten aratarak bulmaya çalışıyorum. Format sonrasında, Windows'un kendi yüklediği sürücülerle bırakıyorum, sadece AMD ekran kartımın sürücülerini yüklüyorum. Çünkü Windows yanlış yüklüyor.

Bu arada hem kendi yaşadığım bu problemi çözmek için, hemde olası ihtimalleri başlık altında listelemek için konuyu bu şekilde açmaya karar verdim. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
* Öyleyse diskteki MFT ve diğer taşınmaz alanların parçalanması olabilir, bunu standart birleştiriciler düzeltemez, IOBit'in disk birleştiricisi veya UltimateDefrag sistemin başlangıcında özel bir ekran üzerinden birleştirir.
* Format atılırken standart iso ile değil de üreticilerin kendi programlarıyla doldurduğu iso ile atılmış olabilir ki bu tür sistemlerde onlarca gereksiz program ve servis başlangıçta açık gelir.
* Registry parçalanması olabilir, birinci maddeyle aynı.
* Sürücü problemleri olabilir.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
* Öyleyse diskteki MFT ve diğer taşınmaz alanların parçalanması olabilir, bunu standart birleştiriciler düzeltemez, IOBit'in disk birleştiricisi veya UltimateDefrag sistemin başlangıcında özel bir ekran üzerinden birleştirir.
* Format atılırken standart iso ile değil de üreticilerin kendi programlarıyla doldurduğu iso ile atılmış olabilir ki bu tür sistemlerde onlarca gereksiz program ve servis başlangıçta açık gelir.
* Registry parçalanması olabilir, birinci maddeyle aynı.
* Sürücü problemleri olabilir.

*Peki formatlanmış bir diskte neden Registry Parçalanması olsun? Registry Parçalanması zamanla yüklenen programlardan ve sürekli silinip çoğaltılan dosyalardan oluşan bir şey değil mi? Bu arada Registry Parçalanmalarına karşı Auslogics DiskDefrag ve Windows Disk Defrag kullandım.
*İSO dosyasını indirdiğim site, dosyanın öz, ellenmemiş Windows olduğunu söylüyordu. Kısacası bütün hizmetler ve programlar açık durumda. (Daha önce bir defa daha kullandığım bir ISO dosyası)
*Sürücü problemleri derken yukarıda bahsettiğim Ekran Kartı ve benzeri mi? Onlar konusunda gerçekten yardım lazım.

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
bilgisayar formatlandıktan sonra bir süre kullanmanız lazım, o verileri biriktirdikten sonra program kullanma alışkanlıklarınızı belirledikten sonra pek bir kasma hissetmezsiniz

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sürücüleri uygun şekilde güncellemeniz gerekiyor bence. çünkü işlemci gibi önemli güncellemeler de mevcuttur. driver boster ile güncelleyin. ekran kartınınkini siz seçerek güncellerseniz daha iyi olabilir ama daha bir çok önemli güncelleme var. ben de format attıktan sonra güncelleme yapmayınca kasmıyor ama oyunlarda fps düşük kalıyor...

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
bilgisayar formatlandıktan sonra bir süre kullanmanız lazım, o verileri biriktirdikten sonra program kullanma alışkanlıklarınızı belirledikten sonra pek bir kasma hissetmezsiniz

Bariz kasıyor ama ya. Oldukça rahatsız edici. Youtube'da bir video izlerken ortasında bir anda donuyor 1 2 saniye. Toparlamak zorunda kalıyorsun. Chrome'da gezinirken "Chrome Cevap Vermiyor"la karşılaşıyorum ara ara. Ekran grileşip bir süre sonra normale dönüyor.

sürücüleri uygun şekilde güncellemeniz gerekiyor bence. çünkü işlemci gibi önemli güncellemeler de mevcuttur. driver boster ile güncelleyin. ekran kartınınkini siz seçerek güncellerseniz daha iyi olabilir ama daha bir çok önemli güncelleme var. ben de format attıktan sonra güncelleme yapmayınca kasmıyor ama oyunlarda fps düşük kalıyor...

Driver Booster yerine DriverPack Solution kullanabilirim. Olur mu?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ben driver boster ı daha başarılı buluyorum. driver pack solution ı bir kere denemiştim ama driver boster ı en az 10 kere denemişimdir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Değil.
Windows'un dosya sistemi Linux gibi journaling üzerine kurulu deterministik bir yapıda değil.
Bazen Unreal Engine yüklerim çok az bir dosya parçalanmış olarak yüklenmiştir, bazen tekrar yüklerim çoğu dosya parçalanmış olarak yüklenmiştir.
Dolayısıyla format esnasında registry yapılandırırken daha ilk kopyalama işlemi sırasında bile parçalanma oluşabilir.
Sadece Registry değil MTF, LogFile, BitMap, AttrDef, UpCase, MFTMirr, Secure, ObjLd, UsnJnrl, HibernateFile, PageFile gibi taşınmaz sistem parçaları da ayrılmış olabilir.
Bunu Windows'taki disk birleştirme aracı çözemez, sadece iki tane çözen var, biri IOBit'in diğeri UltimateDefrag.
IOBit'inki dahi optimal çözüm değil çünkü bu parçaları rastgele ilk boş bulduğu alanda birleştiriyor, UltimateDefrag'ta ise bunların clusterlarını ayarlarıp diskin en başına ve yan yana gelecek şekilde dizebiliyorsun.

İkinci mesele zaten gereksiz bütün hizmetler ve programların açık olması.

Bir diğer nokta sizin RAM miktarı 4 GB yetersiz geliyordur.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
ben driver boster ı daha başarılı buluyorum. driver pack solution ı bir kere denemiştim ama driver boster ı en az 10 kere denemişimdir.

Daha önce Driver Booster'la kötü bir anım olmuştu. Hatta şuan kulladığım Windows İSO'sunu ozaman yazıp formatlamak durumunda kalmıştım. Hala duruyor ve kullanıyorum o ISO'yu. Driver PackSolution'ı bi denerim bi ara. Olmadı bir iki alternatif daha vardı zaten.

Değil.
Windows'un dosya sistemi Linux gibi journaling üzerine kurulu deterministik bir yapıda değil.
Bazen Unreal Engine yüklerim çok az bir dosya parçalanmış olarak yüklenmiştir, bazen tekrar yüklerim çoğu dosya parçalanmış olarak yüklenmiştir.
Dolayısıyla format esnasında registry yapılandırırken daha ilk kopyalama işlemi sırasında bile parçalanma oluşabilir.
Sadece Registry değil MTF, LogFile, BitMap, AttrDef, UpCase, MFTMirr, Secure, ObjLd, UsnJnrl, HibernateFile, PageFile gibi taşınmaz sistem parçaları da ayrılmış olabilir.
Bunu Windows'taki disk birleştirme aracı çözemez, sadece iki tane çözen var, biri IOBit'in diğeri UltimateDefrag.
IOBit'inki dahi optimal çözüm değil çünkü bu parçaları rastgele ilk boş bulduğu alanda birleştiriyor, UltimateDefrag'ta ise bunların clusterlarını ayarlarıp diskin en başına ve yan yana gelecek şekilde dizebiliyorsun.

İkinci mesele zaten gereksiz bütün hizmetler ve programların açık olması.

Bir diğer nokta sizin RAM miktarı 4 GB yetersiz geliyordur.

RAM 8 GB.
Bundan önce bir bilgisayarcının attığı formatı kullanıyordum. Ondan önce de kendi attğım format vardı. Problemler yaşadığımdan format attırma ihtiyacı hissettim. O adamın attığı format çok sorunsuzdu oda 8.1 pro yüklemişti. Ama ben yükleyince kasılacağı, sorunlar vereceği falan tuttu. Ne bileyim yüksek boyutlu .exe ve .iso dosyaları aşırı geç açılıyordu. 10 15 dakika sürdüğü olurdu bazı .iso dosyalarının UltraISO'da açılması. Zaten ilk kasma belirtilerini formattan sonra yüklemek istediğim oyunların ISO'larını açmaya çalışırken farketmiştim. Ardından, ilk belirtiler Dosya Gezgini'nin donması, takılması ve mouse sağ tıkının aşırı geç açılması oldu.
Aslında %100 disk problemin var diyorlardı. "Hızlı Başlatma"yı kapat falan tarzında çözümler verdiler.
Hizmetlerde hangisi çok hangisi kapalı bilmiyorum.

Şuan ne yapmamı önerirsiniz?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
öyleyse fullprogramlardan ya da sağlam indirden yeni sağlam bir iso indir, indirebilirsen. ben win 7 indirmiştim 64 bit sorunsuz çalıştı.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
öyleyse fullprogramlardan ya da sağlam indirden yeni sağlam bir iso indir, indirebilirsen. ben win 7 indirmiştim 64 bit sorunsuz çalıştı.

Tekrar mı format atayım yani? Birde modlu Windows diye bir şey duymuştum. Bilgisayarcılar kullanıyormuş. İçinde gereksiz tüm şeyler kapatılıp kardılan oynama Windows. Bu konuda fikri olan var mı?

Ayrıca Driver yükleme konusunda şunları söyleyebilirim. Hatırladığım kadarıyla bilgisayarcı bu bilgisayara format attığında ekran kartı sürücüsünü dahi yüklememişti. Baştan savma bir format attığını hatırlıyorum. Ben onun üstüne hiçbir driver yüklemedim. Sadece ekran kartı sürücüsü yükledim. Buna rağmen performanslı bir cihaz kullandım. Yani, bu demek oluyor ki, sorunumuz driverla alakalı olmayabilir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
sorun o zaman senin elindeki iso ile ilgili demektir, driver güncelleme bazı durumlarda elzemdir. modlanmış değil saf windows sürümleri var, onları indir. ayrıca format çekerken temiz bir format çek, format çekmek zaman haricinde zaten kolay bir iş. zaten seninkisi sorunlu...

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
sorun o zaman senin elindeki iso ile ilgili demektir, driver güncelleme bazı durumlarda elzemdir. modlanmış değil saf windows sürümleri var, onları indir. ayrıca format çekerken temiz bir format çek, format çekmek zaman haricinde zaten kolay bir iş. zaten seninkisi sorunlu...

Saf Windows Sürümleri nasıl oluyor? Temiz format derken neyi kastettiniz birde? Format atarken bir problem oluşmaması için hep Windows'un "Kurtarma" özelliğini kullanırım.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
saf windows aynı orjinal dvd sindeki + güncellemeleri şeklinde olup ayrıca belirtilir. temiz format ise diskteki önemli şeyleri yedekleyip, biçimlendirdikten sonra windowsu sanki sıfır diske yüklüyormuş gibi yüklemektir. sadece "c" sürücüsünü de biçimlendirip oraya da kurtarma seçeneği değil de baştan kur windowsu. eğer sadece kurtarma ile yaparsan virüs vs ne bulaşmışsa bilgisayara kalıntıları filan sistemi anında yine bozar ... o vakitte iyi bir antivirüs programı kullan. ama en temizi diski biçimlendirmek ve sıfırdan windowsu kurmak.

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
saf windows aynı orjinal dvd sindeki + güncellemeleri şeklinde olup ayrıca belirtilir. temiz format ise diskteki önemli şeyleri yedekleyip, biçimlendirdikten sonra windowsu sanki sıfır diske yüklüyormuş gibi yüklemektir. sadece "c" sürücüsünü de biçimlendirip oraya da kurtarma seçeneği değil de baştan kur windowsu. eğer sadece kurtarma ile yaparsan virüs vs ne bulaşmışsa bilgisayara kalıntıları filan sistemi anında yine bozar ... o vakitte iyi bir antivirüs programı kullan. ama en temizi diski biçimlendirmek ve sıfırdan windowsu kurmak.

Temiz format şart mı diyorsun? Daha önce hep kullandığım yöntemdi bu zamana kadar. Sanırım İSO'yu indirdiğim yeri buldum. Özelden atıyorum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
önemli dosyaların varsa yedekle, sonra temiz bir format... bilgisayarın sıfır bir işletim sistemiyle çalışacaktır. eğer donanımsal bir sorun yoksa düzelecektir.

temiz format ile tüm virüs trojen hatalar filan fişman hepsi silinecektir.

Son düzenleme:

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
W10 kullanıyorum masa üstü PC' de hiç bir sıkıntı yok sürekli güncel tutuyorum 6 senelik bilgisayar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
benim gibi bazıları w10 nu sevmeyenler kulubünde :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
neredeyse çıktığından beri w10 kullanıyorum bazen insider sürümü kullandığım halde kasma veya başka sorunla karşılaşmadım daha bilgisayarımda 3 senelik felan @Akif52

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
önemli dosyaların varsa yedekle, sonra temiz bir format... bilgisayarın sıfır bir işletim sistemiyle çalışacaktır. eğer donanımsal bir sorun yoksa düzelecektir.

temiz format ile tüm virüs trojen hatalar filan fişman hepsi silinecektir.

Kurtarmayla arasında ne fark var bilemedim. Bana hiçbir şey farkettirmiyor demişlerdi. Ama dediğini bi kenara yazdım.

W10 kullanıyorum masa üstü PC' de hiç bir sıkıntı yok sürekli güncel tutuyorum 6 senelik bilgisayar.

W10'a kafayı taktım zaten, yüklemeyi düşünüyorum. Ama ters bir durum olma ihtimali beni endişelendiriyor.

neredeyse çıktığından beri w10 kullanıyorum bazen insider sürümü kullandığım halde kasma veya başka sorunla karşılaşmadım daha bilgisayarımda 3 senelik felan @Akif52

Formatı kendiniz mi atıyorsunuz? Format atma işleminden sonra neler yapıyorsunuz? Sürücü yükleme işlemi nasıl geçiyor? Hangi sürücüleri yüklüyorsunz? İnsanların nasıl format attıklarını çok merak ediyorum, bi ben mi farklı yapıyorum diye.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
kurtarma sadece windowsun sistem ve ana dosyalarını yeniler format ise diskteki her şeyi sıfır yapar :)

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
kurtarma sadece windowsun sistem ve ana dosyalarını yeniler format ise diskteki her şeyi sıfır yapar :)

Peki şuan ne yapmalıyım? Yukarıda bir çok konudan bahsettik. Defrag, sürücüler...

Ama şunu söylemeliyim ki, şuan format atamam. Onun dışında diğerlerini deneyebilirim. Birde Chipset Sürücüsü diye bir şey var. Ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Önemli mi? yüklenmeli mi?
Bu arada pmden attığım son paylaşılan Windows 8.1 Pro'yu mu diske yazıp formatlamam gerekiyor? (Hala Windows 10 konusunda kararsızım, sanırım biraz daha erteleyeceğim.)

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Birçok nedeni olabilir karşılaştığım durumları örnek olarak yazayım; windows 10 a yükseltme yoluyla yükseltildiğinde olabilir, format attıktan sonra ses kartı driverinin yanlış kurulması olabilir, uefi özellikli bilgisayara uefi olmayan şekilde windows kurduğumuzda olabilir, 64 bit kurulan sisteme 32 bit kurmak neden olabilir, korsan windows kuruyorsanız windowsun modifiyeli olması neden olabilir,hazır driver kuran uygulamalar kullanmak neden olabilir, windows 8 ve üstü gelen bilgisayara windows 7 kurmak olabilir.Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar aklıma gelirse yazmaya devam ederim.

ben obama

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 olduğu içiya benim pc ye bişi oldu sonra format attım çok kastı acaba win 8 e düşürsem bir şey olur mu veya kasma gider mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10 olduğu için kasabilir.

benim pc win 8 di sonra kendi kendine win 10 oldu kasmıyordu ama sonra format attım en düşük oyunda bile kasıyo acaba win 8 e düşürürsem birşey olur mu veya kasma gider mi ?

Son düzenleme: