Bilgisayarım Aşırı Yavaşladı Virüs yuvası oldu Fakat dosyalarım var format atamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
Merhabalar.Sistem Özelliklerim:
İŞLEMCİ:AMD RYZEN 3 1200
ANAKART:ASROCK AB350M
EKRAN KARTI:ASUS CERBERUS GTX1050TI 4GB
BELLEK:G SKILL AEGIS 8GB 2133MHZ
HARDDİSK:SEAGATE BARRACUDA 64MB 7200RPM 1TB
GÜÇ KAYNAĞI:THERMALTAKE 600W
KASA: POWERBOOST VK-G 1023/S
İŞLETİM SİSTEMİ:WİNDOWS 10 PRO 64bit

Arkadaşlar sistemimde birçok crack oyun yüklü ve saçma sapan sitelerden indirdim birçoğunu,sistem aşırı yavaş şuan.Bir karar aldım crack oyunların hepsini sileceğim ve format atacağım fakat GTA V,Rainbow6siege gibi aşırı büyük orjinal oyunlarım da var.Acaba Bu oyunların dosyalarını d'ye atsam,d'ye virüs taraması yapsam geniş çaplı,orjinal olmayan herşeyi silsem, sonra sadece c'ye format atsam d'de virüs kalma ihtimali nedir,var mıdır? Umarım anlatabilmişimdir.Teşekkürler
@utkuversus @DeAth Mark

---- Mesajlar birleştirildi ----

Edit: 16gb flash bellek dışında yedekleri alabileceğim ek bir depolama kaynağım yok,:(

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
Virüslerin kaynağı crack oyunlarda olabilir. Maalesef ki diski tamamen formatlamaz iseniz sistem dosyalarındaki virüsten kurtulamamış olursunuz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öyle bir şey yaparsan cortlar dosyaların. Virüs programlarının virüsleri silerken dosyaları silme ihtimalide çok fazladır yani sen onları D diskine atıp temizlesen bile bu işlemin ardından büyük ihtimalle yine o oyunlar açılmayacaktır. Ayrıca bu tür olaylarda iki diske de kökten format en sağlıklı çözüm olur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Virüs programı ile virüslüler silinir, temiz olanlar kalır. Virüslü dosyaları kurtarırsan, virüslerini de kurtarmış olursun.

-Emirhan Türk-

Müdavim
Reaksiyon puanı
376
Teşekkür ederim değerli yanıtlarınız için,fakat galiba biraz yanlış anlattım.Sadece Steam ve Uplay orjinal oyun dosyalarımı alsam,bir rar dosyası oluştursam,sonra sadece bu d diskinde kalsa,ardından d'ye geniş bir virüs taraması yapsam,sonra c'ye format atsam olurmu?

Veyahut benim bu ORJİNAL oyunlarımı yeniden indirmeden format sonrası kullanmamın bir yolu olabilir mi?
Kendime söz verdim birdaha crack içerik kullanmayacağım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

@kmurat @Görkem Say @Death Mark

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
O şekilde olmaz. Oyunların sistem içinde ayarları ve bağdaştırıcıları vardır mutlaka. Yeniden kurman gerekebilir.