Bilgisayar Virüslerinden Korunma

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Bir bilgisayar virüsü, kullanıcının bilgisi dairende olmadan kullanıcının bilgisayarına çeşitli yollarla yüklenen ve kötü amaçlı eylemler gerçekleştiren kötü amaçlı bir yazılım programıdır.Bilgisayar virüsleri, dosyaları silen veya bozan, bilgisayar işlemlerinizi engelleyen ve bilgisayarınızda disk veya RAM alanını doldurmak için kendilerini yeniden üretir

AEa8Kr.jpg

1-Denetim Masasına girerek Windows Güvenlik duvarını açın.
2-Etkili bir virüs programı yükleyin.Ve bu programı sürekli açık tutun. Bu programların çoğu ücretsizdir ve virüslerin bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermesini önler. Sürekli çalışma ve güncelleme gerektirirler ancak doğru kullanıldığında amaçlarına hizmet ederler.
3-Bilmediğiniz programları yüklemeyin. İnternetten dosya veya program indirirken çok dikkatli olun, indirirken talimatlara dikkat edin. İndirme bazen sistem kayıt defterinde veya tüm bilgisayar sisteminde hataya neden olabilir.Programları virüs programından taratıp sonra kurunuz.
4-Reklamları engellemek Google chrome da AD Block uzantısını ekleyiniz.
5-Bilmediğiniz maillerden gelen iletilere cevap vermeyin. E-postaları ve dosyaları açarken herhangi bir indirme kabul etmeyin ve daha dikkatli olun.
6-Windows güncellemelerini yapınız.Çünkü bu gelen güncellemelerin çoğu işletim sistemlerinin güvenlik açıklarını öncelemek içindir.
7-Pop up blocker programını kullanınız.Yani tarayıcı üzerinden açılır siteleri engelleyiniz.
8-Telefonunuzdaki wifi uygulamasında wifi ağına otomatik bağlan seçeneğini kapatınız.

Kaynak

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Öncelikle hazırladığınız yazınız ve bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Aslında bu ve benzeri önerilerle çokca karşılaşıyoruz, yazınızın biraz daha farklı, özgün olması açısından geliştirmek güzel olurdu diye düşünüyorum. Bu bağlamda bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

2-Etkili bir virüs programı yükleyin.Ve bu programı sürekli açık tutun. Bu programların çoğu ücretsizdir ve virüslerin bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermesini önler. Sürekli çalışma ve güncelleme gerektirirler ancak doğru kullanıldığında amaçlarına hizmet ederler.
Mesela (ücretli/ücretsiz) ne önerebilirsiniz? Bir kaç örnek vermek yazınızı ilgi çekici hala getirebilir.

4-Reklamları engellemek Google chrome da AD Block uzantısını ekleyiniz.
Son zamanlarda çokça fake/sahte eklentiler türedi ve bu açıdan eklenti kullanırken de dikkatli olmak gerekir. Mesela SDN forumda şurada bir tartışması olmuştu.

Kolay gelsin, iyi forumlar. :)

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@kilicbaligi 'na bu konuda katılıyorum. Sizin için etkili olduğunu düşündüğünüz antivirüs ve güvenlik yazılımlarını önermeniz daha güzel olurdu. :)

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
İlk günden makale yazmak :) Hala sizin gibi üyeler olduğunu görmek sevindirici.

Bu arada Ad*Guard adında bir Chrome eklentisi var deneyebilirsiniz. Ama tabi forumu beyaz listeye alın :)

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Antivürs kullabmıyorum. Adblock Plus, pop up blocker ve Virüstotal yeterli benim için.

mobiluzman26

Asistan
Reaksiyon puanı
94
eset kullanırdım pc gec acılırdı
uzun süredir antivirüs kullanmıyorum

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Yine başlamışlar antivirüs gereksizdir vs.. konuşmalara. Ey dünyanın en uyanıkları, gereksiz olduğu içinmi bütün dünya devletleri büyük şirketler güvenlik yazılımlarına milyarlar harcıyorlar. onlar bilinçsiz siz bilinçlisiniz öylemi.
kendimden örnek vereyim, sadece birkaç gün güvenlik duvarı olmayan yazılım kullandım, siz rakiplerin deyin ben düşmanlarım diyeyim. tuttukları hackerlar benim pcye sızıp şifrelerimi çaldılar, domainlerimi zor kurtardım.
siz hala bilinçli kullanım masalları anlatın.
şunuda diyeyim, bu sitenin sahibi istese, siteye birkaç kod koyar, bu siteye kim girmişse hepsinin mailleri şifreleri kredi kartı bilgileri vs.. hepsini alır, ruhunuz bile duymaz. (Bunuda tarayıcıda hazırda kayıtlı olan, yeni beni hatırlanın işaretli olduğu yerlerden yapıyor) Bu yüzden ön tanımlı şifre, kart bilgisi bırakmayın. misal bu siteye girdiğimde otomatik olarak kullanıcı girişi yapmış oluyorum. biri sızdığında bu sitenin bende kayıtlı olan mail şifre kullanıcı adı gibi bilgileri anında alır.

dikkat edeğiniz nokta ise, mutlaka güvenlik duvarı olan bir yazılım kullanın. sade antivirüs sadece virüsleri engeller, ağdan gelenlere karşı savunmasız kalırsınız.

Son düzenleme:

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Yine başlamışlar antivirüs gereksizdir vs.. konuşmalara. Ey dünyanın en uyanıkları, gereksiz olduğu içinmi bütün dünya devletleri büyük şirketler güvenlik yazılımlarına milyarlar harcıyorlar. onlar bilinçsiz siz bilinçlisiniz öylemi.
kendimden örnek vereyim, sadece birkaç gün güvenlik duvarı olmayan yazılım kullandım, siz rakiplerin deyin ben düşmanlarım diyeyim. tuttukları hackerlar benim pcye sızıp şifrelerimi çaldılar, domainlerimi zor kurtardım.
siz hala bilinçli kullanım masalları anlatın.
şunuda diyeyim, bu sitenin sahibi istese, siteye birkaç kod koyar, bu siteye kim girmişse hepsinin mailleri şifreleri kredi kartı bilgileri vs.. hepsini alır, ruhunuz bile duymaz. (Bunuda tarayıcıda hazırda kayıtlı olan, yeni beni hatırlanın işaretli olduğu yerlerden yapıyor) Bu yüzden ön tanımlı şifre, kart bilgisi bırakmayın. misal bu siteye girdiğimde otomatik olarak kullanıcı girişi yapmış oluyorum. biri sızdığında bu sitenin bende kayıtlı olan mail şifre kullanıcı adı gibi bilgileri anında alır.

dikkat edeğiniz nokta ise, mutlaka güvenlik duvarı olan bir yazılım kullanın. sade antivirüs sadece virüsleri engeller, ağdan gelenlere karşı savunmasız kalırsınız.
Siz beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün :)

Dedikleriniz iyi hoş da kaçırdığınız nokta şu: Milyarlarca dolar harcama yapanlar dünya devi şirketler. Normal ev kullanıcıları değil.

Benim çalınacak şifrelerim yok. Fidye virüsüne kurban gidecek fotoğraf ve videolarım yok.

Ben ancak Steam'den oyun indiririm, her şey orijinal, Chrome indirmelerini de VirusTotal ile tararım ve her 6 ayda bir format atarım.

Ayrıca Ad*guard eklentisi de sahte siteleri ve malware içeren siteleri engelliyor

Bakın gerek kalmadı antivirüse.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Masaüstü, dizüstü bilgisayarı, tableti veya akıllı telefonu (artık her ne kullanıyorsa) ve interneti bilinçli olarak kullanan ev kullanıcıları için ekstradan güvenlik önlemi almak çok şart değil, ancak her kullanıcı böyle değil;
ya yeterli düzeyde güvenlik bilgisine sahip değilse?
ya yeterince bilinçli ve dikkatli değilse?
ya ofis gibi ortamda çalışıyor, internet üzerinden dosya alış verişinde bulunuyor, usb, disk vb. aygıtlar ile çalışıyorsa?
ya kafe, restoran, otel, havaalanı vs. kamuya açık olarak internet kullanıyorsa?
çok yaygın bilinen bir şey değil ama bluetooth yoluyla bulaşan virus bile var
vs. vs.
ihtiyaca göre bir güvenlik yazılımı kullanmak kullanıcının yararınadır diye düşünüyorum; önemli olan nereden ne gibi bir tehlike gelebilir ve buna karşı nasıl bir önlem alınabilir sorgulamasını yapmakta yatıyor, bence. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Masaüstü, dizüstü bilgisayarı, tableti veya akıllı telefonu (artık her ne kullanıyorsa) ve interneti bilinçli olarak kullanan Ev kullanıcıları için ekstradan güvenlik önlemi alması çok şart değil ancak her kullanıcı böyle değil;
ya yeterli düzeyde güvenlik bilgisine sahip değilse?
ya yeterince bilinçli ve dikkatli değilse?
ya ofis gibi ortamda çalışıyor, internet üzerinden dosya alış verişinde bulunuyor, usb, disk vb. aygıtlar ile çalışıyorsa?
ya kafe, restoran, otel, havaalanı vs. kamuya açık olarak internet kullanıyorsa?
çok yaygın bilinen bir şey değil ama bluetooth yoluyla bulaşan virus bile var
vs. vs.
ihtiyaca göre bir güvenlik yazılımı kullanmak kullanıcının yararınadır diye düşünüyorum; önemli olan nereden ne gibi bir tehlike gelebilir ve buna karşı nasıl bir önlem alınabilir sorgulamasını yapmakta yatıyor, bence. :)
Aynen öyle. Zaten antivirüs kullanmayanların bir kısmı başka yöntemlerle güvenliği sağlamaya çalışıyorlar.
Yani güvenlik önlemi almadan bu iş olmaz. Ne antivirüs, ne güvenliğe yardımcı yazılımları(bunlara ad block eklentileri de dahil) kullanmayanlar varsa bence tehlike altındadır.

Zaten bazı sitelerde hiç bir şey yapmasanız bile reklamlardan ve site üzerindeki kodlardan zararlı yazılımlar bulaşabilir.
Bunun için de antivirüs kullanmayanların çoğunun en azından reklam engelleyici kullandığını düşünüyorum.

baca42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Siz beni güldürdünüz Allah da sizi güldürsün :)

Dedikleriniz iyi hoş da kaçırdığınız nokta şu: Milyarlarca dolar harcama yapanlar dünya devi şirketler. Normal ev kullanıcıları değil.

Benim çalınacak şifrelerim yok. Fidye virüsüne kurban gidecek fotoğraf ve videolarım yok.

Ben ancak Steam'den oyun indiririm, her şey orijinal, Chrome indirmelerini de VirusTotal ile tararım ve her 6 ayda bir format atarım.

Ayrıca Ad*guard eklentisi de sahte siteleri ve malware içeren siteleri engelliyor

Bakın gerek kalmadı antivirüse.
Amin Allah razı olsun :)
Sizin kaybedecek birşeyiniz yok tabii, size konuşması kolay :D
Biz kaybedecek şeyleri olanlar için demiştik