Bios virüsünden nasıl korunabiliriz? Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

Mtehny01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar yeni çıkmış ve herkesin bilgisayarına musallat olmaya başlayan BİOS Virünsü bilgisayarın Biosun yüklü olduğu anakarttın önbelleğine yerleşip asla silinememektedir. Çünkü bu doğrudan anakarta yüklenen bir virüns ve bizim o bölgeye yetkimiz olmadığı için silemiyoruz. Ama bu konuda size bu virünsten nasıl korunabilirsinz onu göstericem.

ÖNCELİKLE;
lütfen burda anlatacağım herşeyi dikkatlice dinleyin ve aynı zamanda da HİÇBİR SIKINTIYI SORUMLULUĞUM ALTINA ALMIYORUM !!!
Ama yorum olarak yazarsanız Yardım edebilirim.

Yapmanız gerekenler:

Öncelikle Denetim masasına girin>Programlar ve Özelliklere girin>Program kaldıra girin>Windows özelliklerini aç veya kapata girin. Ekran Görüntüsü (1).png

Buradan (SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşımı Desteği)yazan kutunun içindeki tiki kaldırın.
Sonra bir antivirüns programı satın alın(benim önerim Eset çünkü bu virünse uygun bir yazılım geliştirip antivirünse ekledi.)
Sonra bir VPN yazılımını kullanmanızı tavsiye ederim.
Ve en önemlisi windowsun en güncel sürümünü ve Biosun en güncel sürümünü kullanmalısınız.
Ek olarak Aygıt yöneticisine girip tüm sürücülerin en son yazılıma güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncel olmayan bir yazılım varsa hemen en son sürüme güncelleyin.

Ek olarak Antivirüns yazılımınızın sizi uyardığı sitelere girmeyin.

Bu şekilde BİOS Virüsünden kurtulabiliriniz.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
(SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşımı Desteği) ne işe yarıyor bunu kapatınca...:)

Mtehny01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
(SMB 1.0/CIFS Dosya Paylaşımı Desteği) ne işe yarıyor bunu kapatınca...:)
Bu ayar bilgisayarınıdan doşya sızdırma veya çakma işlemlerini önlüyor aynı zamanda wanacry saldırılarından korunmuş oluyorsunuz.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu ayar bilgisayarınıdan doşya sızdırma veya çakma işlemlerini önlüyor aynı zamanda wanacry saldırılarından korunmuş oluyorsunuz.

Teşekkürler bu arada tam 5 yıldır Antivirüs programı kullanmıyorum şimdi acaba kursammı diye düşünmeye başladım..:D

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,341
Benim bilgisayarı korumanın pek bir yolu yokta.
Peki ya bu Bios virüsü nasıl hayatımıza karışacak? Zaten işlemcilerde halada açıklık vardı.