Bios Boot bölümünde Usb belleğin görünmemesi

Bu konuyu okuyanlar

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba kategoriyi yanlış yapmış olabilirim neyse ben bilgisayarımı windows 7 yapmak istiyorum usb belleğe iso dosyasını yazdım bios a girip 1st device yi usb belleğe seçip kuruluma başlıycaktım ama usb bellek boot bölümünde gözükmüyor usb portlarda gözüküryor ama boot bölümünde gözükmüyor yardım edebilirmisiniz ?

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
yaptım ama hala görmüyor doğru seçip yaptım ama olmuyor

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Hocam yalnıca USB seçeneğini başa alıp deneyin.

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
O zaman biosunu güncelle. Bir de Biosdan Secure Boot'u devre dışı bırakın, USB Legacy'i etkinleştirin ve Fast Bios varsa onu da etkinleştirin.

biosum zaten son sürüm ama eski bu bilgisayar çok eski 2000 li yıllarda yapılmış ve dediğiniz Secure Boot USB Legacy Fast Bios hiçbirisi yok

tuttumseni

Asistan
Reaksiyon puanı
47
öncelikli olarak bakman gereken şey anakartın usb boot'u destekliyor mu ?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
FoxConn 2A8Ch Modeli bu peki usb bootu desteklediğini nasıl öğreneceğim ?
Sanırım öyle bir özelliği var, alttaki videoda yapılan adımları takip edebilirsin istersen anakart marka modeli ile aratıp tam uygun videolara da bakabilirsin. Ben BIOS sürümü üzerinden giderek ulaştım.

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sanırım öyle bir özelliği var, alttaki videoda yapılan adımları takip edebilirsin istersen anakart marka modeli ile aratıp tam uygun videolara da bakabilirsin. Ben BIOS sürümü üzerinden giderek ulaştım.

olmuyor USB Configuration yok benim bios onunkiyle aynı ama advanced farklı

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
olmuyor USB Configuration yok benim bios onunkiyle aynı ama advanced farklı
Sanırım Award Phoenix BIOS kullanılmış. Birde şöyle dene, flash belleği tak ve bilgisayar açılırken "Delete" tuşu ile BIOS arayüzüne gir. Ardından "Boot Priority" kısmından Flash belleğin adını bul, üzerine gel ve "+" Tuşu ile ilk sıraya al. Format attıktan sonra bu ayarları eskisine çevir, yoksa her açılmasına Flash belleği boot edecektir.

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
çözebildin mi sorunu

benim indirdiğim isolar yanlış herhalde usb belleği seçtim bilgisayar yeniden başladı sonra sol üstte çizgi beliriyor o kadar başka birşey yok aslında usb bellek olmadanda kurabilirmişim ama kurmaya çalışınca yine hata veriyor

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
ISO kalıbını belleğe Microsoft USB Tool programı ile yazıyorsunuz değil mi?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
O da işe yarayan bir program, belki dediğiniz gibi ISO kalıbında sorun olabilir onu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. USB Bellek olmadan kurulum gerçekleştirebilirsiniz ama bu tam olarak format yerine geçmez, yalnızca eski sistem dosyaları "Windows.old" İsimli klasörde toplanırken yeni sistem üzerinden devam edersiniz. Kısaca eski dosyaların kalıntısı duracaktır, farklı bir ISO kalıbı ile deneyin olmadı CD ile atın kafanız rahat etsin.
(BIOS'un USB boot özelliği olup olmadığı konusunda ihtimaller duruyor, bunu da unutmayalım)

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
aynen benim kullandığım isolar yanlış ve hata veriyor başka isolar deniycem teşekkürler bilgi için

MertCngz12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
yok 4 tane iso denedim olmuyor tek istediğim windows 10 dan windows 7 ye düşürmek ama oda olmuyor cd ile yaparım