Bilgisayar Yeniden Başlatıyor

Bu konuyu okuyanlar

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar bundan iki sene önce İntel I3 370GHz bir işlemci aldım.Kasım ayının başından beri bilgisayar belli bir süre çalışınca kendini yeniden başlatıyordu.Geçenlerde ekstra olarak bir ssd taktım ve daha kısa süre zarfında kapanmaya başladı.Aynı zamanda görev yöneticisinden bakınca son hızda çalışıyor gözükmesine rağmen fan orta bir hızda çalışıyor.Sizce sorun işlemcide mi yoksa işlemci fanında mı? Yoksa güç kaynağında mı,lütfen yardımcı olun.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Sıcaklık değerlerine baktın mı kaç derece olduğuna dair? Ve PSU kaç W? Diğer parçaların modelleri nedir?

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
54-55 civarında iken kapandı on saniye önce.PSU Cooler Master G650M.Detaylı sistem olarak;
Intel I3-6100 3.70GHz
Nvidia GTX 750TI
MSI B150 Gaming M3
8GB Corsair Vegance
500GB HDD
250GB SSD

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Sistem SSD üzerinde mi kurulu? Kapanırken herhangi bir hata metni ile karşılaşıyor musunuz?

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistem SSD üzerine kurulu.Windows 10 Pro kullanıyorum.Kapanırken hiçbir hata almıyorum,kapandıktan sonra on saniye içerisinde yeniden başlıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Size şöyle gösterebilirim çalışma hızını ve sıcaklığı.
Adsız.png

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Aynı şeyi BIOS ekranında beklerken dener misiniz? Bakalım aynı süre boyunca BIOS ekranın girip beklediğinizde herhangi bir kapanma yaşıyor musunuz? Belki de durum yazılımsaldır.

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğinizi yaptım.Kırk beş dakika BİOS ekranında beklememe rağmen herhangi bir şey olmadı.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
O zaman durumun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Yazılımsal sorunları kontrol etmek için yeterli vaktiniz olmayabilir bilgisayar sürekli kapandığı için. Virüs taraması, sistem dosyalarındaki sorunları kontrol etme vs. için yeterli süreyi bulamayacağınızı düşünerek çözümün temiz kurulum yapmak olduğunu düşünüyorum. Elinizde varsa Microsoft'un orijinal sitesinden indirilmiş bir ISO dosyası, USB veya CD üzerinden temiz kurulum yapılabilir. Eğer yok ise başka bir bilgisayar üzerinden ISO dosyasını yazdırabilirsiniz. Windows'unuzun orijinal olmasının önemli olduğunu düşünüyorum, bunu göz önünde bulundurun.

Gerekli işlemleri yapınca tekrardan bilgilendirir misiniz?

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğiniz gibi bir arkadaştan orjinal Windows alıp yükledim.Orjinal bir key alıp aktifleştirdim.Sadece ekran kartı yazılımını kurup tekrar başlattım.Yaklaşık bir saat kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.Sonrasında Windows Update'den güncelleme bilgisi geldi onaylayıp yeniden başlattım.Bi beş dakika kullanayım derken tekrar kapanıverdi.Yazılımsal mı donanımsal mı hiç anlayamadım.Şimdi BIOS'tan fan hızlarını maksimuma alarak kasayı soğutuyorum.Belki fazla ısındığından kapanıyordur diye.BIOS'taki V ekranını alta bırakıyorum belki güç kaynağı yetersizdir bi bakarsınız.
20181130_180824.jpg

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Windows güncellemesinden önce bu sorunu yaşamayıp, güncellemeden 5 dakika sonra aynı sorunu yaşamanız çok garip. PSU'nuz 650W, ondan yana sıkıntı yok. Güncelleme geçmişinin ekran görüntüsünü paylaşır mısın?

afromer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler abim.Bu sabah bilgisayarın lan'ı görmemisi ile beraber anakartı didik ederken anakart işlemci pininin iki-üç tanesinin yamulduğunu farkettim.Aynı zamanda dört çekirdekli işlemcim iki çekirdek gözükünce iyice delirmeye başladım neler oluyor diye.Sizce baştan beri bundan dolayı mı bu sorunu yaşıyorum ve sistemime göre önerebileceğiniz anakart var mı? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Intel işlemcileri takarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Pinler anakart üzerinde ve çabuk şekilleri bozulabiliyor.
Çok hassas davranarak pinleri düzeltirsen sorunun çözülür bence.