BIOS Kodlama

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Herkese öncelikle selamlar. Benim bu konuyu açma sebebim İntel VT-X. Benim bilgisayarım BIOS'a girmiyor. Bende düzelir diye sıfırladım. Ancak sıfırlanıp sıfırlanmadığını bilmiyorum. Benim bilgisayarımda devre dışı olarak geliyor. UEFI olarak Windows 10 Pro kurduktan sonra kontrol edeceğim görev yöneticisinden. Eğer devre dışıysa BIOS güncellemesine elleyip İntel VT-X i etkin yapmayı deneyeceğim. Önerdiğiniz program vs. var mı? Bu işlem nasıl yapılır? İnternette modlu sahte BIOS'lar var. Bende onlar gibi yapacağım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Tamam buldum. İntel'in EDK II ve UEFI Driver Wizard ile yapılabiliyormuş. Visual studio'dan C dilinde kodluyormuşuz. UEFI Forum Youtube kanalında gördüm.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Herkesin dilinde anlatta anlamayan dayılar d'sini atmasin sonra ...ayilara kalma...

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Herkesin dilinde anlatta anlamayan dayılar d'sini atmasin sonra ...ayilara kalma...
İyi o zaman anlatıyorum. UEFI Forum'un kanalı olan UEFI Forum'da İntel EDK II Training adlı videoyu izledim. Videoda nasıl UEFI BIOS ve Driver eklemeyi gösteriyor bir tane kadın. Video eski olduğundan Windows 7 kullanıyorlar. Açıklamada RAR buldum. İndirdim ve nasıl yapacağımızı(boot sekmesi, saat vs.) anlatan PDF çıktı. Birde Human Interface'den de bahsetmişler. Örnek olarak MSI Click BIOS 3'ü koymuşlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bildiğiniz sanal makine gibi. NVRAM ekleyip BIOS ayarlarını kaydediyoruz. Birde komutların çoğu EFI_ şeklinde. ARM VE IA-64 mimari gibi ayarda yapabiliyoruz.