Bilgisayarım donuyor ve ses motor sesi gibi takılıyor.

Bu konuyu okuyanlar

SaiBott

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
İyi günler diliyorum herkese, 7 senelik bilgisayarımda bir sorun var son 5 aydır falan, çok üzerinde durmadım ama artık yeter çünkü sık olmaya başladı. Tabii 7 senelik bilgisayar ne istiyorsun daha demeyin, bu hataya kadar gayet iyiydi. İdare de ediyor, malum babamız da asgari ücret. Yani arkadaşlar sorunuma yardımcı olursanız çok sevineceğim.
Sorunuma kısaca gelecek olursak, oyun oynadığım zaman (ÖZELLİKLE) bilgisayarım 10-15 dakika arasında bazen ise yarım saat sonra aniden donuyor ve ses "motor sesi gibi" takılıyor. Bu sorunu çok fazla araştırdım, hiç bir kesin çözümü yok. Zaten sistemsel olmadığı belli. Vakumlayıcı bir soğutucu alsam acaba çözer mi? Isınmadan kaynaklıdır muhtemelen. Daha önce hiç fanı temizlenmedi süpürgeyle falan çektim (iyi toz gelmişti). Ne yaparsam bu sorunu çözerim arkadaşlar? Gerçekten kanser bir hale geldi artık ve o çıkan ses insana illallah dedirtiyor, biraz da korkunç bir ses :) İşin ehli ağabeyler bir el atarsa vaktini ayırıp çok minnettar olurum. Sistem özelliklerim:

HP Pavilion dv6

Intel I5 işlemci 2.53ghz
Ekran kartı:AMD Radeon HD 5650, On board ekran kartı INTEL HD GRAPHICS.
RAM:4GB
64 Bit işlemci.

Desteklerinizi bekliyorum.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Maalesef Ekran kartınız arıza yapmış :(.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Anladım, ben de öyle tahmin etmiştim, emojiye göre bana sağlam bir fiyat gelecek gibi değil mi? Kaç olur tahmininizce?
Basit bir bilgisayarcı bile yapabilir. Isıl işlem uygulanması lazım. İnsafına kalmış adamın 10-25Tl arası değişir.

SaiBott

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Maalesef Ekran kartınız arıza yapmış :(.
Ha birde, bilgisayarı bir 30 gün dinlendirmiştim hata dolayısıyla, sonra açtığımda sorun uzun süre olmadı. Ne ilginç bir şey ya.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Basit bir bilgisayarcı bile yapabilir. Isıl işlem uygulanması lazım. İnsafına kalmış adamın 10-25Tl arası değişir.
Oh be, iyiymiş. Nasıl sevindim vallahi tahmin edemezsiniz. Yazılılarım da bittiğine göre gidip yaptırmam gerekecek, yaptırdığımda sonucu paylaşırım.

Son olarak bir şey soracağım, adama gidip ne diyeyim? Sorunun tam adı nedir acaba ? :)

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Ha birde, bilgisayarı bir 30 gün dinlendirmiştim hata dolayısıyla, sonra açtığımda sorun uzun süre olmadı. Ne ilginç bir şey ya.

Oh be, iyiymiş. Nasıl sevindim vallahi tahmin edemezsiniz. Yazılılarım da bittiğine göre gidip yaptırmam gerekecek, yaptırdığımda sonucu paylaşırım.

Son olarak bir şey soracağım, adama gidip ne diyeyim? Sorunun tam adı nedir acaba ? :)
GPU çipset arızası deyin. Isıl işlem yapılacakmış deyin :).

Son mesajlar