Bilgisayar Mühendisi İş Bulabilirmi ?

Bu konuyu okuyanlar

tah(x)sin(y)

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar, "Bilgisayar mühendisi iş bulamaz" diye bir düşünce var sizce bu ne kadar doğru ?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba,
Ben bu düşünceye kısmen katılıyorum. Çünkü bu mesleğin istihdamı çok yüksek. Yılda kaç yüz bin kişi mezun oluyor. Ama bir de bunu @Görkem Say 'a sormak gerekir. :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bilgisayar mühendisliği günümüzün de olsa da esasen bundan 4-5 yıl sonrasının mesleği olacak. Gelecek yazılım ve donanım üzerine kurulu :)

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Bilgisayar mühendisliği günümüzün de olsa da esasen bundan 4-5 yıl sonrasının mesleği olacak. Gelecek yazılım ve donanım üzerine kurulu :)
Ne mühendisi olursan ol.Almanyada mühendisin ve isçinin gördüğü değeri görmüyorsun.Adamlar sırf işi iyi biliyor diye emekli olmuş 45-55 yas arası eski işçilerini geri çağırıyor onlar rahat etsin diye robot gibi makinelerle çalıştırtıyor onları.Bizimkiler iş bulamıyor mezun olduktan sonra bir de iş bulamıyor diye suçlanıyorlar.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Ne mühendisi olursan ol.Almanyada mühendisin ve isçinin gördüğü değeri görmüyorsun.Adamlar sırf işi iyi biliyor diye emekli olmuş 45-55 yas arası eski işçilerini geri çağırıyor onlar rahat etsin diye robot gibi makinelerle çalıştırtıyor onları.Bizimkiler iş bulamıyor mezun olduktan sonra bir de iş bulamıyor diye suçlanıyorlar.
Buradaki temel sorun üniversitelerdeki verilen eğitim ile mezun olduktan sonra şirketlerin istediği seviyenin çok farklı olmasıdır. Burada üniversiteler zaten iyi bir eğitim veremiyor üstüne üstün birde mezun olunca özel şirketler bünyesine alacağı adamda çok fazla özellik arıyor. Kısaca şuan ülkemizde devir kendi kendini eğitebilenlerin devri.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Gelecek hep yazılım üzerine olur bu gidişle ilerde bulunabilir ama yurt dışında
Tr de yazılım okuyan bim a101 şok a kasiyer oluyor anca

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
İleride belki rahat olabilir ama günümüz şartlarında hala zor.

mustafaylcn

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Benim bu konuda kafamı karıştıran birkaç nokta var. Mesela memur alım ilanlarına göz attığınızda kaç inşaat mühendisi alımı yapılıyor ? Fakat herkes inşaat mühendisliği okuyor nedense. Ama iş bilgisayar,yazılım gibi bölümler olunca iş bulunmaz deniliyor. Fakat alım daha fazla yapılıyor. Üstelik bireysel olarakta gelişime ve kazanca açık bir meslek. Bence bu genelleme halkımızın teknoloji ile olan mesafesinden kaynaklanıyor. Bu genellemeyi pek doğru bulmuyorum. Zaten sağlık bölümleri dışında iş bulmak gerçekten zor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bilgisayar veya yazılım okuyan kişi kendi kendine öğrenme denen yetiyi kazanmak zorunda aksi halde üniversitede derslere çalışarak iş hayatı için yetkin hale gelemezsin. Ayrıca bu sektörde öyle kolay kolay kimse size bir şey öğretmez. O yüzden ilk önce ingilizcen çok iyi olacak sonra yabancı kaynaklar aracılığıyla kendini geliştireceksin ki üniversiteden mezun olduğun zaman bir farkın olsun.