Bilgisayarı açınca ekrana görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu sabah bilgisayarı açarken gayet düzgündü dışarı çıktım geldim bilgisayarı açıyorum fanlar felan dönüyor ama ekrana hiçbir yazı gelmiyor monitör bile açılmıyor ışık sarıdan maviye geçmesi lazım sarıda kalıyor.nette yabancı forumları araştırdım biraz birisi ramleri sök tak demiş yaptım, öbürü bütün parçaları sök tak demiş hepsini söktüm ekran kartından cpuya kadar, cpu yeniden macunladım. öbürü psu yanmış olabilir dedi açtım baktım içine sigortası sağlam duruyor yanık izi felan göremedim. cmos pilini söktüm 2 dakka demişler yarım saat dışarda tuttum yine fayda yok. psunun 4 pin soketini çıkarıp çalıştırdığımda yine aynısı oluyor. ramleri çıkardım ram takmadan açtım gene aynı, ekran kartını bile çıkardım ekran kartsız çalıştırdım gene aynı şekil çalışıyor biplemiyor bile.

FullScreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
başka bir harddisk taksana varsa.. aynı sorun başımıza geldi hdd değiştirdik oldu.sonra eski hdd yi taktık tekrar çalıştı.. tıpa tıp sorun hatta çözüm için denediğin tüm yolları da denemiştik.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
ankartın üzerinde böyle birşey var cmoss jumper bu şekildeler o jumper 1 ve 2 takılıdır sen yer değiştirerek 2 ve 3 takacan yani şu boşda duran ve ortadakine takacan 2-3 deva bilgisayar acma kapama düğmesine bas sonra cmoss jumper tekrar eskisi gibi yerine tak yani 1 ve 2 bilgisaarını başlat bir dene böyle olmazsa elinde varsa başka bir monitör den dene monitörü arızalı olabilir sarı ışıkdan kalıyorsa

cmos_jumper.jpg

4006272R_18.jpg

- - - Mesaj Güncellendi - - -

başka bir harddisk taksana varsa.. aynı sorun başımıza geldi hdd değiştirdik oldu.sonra eski hdd yi taktık tekrar çalıştı.. tıpa tıp sorun hatta çözüm için denediğin tüm yolları da denemiştik.

HDD alakası yok hiç görüntü gelmiyor bios ekranı bile gelmiyor ayrıca HDD olmadan ekran acılır bios ekranına kadar

@sercankd ramları cıkardım diyorsun peki yerlerini dğiştirdinmi ev varsa led tv pc bağlantılı bir de tv bağla bakalım görüntü ala bilecenmi.

Diğer arıza ise monitör den olabilir.

Lcd Montörlerde en önemli pif noktası genelde basit çözümleri olmasıdır. UYARI: GARANTİLİ MONİTÖRLERİNİZLE ASLA UĞRAŞMAYIN TORNAVİDA DEĞDİRMEYİN. DİERKT YETKİLİ SERVİSE GÖNDERİN. Lcd Monitör sorunlarının en önemli kısmı kondansatör şişmesi ya da patlamasıdır. Arızaya gelen lcd monitörlerin %70 i kondansatör değişimi ile çözüme kavuşur. Diğer önemli bir lcd monitör arızası Oksitletmedir. Lcd monitör kartını elinize alıp bir fırça ve tiner vasıtası ile temizleyip yerine taktığınızda lcd monitörün arızasının gittiğini görebilirsiniz. Eğer lcd monitör kartına baktığınızda şişik yada patlak bir kondansatör yada parça yoksa öncelikle kartı temizleyip kontrol edin. Lcd monitörlerde önemli bir arıza da soğuk lehimdir. Bazen kendi kendine kapanma bazen ekran ışıkların başta açılıp sonradan gitmesi gibi sonradan kesilme sorunları genelde soğuk lehim yada lehim çatlağı dediğimiz durumda kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için lcd kartı temizlenerek lehimler yenilenir. Diğer lcd monitör arızalarının gidermek daha zordur. Zira parça bulmak bu işle uğraşmayan kişiler için kolay değildir.

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
2 tane monitor kullanıyorum 2 sine de görüntü gelmiyor, ana kartın modeli gigabyte ga-m770-ds3, CLR_CMOS soketi 2 pinli ve üzerinde jumper yok.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
2 tane monitor kullanıyorum 2 sine de görüntü gelmiyor, ana kartın modeli gigabyte ga-m770-ds3, CLR_CMOS soketi 2 pinli ve üzerinde jumper yok.

2 li olsun bir tane jumper bul oraya tak aynı işlemi yap 2 monitör varsa daynı sorun monitör gecelim sorun donanımsal

şu birde dene

DVD sürücüsünü kablolarını sök HDD Sök ön usb bağlantıları sök ekran kartını sök

yani anakart üzerinde hiç birşey takılı olmasın sadece anakart+ram işlemci ve ekranı on board bağla ac

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Onların üzeri kapalı öyle değil bende. Kaplama gibi sert bişeyle kapalı.

Jumper taktım bişey dediğini yaptım yine aynı

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Onların üzeri kapalı öyle değil bende. Kaplama gibi sert bişeyle kapalı.

Jumper taktım bişey dediğini yaptım yine aynı

kondastörleri Katı Kapasitör var korumalı

tek 2 cözüm kaldı Güc kaynağı ve anakart ikisinden biri arızalı

peki ramların yerini değiştirdinmi?

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ramlerden birini söktüğümde görüntü geldi cmos error yazdı, sonra resetledi AMD bilmemne updating yazısında kaldı şuanda. Söktüğüm rami takınca hiç tepki vermiyor bile, fanlar bile dönmüyor.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Ramlerden birini söktüğümde görüntü geldi cmos error yazdı, sonra resetledi AMD bilmemne updating yazısında kaldı şuanda. Söktüğüm rami takınca hiç tepki vermiyor bile, fanlar bile dönmüyor.

kaç ram var ramların özeliği nedir yazarmısın senin anakartın DDR2 1066Mhz destekliyor varmı elind başka ram.

senin evde topraklama yok bence statik elektrik var pc de tüm elektrik bağlantılarını cek power düğmesine bas bakalım fanda cok az olsada kıpırdama varmı varsa statik elektrik var demek

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
bu arada hiç overlock yaptınmı PC ve ya yapmaya denedinmi

tamam uyar senin ramların Dual Channel Memory bak ramların birini işlemci tarafından 1 sarı slot tak 2 ram ilk kırmızıya tak sarının yanında olan kırmızıya öyle dene bu da olmadımı aynısını diğer sarı var kırmızaya dene yani bir sarı bir kırmızı yap bakalım

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şimdilik birşey yok gibi gözüküyor ama büyük ihtimalle ileride hard disk problem çıkartacak açar açmaz bad sector uyarısı verdi :)

danceinthedark

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ehh be arkadaş ne ekranmış :D herkes 1 lira atsında yeni bir pc alalım arkadaşa uğraştığına deymez

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar açılıyor ama müthiş bir kasma var, ilk açılışta bad sector taraması yaptı harddiskim can çekişiyordu zaten onu biliyorum da. Benim aklıma takılan şey rami söküp takarken karınca kafası kadar bir devre parçası elimde kaldı acaba sıkıntı yapar mı.

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Bilgisayar açılıyor ama müthiş bir kasma var, ilk açılışta bad sector taraması yaptı harddiskim can çekişiyordu zaten onu biliyorum da. Benim aklıma takılan şey rami söküp takarken karınca kafası kadar bir devre parçası elimde kaldı acaba sıkıntı yapar mı.

evet malesef yapar sorun o ram ısınmaya başlamıştır bile yani o parcacık boşa durmuyordur orda tabiki zararlı ram'a

Dediğim programla HDDtune ile taradınmı böyle kırmızı noktalar cıktımı. yapmadıysan tara bir. ki yoksa bad sector HDD lov format atman gerkir windows tekrar yüklersen sorun cözülür bazen de parcalanmış dosyalar yüzünde HDD yavaş okuyabiliyor.

hdtune_errorscan.jpg

sercankd

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayarda hiçbir işlem yapamıyorum açılıyor kalıyor öyle, parçasını kırdığım rami çıkardım yine aynı. Tarama için seagate in seatools diye bi uygulaması var onu çalıştıracaktım olmadı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bna bi yardım edin bilgisayarımda mt2 ye giriyorum açılıyodu oglen aksam üstü girdim bilgisayarda mt2 yi açınca bilgisyar kapanıyor ne yapmam gerek bilgisayar işlernden anlamam yardımcı olurmsunuz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bi sorum olacak arkadaşlar benim pc nin ekran görüntüsünü alamıyorum fanlar felan çalışıyor fakat ekran gelmiyor ram değiştirdim olmadı cpu yu söktüm yeniden macun sürüp taktım olmadı ekran karti denedim olmadı onboard denedim olmadı sorun ne olabilir anakartım foxconn

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben pc nın ramını çok hafif şekilde tuttum ve çoookk yavaş bi şekilde sağ sola çevirdim yukarıda 4 tane şaltere benzeyen
bi şey vardı 3 ü havada biri aşağıda biirni yukarı çeviridm pc yi açınca ram ın yanında kırmızı ışık yanıyor ve
ekran gelmiyor he psiyah ekran ACILLLLL CEVAP VERI :(((((((((((((((

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selamlar,
Benim laptop ekrani gitti burdaki gibi. Daha once de gitmisti ama pek tavsiye edilmeyen isi soklamasi yonetimiyle ekran geri gelmisti (bilgisayari battaniye ile sarip asiri isinmasini sagliyorsunuz, lehim catlaklari vs asiri isi sebebi ile gecici sure kapaniyor). Bu islemi her defasinda toplamda 3-4 kere yaparak ekrani geri getirdim. Ama artik geri gelmiyor. Son bir defa daha gelse HDD deki resimleri yedekleyip bilgisayari cope atacam. Son zamanlarda HDD tarafindan cam kiriklarini tencerede karistirir gibi caldur culdur sesler gelip kayboluyordu. Ses pek fan sesine benzemiyordu. Neyse sorum su ki: 1. Yapabilecegim birsey var mi? 2. HDD yi baska bilgisayardan harici HDD gibi gorebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Tesekkurler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynı sorun bendede var kasanın düğmesine basıyorum fanlar dönüyor kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor.çözümüm şöyle kasayı çalıştırdıktan sonra fişe giden power kablosunu çıkartıp 1sn içinde geri takarak düğmeye basıyorum yani şoklama diyebiliriz. deneyin.