Bilgisayar Oyun Oynarken Donup Kalıyor

Bu konuyu okuyanlar

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
oncelıkle merhabalar ıyı forumlar herkese. problemim şu ki yenı bılgısayar dızdım wın10 64 bıt kurdum. yaklasık 3-4 aydır da cok rahat bı sekılde oyunlarımı oynamaktaydım.
bırgun oyun oynarken dondu kaldı pc ctrl+alt+delete vs hıc bı ıslem calısmıyodu kökten dondu resledım '''''(burda bı parantez acmak ıstıyorum bu donma sorununu ılk kez yasamadan hemen oncesınde Drıvers booster kurmustum bılgısayarıma ve bır suru drıver guncellemesı yapmıstım bu program uzerınden ekran kartıma gucelleme geldıgını gosterıyodu program ben de bu programdan guncelledım daha sonra aygıt yonetıcısınden ekran kartı guncellemesı sorguladıgımda aygıt yonetıcısı de ayrı guncelleme guncelleme yapmıstı programın cok bı ıse yaramadıgını dusundum.)'''''tekrar actım ve artık bu problem oyun oynarken sureklı tekrarlamaya basladı.ekran kartı guncellememı yapmadıgımı fark ettım ve ekran kartımı guncelledım. problem gecmedı daha sonraları problem buyudu ve artık power tusuna basında fanlar 2 tur donuyo sora guc kesıp durmaya baslıyordu. psu dan gelen anakarta taktıgımız ana guc kablosunu sokup tekrar takınca ram slotunu degıstırınce veya aynı yere tekrar sokup takınca vs bı kac sekılde duzelıyodu bu sorun ama sonra tekraklıyodu kendını bı kac saate. Anakartımdakı pılı sokup resetledım ve pc tekrar calıstırdım
anakartımın ve ekran kartımın butun drıverlerını tekrar kurdum.guc kaybetme mevzusunu cozebıldım.Oyunlardakı donma konusu da soyle bı hal aldı bazen tamamen donuyo ve kesınlıkle tepkı vermıyo res atmam gerekıyo bazen pc bır hata ıle karsılastı deyıp kendısı res atıyo . nasıl bı yol ızlemem gerekıyo yardımlarınıza muhtacım lafı uzattım okudugunuz ıcın cok tesekkurler. Sıstem parcalarının durumlarını assagıya yazıcam.

anakart msı h110m pro vd
ekran kartı msı 1050ti gaming X 4G
işlemci intel pentıum g 4560
ram 2133 mhz samsung 8 gb tek slot
hdd 2 tb seagate rpm ını hatırlamıyorum bıraz eskı bır hdd ( tahmını 5 yıllık suankı durumu)
psu High Power 500W 80+ Bronze

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Driver booster tarzı programlarla driver güncellemesi yapma bu program yanlış driver eski sürüm driver yükleyerek böyle sorunlar çıkarıyor windows update en son sürüm driverları yüklüyor zaten sen sadece ekran kartı driverını sitesinden indirip kur driver booster ile yaptığın güncellemeleride geri al yada temiz bir format atabilirsin..

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Driver booster tarzı programlarla driver güncellemesi yapma bu program yanlış driver eski sürüm driver yükleyerek böyle sorunlar çıkarıyor windows update en son sürüm driverları yüklüyor zaten sen sadece ekran kartı driverını sitesinden indirip kur driver booster ile yaptığın güncellemeleride geri al yada temiz bir format atabilirsin..
hocam ekran kartı drıverını dedıgınız gıbı bastan kurdum anakartı da nolur nolmaz dıye aynı sekılde. drıver booster ı kaldırdım pc den boyle sorunlar actıgı ıcın basıma 8-10 tane guncelleme yapmıstı onlar hangılerıydı hepsını hatırlıyıyamıyorum format atıcam tesekkur ettım yardımınız ıcın format sonrası duzelmezse bıldırırım.

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam merhabalar formatimi attim driverlari vs hepsini bastan kurdum yine tekrarliyo ayni sorun ve power tusuna basinca bi iki saniye sonra güç kesiyo ve baslamiyo bu problem tekrarladi

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bence sorununuz psu odakli ya yetmiyor yada oyunda iken güc kisitlamasi oluyor! 500W maksimmum 400-430 verir buna göre hesap yapin .

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bence sorununuz psu odakli ya yetmiyor yada oyunda iken güc kisitlamasi oluyor! 500W maksimmum 400-430 verir buna göre hesap yapin .
Hocam soyle bi durum soz konusu ama ben bu pc yazin basinda topladim 10 gun kadar kullandım sonra 2 ay falan yatti simdi de 1 ay kadar kullandim bu total kullandigim 35-40 gun boyunca sorunsuz calisiyodu ben bilgisayar uzerinde bazi driverlari kurcaladim yukarda da belirtigim gibi tam pesinw boyle bisi olunca beni kuskulandirdi simdi ayrıca 3 kuzen beraber topladik sistemlerimizi onlarda da ayni psu var kapasite olarak boyle bi problem 2.si de yasamadi onlarin kullandiklari parcalar benimkinden fazlasi vardir eksigi yoktur.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
8z4pDd.png

PSU REQUIREMENTS - RealHardTechX

sıstem gereksınımlerını gırmen gerekır psu hesaplayıcı
Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hocam kusura bakmayın pc açmıyodum bayadır yenı gordum paylaşımınızı hesapladım cok ayrıntılı olduğu ıcın 1-2 noktasını hatalı yapmış olabılırım 225-275 ((((( yüklenen voltaj 225 powerın olması gereken en kotu kapasıte 275 anlamına gelıyo sanırım)))) arası gıbı bı sonuç cıktı. power zaten 500 luk ve 80+

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Windows 10 başımıza 4.millenium faciası olacak herhalde. Yıllardır Windows7 kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok.

Enesuzum24

Asistan
Reaksiyon puanı
7
oncelıkle merhabalar ıyı forumlar herkese. problemim şu ki yenı bılgısayar dızdım wın10 64 bıt kurdum. yaklasık 3-4 aydır da cok rahat bı sekılde oyunlarımı oynamaktaydım.
bırgun oyun oynarken dondu kaldı pc ctrl+alt+delete vs hıc bı ıslem calısmıyodu kökten dondu resledım '''''(burda bı parantez acmak ıstıyorum bu donma sorununu ılk kez yasamadan hemen oncesınde Drıvers booster kurmustum bılgısayarıma ve bır suru drıver guncellemesı yapmıstım bu program uzerınden ekran kartıma gucelleme geldıgını gosterıyodu program ben de bu programdan guncelledım daha sonra aygıt yonetıcısınden ekran kartı guncellemesı sorguladıgımda aygıt yonetıcısı de ayrı guncelleme guncelleme yapmıstı programın cok bı ıse yaramadıgını dusundum.)'''''tekrar actım ve artık bu problem oyun oynarken sureklı tekrarlamaya basladı.ekran kartı guncellememı yapmadıgımı fark ettım ve ekran kartımı guncelledım. problem gecmedı daha sonraları problem buyudu ve artık power tusuna basında fanlar 2 tur donuyo sora guc kesıp durmaya baslıyordu. psu dan gelen anakarta taktıgımız ana guc kablosunu sokup tekrar takınca ram slotunu degıstırınce veya aynı yere tekrar sokup takınca vs bı kac sekılde duzelıyodu bu sorun ama sonra tekraklıyodu kendını bı kac saate. Anakartımdakı pılı sokup resetledım ve pc tekrar calıstırdım
anakartımın ve ekran kartımın butun drıverlerını tekrar kurdum.guc kaybetme mevzusunu cozebıldım.Oyunlardakı donma konusu da soyle bı hal aldı bazen tamamen donuyo ve kesınlıkle tepkı vermıyo res atmam gerekıyo bazen pc bır hata ıle karsılastı deyıp kendısı res atıyo . nasıl bı yol ızlemem gerekıyo yardımlarınıza muhtacım lafı uzattım okudugunuz ıcın cok tesekkurler. Sıstem parcalarının durumlarını assagıya yazıcam.

anakart msı h110m pro vd
ekran kartı msı 1050ti gaming X 4G
işlemci intel pentıum g 4560
ram 2133 mhz samsung 8 gb tek slot
hdd 2 tb seagate rpm ını hatırlamıyorum bıraz eskı bır hdd ( tahmını 5 yıllık suankı durumu)
psu High Power 500W 80+ Bronze
Önce bir formatla eğer düzelmesse güç kaynağında sıkıntı olabilir

NiceSu

Asistan
Reaksiyon puanı
10
görev yöneticisinden bak disk %100 ise ssd al bendede aynı sıkıntı vardı gt1030 ryzen 3 2200G var fortnite 100fps alırken takılıp takılıp bi anda 1fps ye kadar düşüyordu 120 lik sandisk ssd aldım garip ama takılma ortadan kalkdı ama diğer sorunlarına bişey diyemiyorum

61mehmet19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
gectıgımız gunlerde kuzenımden ramını odunc ıstedım normalde 5 dk cs go oynasam donan pc de 2 saat aralıksız oynadım daha sonra kendım kapattım tam butun problemın ramde olduguna kanaat getırecektım mı wındows bellek taramasıyla ve membes86 ıle yaptıgım taramalarda ramlerım temız problemsız cıktı kaldı kı ben kuzenımın ramıyle test yaparken o da benım ramı kendı pcsınde denıyorudu yarım saat 40 dk kadar denedıgı ıcın kesın konusamıyoruz ama bı problemle karsılasmadıgını soyledı sımdı bu aksam tekrar ramlerı degısıcez bu sefer uzun surelı deneme yapıcaz eger onun pcsınde de donarsa kesın ramlerde problem denebılır sanırım ama donmaz ve problem cıkmazsa o zaman işim yaş sızınle gelısmelerı anlık paylasmaya calısıyorum lakın ınt baglantımız alt yapı ve eskı modem nedenıyle bı haylı zayıf dunden berı foruma gırmeye calısıyorum anca paylasıldı bu acıkla beklettıysem kusurumuza bakmayınız.
görev yöneticisinden bak disk %100 ise ssd al bendede aynı sıkıntı vardı gt1030 ryzen 3 2200G var fortnite 100fps alırken takılıp takılıp bi anda 1fps ye kadar düşüyordu 120 lik sandisk ssd aldım garip ama takılma ortadan kalkdı ama diğer sorunlarına bişey diyemiyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

hocam bendekı problem tam olarak takılıp takılıp fps cakılması degıl de daha cok dırek donup kalma ıslemcım ve ekran kartım oyun ıcın yeterınce donanıma sahıp hdd de aynı sekılde kullanım yuzdesını kontrol ettım cok anlamıyorum lakın problem gozlemlemedım gıbı geldı bana

Son düzenleme: